צבי בראל

האם ישראל תתאם התקפה על איראן עם ארה"ב? האם לפחות היא תודיע לה מראש? מה בדיוק סוכם בין ברק אובמה לבנימין נתניהו בפגישתם בארבע עיניים? צריך לקוות שלפחות שני האישים הללו יודעים מה הם סיכמו ושלא נעמוד שוב במצב מביך כמו במלחמת לבנון הראשונה, שבה טען אריאל שרון כי קיבל לכאורה הנהון של הסכמה משר החוץ האמריקאי אלכסנדר הייג. כי הפעם אין מקום לאי הבנה. שתי המדינות מסכימות שאסור לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. הפער (האדיר) ביניהן הוא רק בפרשנות. מתי תוגדר איראן כגרעינית? האם רק כאשר היא תרכיב פצצה או כבר עכשיו, כשהיא מעשירה אורניום ומבצעת ניסויים.

הנחת העבודה הישראלית היא, שגם אם לאיראן אין עתה נשק גרעיני, ללא פעולת מניעה צבאית היא תשיג אותו. אבל מתברר ששום דבר לא בוער. או כפי שרמז השבוע אהוד ברק לפני ועדת חוץ וביטחון, רצוי להתחשב במועד הבחירות בארה"ב. אם אין בהלה לתקוף, אם אפשר להמתין לבחירות, ואחריהן להמתין למזג אוויר נוח, ממילא מדובר במלחמת ברירה.

מלחמת ברירה היא מלחמה יזומה. בלי הפתעות, מטרותיה ידועות מראש, והיא איננה מתרגשת על המדינה כרעם ביום בהיר. אבל נראה שדווקא במלחמה הזאת המופתעים היחידים יהיו אזרחי ישראל. במיוחד אלה שעדיין מאמינים שלא יותר מ-500 בני אדם ייהרגו בהתקפת טילים איראניים, אחרי ששנים פימפמו לנו שטילי "שיהאב" הם איום אסטרטגי. כל היתר צריכים כבר עכשיו לדרוש מן הממשלה ליידע אותנו מבעוד מועד מתי ההתקפה עומדת להתרחש. אין הכרח להודיע את השעה המדויקת, טווח של כמה שבועות יספיק.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

הודעה מוקדמת נחוצה מאוד כדי להתכונן כראוי, במטרה להפחית את מספר הנפגעים ולהכין את המשפחות לתקופת המעבר. ניקוי המקלטים הפרטיים, שכפול מפתחות למקלטים הציבוריים, בדיקת הצנרת בתוכם, חלוקת מסיכות אב"כ למקרה שיוטלו טילים כימיים, גיבוי מערכות המחשבים, הכנת חדרי מבצעים והתקנת טלפונים "חמים", וכמובן הצטיידות במלאי מזון והרבה מים - כל אלה מחייבים זמן הכנה מתאים. הודעה מוקדמת גם תאפשר לבעלי האמצעים ולטייקונים, אלה שיהיו אחראים לשיקום הכלכלה אחרי ההתקפה האיראנית, להזמין כרטיסי טיסה מראש, אבל גם לאזרחים מן השורה צריכה להינתן ההזדמנות לטוס לחו"ל במחירים מוזלים, כדי להקטין עד כמה שאפשר את כמות הנפגעים. אגב, יש מספיק מטוסים?

למי שידו אינה משגת ראוי להכין מבעוד מועד דירות פנויות באזורי הפריפריה, ולארגן הסעות מדורגות לאותן ערים, כדי למנוע את פקקי התנועה האדירים שהיו בתקופת הסקאדים של מלחמת המפרץ. ועדי עובדים זקוקים להודעה מראש כדי שלא יבזבזו שביתות דווקא במועד ההתקפה ושרשתות השיווק לא ייתפסו עם מבצעי הוזלה דווקא כאשר יוכלו לדרוש ולקבל מחירים מופקעים. הודעה מוקדמת חשוב להעביר גם למבקר המדינה, כדי שכבר יוכל להכין את צוות החקירה שיבדוק מדוע לא נעשו ההכנות המתאימות לקראת המלחמה המתוכננת, כאשר ידעו עליה מראש.

הדרישה להודיע לנו מראש על תקיפה באיראן איננה מופרכת יותר מרמיזתו של ברק שמוטב לדחות את ההתקפה עד אחרי הבחירות בארה"ב. היא גם איננה בלתי מציאותית יותר מן האפשרות שישראל סיכמה עם וושינגטון שהיא תודיע לה מראש על מועד ההתקפה, אבל תמנע את הידיעה הזאת מאזרחי ישראל. לא צריך להיעלב, הרי ארה"ב היא ידידה גדולה. אבל אם הממשלה מתכננת למנוע "שואה גרעינית", היא איננה רשאית להותיר את אזרחיה בלי פתרונות כדי שיוכלו להינצל מ"שואה" אחרת, זו שינחיתו עליה הטילים האיראניים. על השואה ההיא נאמר "לא ידענו", מול ה"שואה" הזאת לא נוכל עוד להיתמם. עכשיו צריך רק להודיע לנו מראש, כדי שנוכל לפחות לומר "ידענו ולא עשינו כלום".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ