דרושה סבלנות

צ'לו רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'לו רוזנברג

מטוטלת מצב הרוח בישראל ביחס לאיראן אינה יודעת מנוח. הערכות המומחים, הפוליטיקאים ואנשי הצבא נעות בין ייאוש לתקווה. בהעדר מידע ממשי, יש לנתח את המציאות בצורה יותר שקולה.

איראן מצויה באחת השעות היותר קשות מבחינתה. למרות הזלזול של רבים, הסנקציות שארה"ב ואירופה הטילו על טהראן מכרסמות בכלכלה האיראנית, שממילא נמצאת על סף קריסה. הקולות הנשמעים מרוסיה ומסין מבלבלים את המנהיגים, אך אלה אינם אלא מס שפתיים המשולם בעבור העסקות הטובות שבין שתי המעצמות לבין איראן. אף על פי כן, חדי השמיעה מסוגלים לשמוע גם קולות אחרים, נעימים יותר לאוזניים המערביות או הישראליות. רוסיה רגילה להתנגד באופן אוטומטי לכל מה שהמערב עושה. עם זאת, אין כל אפשרות להסיק שוולדימיר פוטין, העתיד להיבחר לנשיא רוסיה, מוכן להשלים עם מצב שבו לאיראן יהיה נשק גרעיני.

גם המצב הפנימי באיראן בכי רע. הכלכלה הולכת ומידרדרת בקצב מסחרר. הקיבעון של המנהיגים בטהראן מעוור את עיניהם, עד כדי כך שאינם מסוגלים לראות נכוחה את המציאות ההולכת ומתקרבת למהפכה רבתי. כל התרגילים הצבאיים, התמרונים, ניסויי הטילים והאיומים הנשמעים מדי יום מצביעים רק על דבר אחד - מנהיגי איראן נמצאים על הקצה, אך באותה מידה אינם מסוגלים לסגת מעמדתם, שמא הציבור האיראני יעשה בהם שפטים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

אחת ההוכחות לטעויות אסטרטגיות הנובעות מהלחץ העצום שבו נתון המשטר האיראני היא סגירת מצרי הורמוז, שדרכם מועברים כ-20% מן הנפט המופנה אל העולם. איראן יודעת היטב שכל ניסיון לסגור באמת את המצרים ייחשב ל"קאזוס בלי" ויקרב את המלחמה נגדה מהר מן הצפוי. למרות זאת, הם מנסים לאיים באקדח ללא כדורים.

בניגוד לדעתם של מומחים שונים, גם בעלי הברית של איראן נחלשו מאוד. סוריה נתונה במצוקה גדולה. הנשיא בשאר אסד יודע היטב שכל התגרות בישראל תוביל למכה איומה עליו. אסד שקוע עמוק מאוד במלחמת האזרחים, עד כדי כך שאיננו מודע לעובדה שקצו קרב. לפתוח חזית נוספת נגד ישראל זו התאבדות, ואסד יודע זאת.

גם השותף הנאמן האחר של איראן, ארגון חיזבאללה, מבין היטב את המצב. הרטוריקה של חסן נסראללה היא מס שפתיים. למרות כמויות הנשק העצומות והטילים המשוכללים שהארגון קיבל, חיזבאללה יודע היטב מה תהיה התוצאה של פתיחת חזית נגד ישראל ולכן הוא לא יישמע להוראות איראן לפתוח במלחמה יזומה נגדה.

יש להודות שמדיניותם של ראש הממשלה ושל שר הביטחון לגיוס דעת הקהל העולמית נגד איראן הצליחה. האיומים על מתקפה קרבה ובאה עושים את שלהם. הסנקציות יתבררו כיעילות יותר מאשר הערכות המומחים. ברק אובמה ואירופה התחייבו לא לאפשר לאיראן להגיע ליכולת גרעינית צבאית, והתחייבות זו בהחלט מחייבת.

אסור להתייאש. מה שקרה במצרים, סוריה, תימן ועוד יקרה גם באיראן. קצת סבלנות ופחות דברת יביאו לתוצאות המקוות. איראן איננה מחוץ להיסטוריה.

הכותב הוא היסטוריון ומתמחה בביטחון לאומי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ