השוקולד והפצצה

ההצעה להטיל מס על השוקולד מלמדת שמערכת הבריאות לא מאמינה ביכולתי לשלוט בכולסטרול שלי. זה בסדר. אני לא מאמין ביכולתם של נתניהו וברק לשלוט בעצמם בעניין איראן

יוסי קליין
יוסי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי קליין
יוסי קליין

קראתי בשבוע שעבר שמערכת הבריאות של מדינת ישראל בוחנת יוזמה להטלת מס על שוקולד ומזונות עתירי שומן וסוכר. יוזמה זו מצטרפת להצעת חוק ותיקה יותר אבל מועילה לא פחות, שהגה ח"כ דני דנון (ליכוד) לפני כשלוש שנים. ההצעה של דנון אוסרת על הצבת דברי מתיקה במרחק קטן מהקופות בסופר, "כדי לשים קץ לניצול הציני של חולשת ההורים לילדיהם". בשבוע שבו עקר שר הביטחון שלנו לדירה שמחירה שמונה מיליון שקלים בלבד, נראה העיסוק בשוקולד קטנוני ומיותר, אבל הוא משקף מצב שבו עלי לא סומכים, אבל דורשים ממני לסמוך על מי שלא סומך עלי.

נתחיל בשוקולד. נניח ששוקולד הוא טעים אבל לא בריא. זלילה נטולת רסן היא, לכאורה, עניינו של הפרט. אבל מערכת הבריאות רוצה להוכיח שהפרט הזה יקר ללבה. היא אמנם לא סומכת עליו, אבל כל פסיק ביוזמות שלה שופע דאגה לבריאות ילדיו וחרדה לחולשותיו. להורים יש חולשות. עלי, למשל, יש סיבות טובות שלא לסמוך. אני מכור לשוקולד. לא לסתם שוקולד אלא לשוקולד מהסוג העממי, המתוק, הכבד, זה עם הקוביות השמנות, זה שרחוק שנות אור ממריר בלגי דק 70% ב-80 שקל למאה גרם.

מערכת הבריאות מאמינה שמאה גרם שוקולד במחיר של קילו בשר, יהפכו אותי לצרכן של פריכיות אורז. היא רוצה לחנך אותי אבל יש לה אמון בענישה ולא בחינוך. המס, מבחינתה, הוא ענישה למפרע. העונש מגיע לי כי בלי מיסוי על השוקולד, יש חשש שאסתגר בשירותים עם שמונה חבילות של פרה ואזלול את עצמי למוות. המס על השוקולד לא יהיה מכוון נגדי כמובן - המדינה הרי מעוניינת בטובתי. היא סבורה שדיאטה נטולת שוקולד תיטיב עמי. דיאטה כזאת תהפוך אותי לדק גזרה עד כדי כך, שאוכל לרוץ במהירות למקלט במקרה של אזעקת אמת.

שוקולד. הימנעות תהפוך אותי לדק גזרה עד כדי כך, שאוכל לרוץ במהירות למקלט במקרה של אזעקת אמתצילום: דניאל צ'צ'יק

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

גם המחוקק דנון, שביקש להרחיק את הממתקים מהקופות, רצה לשמור עלי מפני עצמי. הוא שומר עלי מפני ניצול ציני של חולשתי. דנון חשב שנוכחות של ממתקים ליד הקופה גורמת לי לאובדן שפיות זמני. הוא העריך שקרבה גדולה מדי בין הקופה לשוקולדים תביא אותי לשבור חסכונות ולהציף את הילדים בטונות של מקופלת.

דנון טעה. כדי לעצור בעדי דרוש חינוך ולא חקיקה. חינוך מבוסס על אמון הדדי בין המחנך למחונך. אני לא יכול לתת אמון בחינוך של מערכת הבריאות כי אין לי בה אמון כמחנכת. גם למערכת אין בי אמון, ולכן היא מבקשת להעניש אותי למפרע. מיסוי על שוקולד הוא עונש במסווה של דאגה לבריאות. גם המס על סיגריות הוא עונש כזה. קל יותר להטיל מס על סיגריות מאשר לרדוף אחרי מעשנים. אני לא מעשן, אבל לא אכפת לי אם מישהו יסתגר בבית ויבלע גלונים של ענני סיגריות, או ישתכר למוות, או יטביע את עצמו בהררי חמאה ושומן טראנס.

ואולי הכסף שהמדינה צוברת ממיסוי על אורח חיים נפסד הולך למטרות חיוביות? אולי המס על השוקולד ישמש לחקר מחלות לב, המס על סיגריות לחקר הסרטן והמס על הדלק לשיפור איכות הסביבה? זהו, שאני לא מאמין. אני מאמין שיש פה ניצול ציני של חולשותי. מוכרים לי "בריאות" וימכרו לי "איכות הסביבה", ולך תדע מה באמת קונים בכסף שלי. דנון גם הציע פיקוח ממשלתי על האינטרנט, והציע להתנות קבלת רשיון נהיגה בהצהרת נאמנות למדינה. ועכשיו לך ותאמין לו שהבריאות של הילדים שלי קרובה ללבו.

לא מדובר כאן בשוקולד אלא באמון. אמון חייב לשרור בין המנהיגים למונהגים. אני לא חייב לקרוא את דו"חות המודיעין על הכור האיראני, אבל אני חייב לבטוח במי שקורא אותם. היום הם לא בוטחים בי ואני לא בהם. מערכת הבריאות לא מאמינה ביכולתי לשלוט בכולסטרול שלי, ואני לא מאמין ביכולתם של נתניהו וברק לשלוט בעצמם.

מול השוקולד ליד הקופה אני מסוגל לשמור על שליטה עצמית, אבל אני מאבד אותה כשמדברים אתי על הפצצת הכור. מישהו בגלי צה"ל הזהיר אותי השבוע מפני פאניקה. הוא הסביר שמדובר במין משחק, בסוג של קריצה, במין התחפשות למשוגע, כך שאין מקום לדאגה. ההסבר הדאיג אותי ממש, מי שמתחפש למשוגע מדאיג אותי. אני בכלל לא בטוח שמדובר בתחפושת. מי שמתחפש למשוגע רוצה לשמור עלי מפני עצמי, אבל מי ישמור עלי מפניו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ