בנימין תלוי בבני

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

חניכים במכללה לפיקוד ומטה של הצבא הקנדי, רבי-סרנים הבאים מהשדה, מהטייסות ומהשייטות כדי להתוודע לראשונה לכוונות הדרג הפוקד, לומדים בשיעורי האתיקה על מעשה שהיה בצבא זר בחזית רחוקה: אלי גבע, מפקד חטיבת שריון, המתלבט כיצד לנהוג לנוכח ודאות הפגיעה באוכלוסייה אזרחית בביירות. מדריך השיעור מטיל על החניכים לשים עצמם במקומו של קצין-קבע, אלוף-משנה בן אלוף, שמתייסר ומתפטר. האם היית נוהג כמותו?

בשיחות במכללה לביטחון לאומי כאן, כמו גם במטה השב"כ/המוסד הקנדי סי-אס-אי-אס בבירה אוטאווה, רבה הסקרנות בכל הנוגע לתהליך קבלת ההחלטות בישראל, לאורח החשיבה וההתנהגות של הקצונה הבכירה בצה"ל ולזיקת הגומלין בין יחסי הדרגים, המדיני והצבאי, לבין ההכרעה הפנימית בסוגיית הגרעין האיראני.

הצבא הקנדי, שסיים את משימתו באפגניסטאן, קצת מתבייש בצביון המסורתי, ההורג-הורס, של כוחות לוחמים. הוא מעדיף להצטייר כמסייע לקנדים בבית ובעולם, כסיסמת יחסי הציבור שלו. חובש, לא כובש; שבט צופים, אומר עליו אחד מקציניו.כדי לפתות צעירים ובעלי מקצוע להתגייס לצבא ולהישאר בו מוצע להם גמול כספי הולם: רב-טוראי בכיר בשנתו החמישית ישתכר כ-6,000 דולר לחודש, רב-סרן 9,000 ורופא מומחה בדרגת אלוף-משנה 24 אלף דולר לחודש - 4,000 יותר מהרמטכ"ל.

כששואלים בכיר בסי-אס-אי-אס אם שירות הביטחון והמודיעין מקביל לאם-איי 5 (השב"כ) או לאם-איי 6 (המוסד) בבריטניה, התשובה היא חמש וחצי - סיכול הטרור הוא באחריות הארגון גם מחוץ לגבולות המולדת, אבל ללא יכולת התקפית מהסוג שיש לאם-איי 6, לסי-איי-אי ולמוסד. זו מדיניות מיושנת העומדת להתעדכן. בין כה וכה, הדרכונים הקנדיים משרתים במילואים במבצעי ארגון זר מסוים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

למרות המורכבות הידועה ביחסיה עם שכנתה שמדרום - תזכורת לכך מספקים אירועי 200 השנה למלחמה הבריטית-אמריקאית של 1812 - קנדה היא בראש וראשונה השותפה הקרובה של המערכת הביטחונית האמריקאית; צלע חשובה במשולש איי-בי-סי, אוסטרליה-בריטניה-קנדה, שכלפיו נוהגים בוושינגטון בחופשיות משפחתית, בלי סודות (למעט אלה המוסתרים גם בתוך המשפחה).

בשבוע שעבר אירח הרמטכ"ל הקנדי וולט נתינצ'יק את רב-אלוף בני גנץ, אתנחתה לגנץ בדרך לוושינגטון, לפגישה שלישית בתוך חצי שנה עם יו"ר המטות המשולבים מרטין דמפסי. דמפסי ארז את ביקור גנץ בקפידה. 3 ימים לפניו התראיין אצל צ'רלי רוז, מיקד את המחלוקת עם ישראל בשאלת המבצע נגד איראן בגורם הזמן, וציין שצבאו מלבן תרחישים לתגובה איראנית על התקפה ישראלית. עד שגנץ הגיע מקנדה, נודע ל"ניו יורק טיימס" שתגובת איראן עלולה לגבות מאות חללים אמריקאים, שכמובן ייזקפו לחובת הפזיזות הישראלית. ברגע שהביקור הסתיים, הזדרז דמפסי לבשר לכל המתעניינים שהזכיר לאורחו את עובדות החיים. בלשון דיפלומטית, זה היה דו-שיח גלוי-לב, שחשיבותו גורלית לנוכח איומים ואתגרים משותפים.

אם לא היה די ברמז זה לתקווה שצמרת צה"ל וקהילת המודיעין תרסן את בנימין נתניהו ואהוד ברק, סיפר דמפסי שבשבת שעברה, ביום פטריק הקדוש, חגג עם יחידה צבאית שסיסמתה עדינה כשמלוטפת, אכזרית כשמותקפת. אמריקה היא כאותה יחידה: מוטב שלא להתגרות בה, פן החביבות תתחלף בנוקשות.

מאוטאווה הנינוחה ועד וושינגטון העצבנית משקיעים תשומת לב ברמטכ"ל צה"ל, מפני שיודעים שבלי המלצתו המפורשת לא יהיה מבצע באיראן. במציאות הישראלית, הבנימין הנכון מתוך שניים לובש מדי רב-אלוף: ראש הממשלה ביבי תלוי בעניין זה בראש המטה הכללי בני. השאלה שעדיין לא הגיעה לפו"ם הקנדי היא האם בגבור הלחצים ימצא עצמו גנץ, לאחר 30 שנה, בנקודת ההחלטה של אלי גבע.

Read this article in English: The right Benjamin

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ