האלוף, השר והצוללות

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

הנה אירוניה. ערב מלחמת המפרץ הראשונה, ב-1990, החליט המטה הכללי של צה"ל לבטל את פרויקט הצוללות של חיל הים. את ההחלטה הוביל סגן הרמטכ"ל, האלוף אהוד ברק. היום יהיה זה שר הביטחון, אהוד ברק, שיחתום בגרמניה על עסקה לאספקת צוללת שישית לחיל הים. למרבה המזל, החליטה ממשלת גרמניה, שהמצפון של שריה ייסר אותם לאחר שהתגלה בעקבות אותה מלחמה כי חברות גרמניות סייעו לעיראק לפתח נשק כימי - להעניק לישראל שתי צוללות, מהדגם שפיתוחו בוטל על ידי המטכ"ל. מאז נוספו עליהן עוד שלוש, והיום ייחתם ההסכם על השישית.

שש הצוללות, מדגם "דולפין", הן התשובה הישראלית להצטיידות טהראן בנשק גרעיני, ולא תקיפה חסרת תוחלת. תקיפת יעדי הגרעין באיראן תעכב במקרה הטוב את ייצור הפצצה בחודשים לא רבים, אך היא לא תמנע מהאיראנים להמשיך ולחתור להצטיידות בנשק גרעיני. על קובעי המדיניות בישראל להניח, כנקודת מוצא לתכנון עתידי, שבסופו של תהליך יהיו בידי איראן פצצות גרעיניות. במקרה כזה הדרך היחידה למנוע מאיראן גרעינית ועוינת שימוש בנשקה האטומי היא הרתעה. רק אם יהיה ברור לשליטי איראן, כי ניסיון לשגר נשק גרעיני לעבר ישראל ייענה במטח טילים גרעיניים ישראלי, שתוצאתו החרבת ערי איראן המרכזיות, הם אפילו לא יעלו בדעתם לעשות זאת. הרי אין בנמצא שום אינטרס לאומי איראני המצדיק את ההרס שיושת עליה וזאת רק כדי להביא למותם של כמה מאות אלפים מתושבי הישות הציונית. ובניגוד למה שמנסים לשדר אלינו מירושלים, ההנהגה היושבת בטהראן היא דווקא רציונלית ואינה נוטה להתאבדות לאומית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

וזהו ההקשר שבו יש להבין את החשיבות בהצטיידות בצוללות הדולפין. כדי ליצור הרתעה אמינה אין די בכך שישראל תבהיר לאיראן כי ברשותה יכולת גרעינית, כפי שמפרסמים לעתים קרובות המקורות הזרים, אלא עליה גם להצביע על יכולת המכה השנייה שלה. כלומר, על האיראנים להכיר בכך שגם אם יצליחו לתקוף במכה גרעינית מפתיעה, עדיין יישאר בידי ישראל נשק גרעיני שדי בו כדי להשית על איראן נזק בלתי נסבל. כפי שהתברר בתקופת המלחמה הקרה - האמצעי היעיל והאמין ביותר לגיבוש יכולת מכה שנייה הוא צוללות המצוידות בטילים גרעיניים. קשה לאתרן וקשה עוד יותר לפגוע בהן.

המקורות הזרים יודעים לספר, כי צוללות הדולפין של חיל הים אכן מצוידות בטילי שיוט גרעיניים, שטווחם 1,500 ק"מ. אותם מקורות חושפים גם, כי בצוללת מותקנים ארבעה צינורות ירי בקוטר 650 מ"מ, המתאימים לשיגור טילי שיוט גרעיניים מדגם "פופאיי" המיוצרים בישראל. אין ספק שחיל הים המצויד בשש צוללות (שלוש כבר נמצאות בידיו, הרביעית תגיע בשנה הבאה והחמישית ב-2014. השישית תצטרף בעוד כארבע שנים) ייתפש על ידי יריביה של ישראל כמייצג יכולת מכה שנייה אמינה מאין כמוה.

היום, עם חתימתו של שר הביטחון על ההצטיידות בצוללת השישית, לא נותר אלא לתהות על איכות חשיבתו האסטרטגית של האלוף ברק, שהפעיל אז את כל כובד משקלו לביטול תוכנית ההצטיידות בצוללות. בכך היה נשלל מישראל מרכיב חיוני ביכולתה להרתיע איומים גרעיניים עתידיים. צריך לקוות שנסיעתו של השר ברק לגרמניה מעידה על כך שהוא מבין עתה את מה שלא הבין כשהיה סגן הרמטכ"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ