גד יאיר

הפיגוע בטולוז נתפש בעינינו כחלק משלשלת היסטורית - מפרוגרמה פוליטית, אחת משלוש שאליהן גילגלה אירופה הנאורה את שנאת הנצרות ליהודים, ובאמצעותן חיפשה "פתרון סופי" לשאלת היהודים.

הפרוגרמה הראשונה, שצמחה באמצע המאה ה-19, היתה קשורה להתפתחות הסוציאליזם. היה זה קרל מרקס שהציע לפתור את שאלת היהודים באמצעות חיסול אלוהי הכסף שלהם - קרי, הקפיטליזם. "חסל את אלוהי הקפיטליזם והיהודים יוכחדו", כתב. ההיגיון של מרקס אולי פיספס דבר או שניים בכלכלה, אבל הקומוניזם הסובייטי שהתבסס בין השאר על משנתו, ניהל מלחמה באליטות היהודיות של בריה"מ.

הפרוגרמה השנייה לפתרון הבעיה היהודית היתה פשיסטית. כמעט מאה שנה אחרי מרקס הציע היטלר פתרון אחר לשאלה האירופית כל כך, בדמות מערכת השמדה משומנת, שרצחה שישה מיליוני יהודים באירופה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

הפרוגרמה השלישית לשאלת היהודים הציעה חלופה של ממש. בשכנתה של גרמניה של מרקס והיטלר, אוסטריה, הופיע הפתרון הפוליטי הציוני. הדרך היחידה לפתור את שאלת היהודים, אמר הרצל, היא לבנות בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. בבוחנו את הפרוגרמות החלופיות שאירופה הפעילה ביחס ליהודיה, הבין הרצל שהפתרון היחיד ליהודי אירופה הוא להוציא אותם ממנה, כי באירופה יש - כמו שדב נבון אמר במערכון האלמותי של החמישייה הקאמרית - "או אלטע-נאצים או ניאו-נאצים".

ואכן, את הפיגוע בטולוז מבינים הישראלים דרך הפריזמה הזאת - "אלטע-נאצים או ניאו-נאצים". כולם באירופה אנטישמים, חושב הישראלי, ואוסף את כל סימני הדרך המוכיחים, כי אין בלבם צער או חרטה. כשמתברר כי המפגע הוא טרוריסט מוסלמי, הישראלים אינם מתבלבלים, כי הטרור האיסלאמי נופל בעיניהם בסכמה הקלסית של השנאה האירופית ליהודים.

ואכן, הפיגוע בטולוז מזכיר לישראלים ולאירופים את הזיקה הסבוכה בין היהודים למולדת הנאורות. התזכורת האחת היא שבעיית היהודים - הגם שהיא עטופה בשכבות של תקינות פוליטית - עודנה תקועה לאירופים בגרון, בסרעפת, במעמקי הבטן האפלה. גם אם הם לא יורים, הם מתחלקים בתגובה.

התזכורת השנייה היא שבאירופה יש עדיין מי שמחפשים פתרונות לשאלת היהודים עם נשק. מבחינת הישראלים, טולוז היא ההד לקריאות להשמדת ישראל של סדאם חוסיין ואחמדינג'ד. מאמציהם לפתח נשק להשמדה המונית, שאותו הם מבקשים לכוון, כמו הנאצים, כלפי "החיידק היהודי או הציוני", מוכיחים לישראלים שבאמת יש רק "אלטע-נאצים או ניאו-נאצים". באירופה ומעבר לה.

ולמול אלה, הפיגוע בטולוז מחדד בעיני הישראלים את נחיצותה של הפרוגרמה השלישית. מבחינתם, יש רק פתרון פוליטי אחד לשאלת היהודים: הפתרון הציוני של הרצל - הפתרון הסופי לשאלת היהודים, והתשובה הסופית והיחידה לשואה ולפיגוע עתידי.

לפיכך, הישראלים מוצאים בפיגוע בטולוז צידוק לדרך וצידוק למקום. את הפתרון לשאלה היהודית, הם אומרים לעולם הנאור, יש להשיג רק באמצעות עצמאות ועוצמה, ריבונות ואסטרטגיה מאיימת. כי בעולם שיש בו אלטע-נאצים, ניאו-נאצים ואיסלאם רדיקלי - אין, מבחינת הישראלים, חדש תחת השמש.

פרופ' יאיר מלמד במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית

Read this article in English: The final solution, a reminder from Toulouse

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ