בית ספר לכולם

סאני כלב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סאני כלב

משרד החינוך יתחיל בשנה הבאה ניסוי, שבמסגרתו ייפתחו אזורי רישום של בתי ספר יסודיים בארבע ערים: רמת גן, מבשרת ציון, ערד ועוספיה, במטרה לבחון את האפשרות לפתוח את אזורי הרישום של בתי הספר היסודיים בכל הארץ.

פתיחת אזורי הרישום נועדה לאפשר להורים לבחור את בתי הספר שבהם ילמדו ילדיהם, כחלק ממאמצי המשרד לחזק את יכולתו של החינוך הציבורי להתמודד עם זליגת תלמידים לבתי ספר "פרטיים". פתיחת אזורי רישום מנתקת את הקשר בין אזור מגורים לבית ספר, דבר שמבטיח אינטגרציה בין תלמידים מאזורים שונים, וכפועל יוצא - שוויון הזדמנויות בחינוך.

כדי שמהלך שכזה יגשים את הציפיות, על מערכת החינוך להקפיד על כמה תנאים, שבלעדיהם עלול המהלך להביא לתוצאה ההפוכה:

* לאור תפקידו של בית הספר היסודי כבית ספר קהילתי, יש לתת עדיפות לתלמידים המבקשים ללמוד בבית ספר הקרוב לביתם. אפשר גם לתת עדיפות לתלמידים המבקשים להירשם לבתי ספר שבהם לומדים אחיהם ואחיותיהם.

* על המשרד לפקח על הרישום כדי להבטיח שבתי הספר, במיוחד המבוקשים שבהם, לא ימיינו תלמידים (באמצעות מבחנים או ראיונות). חשוב לוודא שההורים הם שיבחרו את בית הספר, לא שבית הספר יבחר את תלמידיו. בהעדר פיקוח, בתי הספר יוכלו לקבל רק תלמידים מוכשרים או כאלו המגיעים ממשפחות מבוססות, דבר שירוקן את המהלך מתוכן ויפגע בתלמידים החלשים או העניים. על המשרד להבטיח שבמצב של עודף ביקוש, תיערך הגרלה לפיה ייקבע אילו תלמידים יתקבלו לבית הספר.

* פתיחת אזורי הרישום מתבססת על כך שכל בית ספר ייחד פעילותו לנושא מסוים. ברם, ייחוד פעילות כרוך לרוב בעלויות גבוהות. בית ספר שייחד פעילותו לטכנולוגיה יהיה מחויב להקים מעבדות ולרכוש ציוד מחשבים יקר. שכר הלימוד בבתי הספר הייחודיים הפועלים כיום עומד על כ-10,000 שקלים לתלמיד בשנה. על המשרד להבטיח שעם פתיחת אזורי הרישום עלויות אלו לא יוטלו על ההורים, ושקבלת תלמידים לא תותנה בהסכמת ההורים לשאת בעלויות.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

* על המשרד לוודא ששיווק בתי הספר ייעשה באופן שוויוני, במגוון שפות ותוך יידוע כל ההורים ברשות המקומית בדבר בתי הספר שאליהם אפשר להירשם. אין להתיר שיווק נקודתי, המכוון מראש לאוכלוסייה מסוימת - אם תוך שימוש בשפה אחת או התמקדות באזור אחד.

* על משרד החינוך והרשות המקומית לספק הסעות חינם לכל תלמיד שיתקבל לבית ספר המרוחק מביתו. ללא מערך הסעות, תלמידים ממשפחות קשות יום, שהוריהם לא יוכלו להסיע אותם, יוגבלו בבחירתם וייאלצו להמשיך וללמוד בבתי הספר הקרובים לבתיהם, בין אם ירצו ובין אם לא.

לפתיחת אזורי רישום עשויה להיות השפעה חיובית על החינוך הציבורי, אך רק אם משרד החינוך יבטיח שהדבר ייעשה תוך שמירה על עיקרון שוויון ההזדמנויות.

עו"ד כלב הוא ראש הקליניקה לזכויות בחינוך במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ