האוונגליסטים ואנחנו

ישראל הראל
ישראל הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל הראל
ישראל הראל

השבוע מקיימים "הנוצרים המאוחדים למען ישראל" כנס בארץ הקודש. המנכ"ל שלהם, דייוויד ברוג (יהודי), אומר, שזהו הלובי הפרו-ישראלי הגדול בעולם. חברים בו, אמר ל"מעריב", יותר ממיליון חברים, והוא מסוגל לגייס בשעת הצורך יותר מ-50 מיליון תומכים למען ישראל. לא רע, למדינה הנאבקת במכונות אנטי-ישראליות המשומנות בכספי מדינות עוינות, הניזונות מדלק אנטישמי מולד או נרכש.

אף שהכינוס החל לפני הפיגוע בטולוז, התקשורת הישראלית כמעט שלא התעניינה בו. שהרי רק "תמהונים משהו", כפי שהגדיר אותם פעיל מרכזי בממסד היהודי בארצות הברית, יכולים להתייצב בהתלהבות ובלא מעצורים למען ישראל.

גם חלק ניכר מהממסד הממשלתי הדיפלומטי בישראל מתייחס אליהם בדו-ערכיות. בנימין נתניהו אמנם נאם לפניהם, אבל אפילו "ישראל היום" לא התעניין. "הארץ" התייחס בעמוד פנימי, אך בסרקזם מופגן: "נתניהו", כתב ניר חסון, "היה הדובר השקול ביותר בכנס". אם ג'י-סטריט, למשל, היה עורך כינוס דומה בירושלים, היה הדיווח (הארגון הרי עוסק בביקורת בוטה נגד ישראל) בעיתונים זוכה בוודאי לכותרות ראשיות.

מאז ומתמיד חיפשו יהודים "מתקדמים" את חברת מבקריהם, אף שונאיהם, ולא את אוהביהם. אהבת האוונגליסטים, נטען, "נוגעת בדבר": סיבות תיאולוגיות, לא בדיוק כשרות, לאהבתם. למרות הכחשותיהם הנמרצות, אין מאמינים להם.

ונניח שתמיכת האוונגליסטים אכן נובעת מהאמונה, שלאחר בוא המשיח היהודים יתנצרו. מדוע אפוא המובהקים שבמתנערים הם דווקא מי שאינם מאמינים כלל במשיח, יהודי או נוצרי? מנין נובעת עקימת האף שלהם כלפי מי שעושים למען קיומה של ישראל יותר משעושים הם עצמם ורוב היהודים?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

יש הסבורים, שבסוגיה האיראנית, למשל, השפעת הלובי הנוצרי בארצות הברית גדולה מזאת של השדולה היהודית. במדינות רבות בארה"ב מספר היהודים קטן, ודווקא בהן קיימים ריכוזים גדולים של נוצרים למען ישראל. הם פועלים עם נבחריהם, והללו, כמו הסנאטור טרנט פראנקס, אוונגליסט מאריזונה, מעלים את הלחץ בוושינגטון ("כשביקרתי בישראל", אמר פראנקס, "הרגשתי שאתם במרכז הנשמה שלי"). לא פלא, שג'רמי בן עמי, ראש ג'י-סטריט, הכריז שאין לשתף פעולה עמם. שהרי בניגוד לארגון שלו, שאפילו בעניין הגרעין האיראני מפגין יחס דו-ערכי, השדולה הנוצרית פועלת נגד איראן בלי "אבל" ובלי תסביכים.

היכן עוד יימצא בעולם עם המתנהג כך כלפי מי שיוצאים מגדרם על מנת לסייע לו במאבק על קיומו? (גילוי נאות: שום ארגון נוצרי אינו נמנה עם התורמים למען המכון לאסטרטגיה ציונית, שבו אני פעיל). מדוע נחשבות תרומות הנוצרים הללו טמאות בחוגים "המתקדמים" בישראל, בעוד הכסף הגרמני, שנועד למרק את עוונות הרצחנות הנאצית, טהור? חובה לזכור ולעולם לא לשכוח את מה שעוללו לנו הגרמנים. אם כך, מה התחולל בנו בשעה שהפלנו את המחיצות בין גרמניה לבינינו מיד אחרי השואה, ומאז המרוץ אחרי כספם אינו יודע שובעה? ומה - מנגד - מתרחש אצל הנרתעים מהאוונגליסטים בשעה שהם מתייחסים בחשדנות לסיוע הכספי, אך במיוחד ההסברתי והפוליטי, שהללו מעניקים לישראל?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ