ציפי לבני הולכת למכולת

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

אין חשיבות רבה לבחירת יו"ר קדימה בעוד ארבעה ימים. המפלגה הזאת נועדה בלאו הכי לטמיון. מלכתחילה היתה מיותרת ומזויפת, קיבלה קולות לא לה, ועכשיו אחת דתה - להתכווץ ולהיעלם.

כמו כל דג, גם הצלופח הזה היה צריך להסריח מהראש. אך במקרה קדימה הוא הסריח דווקא מהזנב. ציפי לבני משלמת כעת על הסכמתה לגרור אחריה זנבות שזינבו בה.

לפני כשלוש שנים היא באה לביתי כדי לשוחח בענייני חינוך. כבר אז ניסיתי לשדל אותה שתיפטר מהמטען החורג שהיא נושאת אתה; אם לא תתנתקי ממנו, טענתי, ולא תשליכי אותו מהסיפון - הוא יטביע גם אותך. ככה לא בונים אלטרנטיבה, עם כל אותם הטיפוסים שהם יותר ליכוד מהליכוד, יותר ישראל ביתנו. ואי אפשר להפיח תקווה חדשה, עם כל הפנים הישנים והמחוקים.

יום שלישי הקרוב יהיה יום הדין שלה, שלאחריו תתפנה, כנראה, לחשבון הדרך; איך זה קרה לה, איך נפלה הסיעה הגדולה בכנסת לתחתיות. כי ביום שלישי תתקיים בה, בלבני, המסורת הישראלית המקובלת: מי שנכשל, מפנה את מקומו והולך הביתה אחר כבוד. זה הכלל, ואין סיבה שתוציא דווקא אותה מהכלל המבורזל. כך נהוג פה כל השנים, וכך עלול לקרות גם הפעם: אין הזדמנות שנייה למחמיצי הזדמנויות.

מנחם בגין, לדוגמה, לא שבע נפל, לפני שקם כמלך עופות החול. ושמעון פרס, אהוב הקהל, מעולם לא נודע כלוזר סדרתי. ואריאל שרון לא התנער מאפר מלחמת לבנון הראשונה, לא נפלט מכיסא שר הביטחון כדי לתפוס את הכיסא הרם יותר. ובנימין נתניהו, גם הוא לא טעם מעודו טעם של כישלון, לא הושלך מכל המדרגות כסוס מת שמובל לקבורת חמור. ואהוד ברק, שהולך מחיל אל חיל, אינו זכור כראש הממשלה הכושל והמופרך ביותר בתולדות ישראל. כולם עשו שלום ועשו מלחמה במידה דומה של הצלחה; ואת כולם נשא הרוח - עפו לנו מהעיניים - ואיפה הם היום.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

וכעת גם ציפורה תעוף כמנהג ארצנו הקדושה, ושאול יחליף אותה כהבטחה עם שחר. את תוצאות הפריימריז בקדימה ישלחו למעבדה בשווייץ כדי לוודא: האם זהו אותו מופז - משכמו ומעלה גבוה מכל הרמטכ"לים ושרי הביטחון שקדמו לו ומאלה שבאו אחריו? הזה מופז שקפץ ברגע האחרון על עגלת הפליטים של שרון? האם זה שר התחבורה לשעבר, שבימיו עלתה הרכבת התחתית על הפסים; שבתקופת כהונתו נפתחו השמים, ודירוג בטיחות הטיסה נסק לגבהי זמביה?

בכל זאת יש הבדל בין כל המצליחנים הללו ללבני המפסידנית. היא לפחות התכוונה לטוב, אך עם כוונות טובות אפשר ללכת רק למכולת. למצער ניסתה להחזיק בתומתה, לא למכור את נשמתה בעבור נעליים גדולות, שמיד מתחילות ללחוץ, וממילא לא ניתן לצעוד ולהתקדם. פתאום קמה אשה, מתעקשת לשמור אמונים לבוחריה, ומסרבת לשלם כסף שחור לאמוני-סחטני-ישראל.

על כך נשפכו עליה קיתונות של בוז: היא לא הצליחה, הלא-יוצלחית, להרכיב ממשלה. ולועגים לה גם כל אלה, שלו השלימה ושילמה, היו דנים אותה ברותחים. ככה ייעשה כאן לכל איש ואשה, שיעמדו על עקרונותיהם, שבשמם נכנסים לפוליטיקה ויוצאים למערכה.

Read this article in English: Tzipi Livni goes to the grocery store

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ