ערן לאור
ערן לאור

ראשי הכדורגל הישראלי מפחדים. לא מהתפרעויות נוספות של אוהדי הפועל תל אביב, גם לא מהמשך הקריאות הגזעניות של אחרים. הם, כמה מוזר, חוששים להפוך לשקופים. לפני כחודש התקיימה בכנסת ישיבה של ועדת החינוך, התרבות והספורט, שדנה ביוזמה של חבר הכנסת יריב לוין (ליכוד) לחוקק חוק שיחייב את בעלי הקבוצות, המחזיקים בהן באופן פרטי, לתת דין וחשבון פומבי באשר להתנהלותם. זאת, כדי למנוע מצב שבו הקבוצות נקלעות לחובות ואף מגיעות להליכי פירוק.

הרעיון הזה לא נולד בחלל הריק. בשנים האחרונות מגלים אוהדי הספורט מעורבות הולכת וגוברת בנעשה בקבוצותיהם; ביפו, בירושלים ובתל אביב כבר קמו מועדונים המנוהלים על ידי האוהדים עצמם, ואופ"א דורשת כי כבר מהשנה הבאה ימונה אוהד כנציג בהנהלה של כל מועדון.

אולם ההצעה התקדימית של לוין גרמה כנראה לקברניטי הענף לחשוש, שמא השקיפות הנדרשת תחשוף התנהלות קלוקלת, שחוקיותה מוטלת בספק. אין זאת השערה מופרכת; בעת האחרונה שבות ועולות ידיעות על מינהל לא תקין, על עסקות מפוקפקות ועל גורמים עברייניים המנסים לקנות אחיזה בכדורגל הישראלי.

תגובת הנגד, אם כן, לא איחרה לבוא. בעקבות התפרעות אוהדי הפועל תל אביב נאסרה עליהם הכניסה למגרשים עד סוף העונה; במקום זאת הותרה כניסה לילדים עד גיל 13 ולנשים, והוחלט כי צעד זה יינקט גם בעונשים עתידיים. יש שיאמרו כי זהו עונש ראוי ואף חינוכי, אך יש לשים לב מה הוא מקדם בפועל: סילוק של אוהדי הכדורגל מן המגרש והעדפת חובבי ספורט נייטרליים. אלו אמנם לא יתפרעו, אך גם לא ישאלו שאלות, לא יחשפו אי סדרים ולא ימחו נגד הנהלת המועדון.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

במחזור המשחקים האחרון חברו יחדיו אוהדים מכמה קבוצות והניפו שלטים נגד ההתאחדות לכדורגל והעומד בראשה, אבי לוזון, בקריאה "להחזיר את הכדורגל לאוהדים". למחרת התקבלה תשובה מוחצת נוספת, עם הצעתו האנטי-דמוקרטית של יושב ראש ועדת החינוך, התרבות והספורט, חבר הכנסת אלכס מילר (ישראל ביתנו), שמבקש להתיר למשטרה לעצור באופן מינהלי וללא משפט אוהד שהתפרע, או שקיים חשש כי יעשה זאת. מדובר ברמיסה נוספת של זכויות האוהדים, שמנהיגיהם עלולים להיות "מסומנים" מראש בידי מועדוני הכדורגל, ובשל כך יחששו למחות באופן לגיטימי.

לא די לה לאותה ועדה, והיא קיימה השבוע ישיבה נוספת ושוב עסקה בנושא האלימות בספורט, כאילו מצאה קרדום לחפור בו. הפעם כבר הגדיר מחדש לוזון את גבולות הגזרה: "במגרש באים לעודד, לא להתפרק. האוהדים לא צריכים לקלל. לא את השופט, לא את השחקנים, לא את היו"ר, לא אף אחד". כמה נוח.

חשוב לזכור ולומר: אין לנו אוהדי כדורגל אחרים. במתפרעים יש לטפל באמצעים החוקיים המיועדים לכך. אך אם שאר האוהדים יעזבו את המגרשים - או גרוע מכך, יסולקו מהם בכוח - לא יבואו אחרים במקומם. למרבה הצער, יש מי שעשוי ליהנות מכך.

הכותב הוא אוהד הפועל ת"א

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ