יואל מרקוס

אינני יודע כמה מקוראינו מכירים את נינו אבסדזה. ובכן נא להכיר: היא ח"כית מטעם קדימה. והיא התפרסמה באחרונה בזכות רצונה להשתתף בתוכנית הטלוויזיה "לרקוד עם כוכבים" שתשודר בערוץ 2. בעוד היועצת המשפטית של הכנסת בודקת אם משאלתה תקינה - זה הזכיר לי בדיחה ידועה על ילד שהציג לאביו תעודה ובה "שלילי" בכל המקצועות חוץ מאשר "מצוין" בזמרה. ועל כך קיבל סטירה מאביו בתוספת ההערה: עם ציונים כאלה יש לך עוד מצב רוח לשיר?

לא ברור אם ח"כ אבסדזה תיתן הופעה בפריימריס של קדימה ביום שלישי הקרוב, אך זה גם לא ממש חשוב. לא רבים שמעו שיש בכלל ח"כית בשם זה בקדימה. רבים גם לא שמו לב שיש לקדימה 28 מושבים ושהיא המפלגה הגדולה בכנסת והכי בלתי מורגשת. היא חיזקה בתפקודה הלקוי את האמירה הידועה שהגודל לא קובע. טלו למשל את ח"כ דב חנין שעושה לבדו מה שכל קדימה לא עושה, או שלי יחימוביץ, עם המעט ששרד מתנועת העבודה, שנמצאת על המפה בכל נושא. או אפילו את אהוד ברק, הפליט מאקירוב, שעם ארבעת חברי "תנועתו" משרת את ביבי ומוביל אותנו לפי כל הסימנים למלחמה עם איראן שתהיה חלילה בכייה לדורות.

מייסד קדימה, הלא הוא אריאל שרון, הוא שהפך את המפלגה שהקים לחץ למהפכה מחשבתית בדבר הצורך להיפרד מחלום א"י השלמה, ואף פינה הלכה למעשה 22 יישובים ב"נחישות וברגישות", בפועל בכוח פיזי לא מתון. כשביבי הובס בבחירות 2006 והליכוד ירד ל-12 מנדטים, היה זה שרון שעודד אותו כשהשווה את המפלה לשעון: אתה נמצא עכשיו ב-6, מחר אתה חוזר ל-12. קדימה נמצאת עדיין ב-6.

הבעיה היא שקדימה לא הובסה בבחירות האחרונות, אלא יצרה תקדים מסוכן: מעולם לא היה בישראל מצב שבו המפלגה הכי גדולה במספר נבחריה נשארה באופוזיציה והיא בלתי מורגשת אפילו בנישה זו. במבט לאחור אפשר לומר, שהיו לנו בעבר מפלגות באופוזיציה שירדו לחיי מפלגות השלטון - עד שהורידו את העבודה היא חשבה שלשלטון נולדה. מאז היא מקרטעת בין האבדון הסופי לחוסר השפעה מוחלט על חיינו.

בפועל ביבי, ברק, ליברמן והדתיים יכולים לעשות כל מה שבא להם. יותר נוח להם לאיים על איראן, מאשר להזיז מאות אלפי מתנחלים בדרך להסדר עם הפלסטינים. מסיחים את הדעת מהעיקר, כשקדימה פועלת כפי שהיא פועלת. כשלבני טוענת באחרונה שהאיום האיראני הוא תירוץ של הממשלה לברוח מהנושא הפלסטיני, הצדק עמה. אך מתבקשת השאלה מה היא עושה "בשביל מדינה" כראש האופוזיציה? 750 אלף אזרחים הצביעו בעד קדימה. האם פוטנציאל זה עדיין קיים? לא ברור.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

הפריימריס של קדימה, שייערכו ביום שלישי, אינן על ראשות הממשלה אלא על ראשות המפלגה הקרועה באופוזיציה, לקראת בחירות שייערכו כנראה בעוד פחות משנה ומחצה. קדימה חייבת להוכיח בראש וראשונה שהיא יודעת לפעול כאופוזיציה, לפני שתשכנע את הציבור שהיא ראויה לנהל מדינה. והראיה שבסקרים לא סופרים את קדימה בשלטון. אי אפשר להצביע על חקיקה חשובה ששמה רשום עליה. הם שם בכנסת כמו היפהפיה הנרדמת.

הפריימריס ביום שלישי לא מסעירים את הציבור. כי קדימה רבה עם עצמה. לפחות שלושה בכירים שואפים להדיח את לבני: מופז, דיכטר ושטרית. לבני יותר חכמה ממופז ורשום לזכותה שהיא נטשה את הליכוד עם שרון וחיברה את מצע קדימה. ביבי רוצה בניצחון מופז הקרוב לדעותיו הנציות, אם כי לא בטוח שביבי יצהל כשיראה את מודעת הבחירות שהכינו לפריימריס: "מופז - ראש הממשלה".

המתמודדים כה משחירים זה את זה, עד שהמצביעים עלולים להאמין לכולם. זו ההזדמנות של לבני להוכיח שהיא אכן המנהיגה הראויה באופוזיציה, בדרך לראשות הממשלה, אך בראש וראשונה שולטת במפלגתה. איך אמרו על אותה זמרת אופרה שהקהל לא הוריד מהבמה עד שתלמד לשיר? עליה מוטלת החובה להוכיח שהיא יודעת לשיר.

Read this article in English: Until they learn to sing

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ