בין טולוז לקניון בירושלים

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

קולו של האיש היה נסער. הוא טילפן בשעת ערב מאוחרת וסיפר על "פוגרום", כלשונו, שהתרחש כמה ימים קודם בקניון מלחה בירושלים. כמי שעמד בעבר בראש אחד ממנגנוני אכיפת החוק של ישראל, הוא היה נסער במיוחד לנוכח העובדה שהאירוע לא זכה לכל אזכור בתקשורת ושהמשטרה לא עצרה איש.

שלשום התבררה התמונה במלוא חומרתה: עוז רוזנברג פירסם ב"הארץ", כי בערבו של יום שני שעבר פשטו מאות מאוהדי בית"ר ירושלים על הקניון, השתוללו באלימות ובפראות, השמיעו קריאות גזעניות, ירקו על עובדות ערביות והיכו במקלות, בבעיטות ובאגרופים עשרות מעובדיו הערבים של קניון מלחה. "הם תפשו כמה עובדים ופוצצו אותם במכות", סיפר בעל חנות אחד, "זרקו אנשים לתוך חנויות, השליכו אותם על השמשות, אגרופים, בעיטות, מה לא"; מנכ"ל הקניון, גדעון אברהמי, אמר שמעולם לא ראה "אירוע מביש, מזעזע, גזעני ואלים כזה", ומיהר לכנס למחרת, באורח ראוי לשבח, את העובדים הערבים ולהתנצל לפניהם; ועובד אחר תמה: "איך אתה יכול לראות דבר כזה ולא לעשות כלום?"

ובכן, איש לא עשה כלום. מאות עדי ראייה נכחו במקום, האירוע תועד במצלמות האבטחה, המשטרה הגיעה - ואיש לא נעצר, אף אחד לא טרח לדווח לתקשורת (זולת מיודעי, אוכף החוק לשעבר).

באותו יום עצמו אירע הטבח בטולוז. אף שהוא אלים ונורא הרבה יותר, קו ישר עובר בינו לבין ההתפרעות האלימה במלחה - שניהם היו פשעי שנאה גזעניים. מי ששותק עכשיו על מלחה, יקבל גם את טולוז בירושלים; היום במקלות, מחר ברובים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

לא קשה לדמיין מה היה קורה אילו מאות צרפתים היו פושטים על קניון בטולוז ומכים את עובדיו היהודים: ישראל והקהילה היהודית היו מרעישות עולמות. נשיא הרפובליקה היה ממהר להגיע לטולוז, נפגש עם נציגי הקהילה ומביע את הזדעזעותו והתנצלותו. ראש הממשלה ושר החוץ שלנו היו מתחרים ביניהם בהבעת זעזוע, ובעלי טורים היו מפרסמים מאמרים מתלהמים על האנטישמיות והגזענות שזקפו ראש באירופה. כולם היו מסכימים: היהודים הוכו (שוב) רק בגלל היותם יהודים. מנגד, לא קשה לדמיין גם מה היה קורה אילו פשטו מאות ערבים על קניון בירושלים ומכים את עובדיו היהודים. עשרות פורעים היו נעצרים ומובאים למשפט. אבל כשזה מגיע לאוהדים הישראלים בצהוב, הכל נמחל, הכל טושטש, כלא היה. איש לא נעצר, איש כמעט לא דיווח, וגם כשהעניין כבר מתפרסם, רק מנהל הקניון מוצא לנכון להביע את התנצלותו בפני העובדים, שהוכו אך ורק בשל היותם ערבים.

לא מדובר באירוע בודד או חריג כמובן. ה"פאמיליה" של בית"ר היכתה שוב, לא בפעם הראשונה. זה מתחיל בשירת הלאומנות והגזענות שלהם, נמשך במכות וזה ייגמר ברציחות. אחד הצעירים המשתוללים סיפר למחרת בגאווה (לבתו של מיודעי) על מה שעשה עם חבריו בליל אמש. מסתבר שאלימות נגד ערבים תשמח לבב אנוש: בית"ר ניצחה סוף סוף וצריך היה "לחגוג" איכשהו. תג מחיר: לא קשה לדמיין מה היה קורה אילו הפסידה.

כן, צריך היה לעצור את כל הפוגרומצ'יקים ולהעמידם לדין. כן, צריך היה מזמן לטפל באוהדי בית"ר ירושלים, עד כדי פירוק קבוצתם הגזענית. אבל הבעיה עמוקה הרבה יותר מממדיו של אצטדיון טדי ואפילו מהעונה הקשה של בית"ר. העובדה שפשע שנאה שכזה כמעט ולא זוכה להתייחסות בישראל חמורה עוד יותר מהמכות במלחה. המשטרה מכשירה, מאות עדי ראייה מליטים עיניהם. לא ראו, לא שמעו, למי אכפת. בזמן שבטולוז טרוריסט רוצח ילדים בלא רחם, משתוללים אצלנו מאות צעירים, עוד לא הורגים אבל כבר מאיימים לעשות כן. ה"מוות ליהודים" בטולוז מומש כבר, למרבה הזוועה, והוא זיעזע את העולם. ה"מוות לערבים" במלחה, שטרם מומש למרבה השמחה, הוא מעשה ידינו, והוא לא מעורר אצלנו כל בהלה, זולת בהלת הקניות לחג, שנמשכו למחרת בקניון, כאילו כלום לא קרה.

Read this article in English: Between France and the Malha mall

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ