הלקח של ליף ושמולי

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

מתי יתעוררו סוף סוף שני האנשים הטובים, דפני ליף ואיציק שמולי, ויבינו שעובדים עליהם בגדול? מתי יפנימו, שהם מצויים בקרב חזיתי מול אלי ישי ואריאל אטיאס? מתי יתפשו, שהמשאבים של המדינה מוגבלים ואי אפשר להיות טובים עם כולם?

מתי יפסיק שמולי לומר "משפחות ברוכות ילדים" ויחזור לכינוי הנכון "משפחות מרובות ילדים"? האם אינו מבין, שברגע שהוא אומר "ברוכות" הוא פועל נגד עצמו? ומתי יפנימו השניים, שבנימין נתניהו ויובל שטייניץ לא רואים אותם ממטר?

בתום ישיבת הממשלה השבוע הבהיר נתניהו למי הוא באמת דואג. ראש הממשלה יצא בהכרזה חגיגית, ולפיה אישור פרק הדיור של ועדת טרכטנברג הוא מהפכה גדולה, שגם תגדיל את היצע הדירות וגם תעשה "חלוקה מיטבית יותר של דירות לזוגות צעירים, למשפחות ולמי שזקוקים", אך בפועל העביר את הדירות המסובסדות לש"ס.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

נכון אמנם, שהממשלה קיבלה כמה המלצות שאולי יגדילו את היצע הדירות, אך את ההמלצה המרכזית של ועדת טרכטנברג, "מיצוי כושר ההשתכרות", היא הקריבה על מזבח הקואליציה. הוועדה קבעה, "שיש לתת עדיפות לאוכלוסיות אשר ממצות את כושר ההשתכרות שלהן, אך שכרן אינו מספיק גבוה כדי לעמוד בנטל הוצאות הדיור". הוועדה אף קבעה, שמדובר בקריטריון היוצר צדק חברתי כי הוא קובע מיתאם בין התרומה למדינה לבין מה שמקבלים ממנה, או בשפת הוועדה: "צריכה להינתן עדיפות לאוכלוסיות עובדות, אשר תורמות מזמנן ומרצן למדינה".

יש להבין, שהקריטריון של מיצוי כושר העבודה אינו מאלץ אדם לעבוד, אבל כן מאלץ אותו לחפש עבודה באופן פעיל, אלא אם הוא חולה או נכה. אך נתניהו ניתץ באופן ציני את העיקרון של "ייתנו-יקבלו". הוא עשה בדיוק את ההיפך כשאיפשר לפרזיטים שאינם עובדים וגם לא חולמים לחפש עבודה להמשיך למצוץ את לשד החילונים. שיהיה ברור: אי עבודה היא מנהג אנטי יהודי, שהומצא רק בישראל. הוא אינו קיים בברוקלין או בפאריס. כי יהודים ראו תמיד בערך העבודה חובה מוסרית; ראו דברי הרמב"ם. אלא שישי ואטיאס עושים צחוק גם מהרמב"ם.

נתניהו ושטייניץ נכנעו לישי ואטיאס כי ש"ס מספקת להם את הרוב הקואליציוני. לכן הם העדיפו את החרדים על המעמד הבינוני החילוני, העובד קשה, משלם מסים, משרת בצבא וגם במילואים. הם העדיפו את הלא ציונים על הציונים.

כדי להמשיך לתעתע החליף אטיאס את הקריטריון של "מספר הילדים" בקריטריון של מספר שנות הנישואין. אטיאס קבע, שכל זוג צעיר יקבל 7 נקודות בעבור כל שנת נישואין (עד 70 נקודות לכל היותר), וזה יתרון ברור לחרדים, המתחתנים בגיל צעיר מאוד (18-19). לעומת זאת, שירות בצבא מזכה ב-30 נקודות לכל היותר (15 בעבור שירות הבעל, 5 בעבור שירות במילואים, ו-10 בעבור שירות האשה). אם כך, ברור מדוע החרדים ימשיכו לקבל את רוב הדירות המסובסדות.

אך כדי לסובב את הסכין שתקע בגב החילונים עד הסוף, הסכים נתניהו גם לפיקציה, ולפיה מי שבילה שנה אחת, כמה שעות ביום, ב"שירות אזרחי" יקבל מספר נקודות זהה (30) למספר שיקבל מי שסיכן את נפשו וגופו במשך שלוש שנים בצבא. זו הציונות החדשה מבית מדרשו.

ייתכן שהישועה תבוא מ"ישראל ביתנו" ומאביגדור ליברמן, שאמר: "סדר העדיפויות שלנו זה מעמד הביניים, זה המיעוט הכי מקופח, ואנחנו דורשים שבדיור בר השגה ובמחיר למשתכן יוכנס הקריטריון של כושר ההשתכרות". האם יעמוד על כך, או יוותר תמורת עוד כמה מאות מיליונים לציבור בוחריו, העולים החדשים? את זה נגלה בקרוב.

בכל מקרה, ליף ושמולי למדו שיעור חשוב: שאי אפשר להיות נחמדים עם כולם כאשר רוצים להשיג משהו. גם הציבור למד, שמה שנראה כמו תעתוע, מריח כמו תעתוע ונשמע כמו תעתוע - הוא אמנם תעתוע. תעתוע דיורי.

Read this article in english: If it looks like a deception...

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ