אם כל ההחמצות של השלום

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

מחר, לפי התאריך הלועזי, ימלא עשור לפיגוע הטרור במלון פארק בנתניה, שהותיר 30 הרוגים סביב שולחן סדר הפסח. ביום רביעי ימלא עשור ליוזמת השלום הערבית, שראשיתה במתווה סעודי-ירדני. ביום חמישי ימלא עשור למבצע "חומת מגן" - פעולת תגמול על הפיגוע הקשה בנתניה. התוצאה של חיבור שלושת האירועים הללו היא ההחמצה הגדולה ביותר של מדינת ישראל וניצחון מפואר של אויבי המפעל הציוני.

ב-28 במארס 2002, 85 שנה אחרי הצהרת בלפור, החליטו מנהיגי מדינות ערב להשלים עם קיומו של בית יהודי במזרח התיכון בגבולות מוסכמים ומוכרים. כעבור כמה חודשים העניקו כל 57 חברות הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי (כולל איראן בהנהגת הנשיא מוחמד חתאמי) את ברכתן ליוזמה שמציעה לישראל נורמליזציה עם כולן. התמורה: נסיגה מהשטחים שנכבשו ב-1967 ופתרון צודק ומוסכם של בעיית הפליטים, על בסיס החלטת האו"ם 194. המלה "מוסכם" מעניקה למעשה לישראל זכות וטו על מספר הפליטים שיורשו לבוא בשעריה. דוברים ערבים בכירים חוזרים ומדגישים, כי היוזמה היא רק מסגרת למשא ומתן על הגבולות, סידורי הביטחון ושאר סוגיות הליבה.

הפיגוע ומבצע "חומת מגן" שהתרחש בעקבותיו, דחקו אז את היוזמה לעמודים האחוריים בעיתונים. ספרו של מוחמד ערמאן, איש גדודי עז א-דין אל-קסאם, "מבט על ההתנגדות מבפנים", מגלה שסמיכות העתים בין הפיגוע בנתניה להשקת היוזמה הערבית לא היתה מקרית.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

בספר, שפורסם לפני שנתיים, מספר ערמאן, שנשפט בישראל ל-36 מאסרי עולם, על שיחות שקיים עם חבריו מהחמאס, רובם נפגשו לראשונה בכלא הישראלי. בשיחות הללו, הוא כתב, התברר, שכמה שבועות לפני כינוס הפסגה בביירות קיבלו כל החוליות הנחיה מהדרג הבכיר בארגון לסכל את היוזמה. במהלך העשור הראשון להסכם אוסלו למדו בחמאס שפיגועי טרור הם דרך בדוקה לחסל באבו כל איום בפיוס עם ישראל.

ואולם, כמו להכעיס, על אף הפלישה הישראלית לערי הגדה, שבמהלה נהרגו 250 פלסטינים, כעבור שנה התעקשה הפסגה הערבית לאשר מחדש את היוזמה ולהגישה שוב לישראל. זמן קצר אחר כך כתב נשיא ארצות הברית אז, ג'ורג' בוש, במפת הדרכים, כי היוזמה היא "מרכיב חיוני במאמץ הבינלאומי לקדם שלום כולל במזרח התיכון".

ומה היתה תגובתה של ממשלת הליכוד בראשות אריאל שרון, לימים מייסד קדימה? היא כללה את סעיף היוזמה ברשימת 14 ההסתייגויות שלה מ"המפה". במקום ללכת בגדולות עם כל מדינות ערב, שרון העדיף לפנות כמה בתים בגוש קטיף, וכמו שציפי לבני, שהתייצבה לימינו, אמרה פעם, לזרוק את המפתחות מעבר לגבול. נכון יותר - לידי החמאס.

ביולי 2007 סיפר בכיר קדימה מאיר שטרית, אז שר הבינוי והשיכון, כי כבר ב-2002 הוא הציע לשרון להזמין את הסעודים לדיון על היוזמה שלהם, אך שרון לא עשה דבר. לדברי שטרית, הוא הציע גם לאהוד אולמרט לאמץ את היוזמה ונענה כי זה לא עומד על הפרק. אף שהליגה הערבית הקפידה לאשררה מדי שנה, ממשלת קדימה לא קיימה שום דיון ביוזמה.

גם מספסלי האופוזיציה, לבני ושאול מופז לא נקפו אצבע כדי להעלות על סדר היום את אחת מיוזמות השלום היחידות שראויות לתואר "היסטורית". ממשלת הליכוד בראשות בנימין נתניהו צועדת במקום בעקבות קודמתה. ביבי מעדיף לגייס קואליציה למלחמה נגד הגרעין האיראני מאשר להתגייס לקואליציית שלום עם יריביה של טהראן. חשוב לו יותר לבנות התנחלויות בשטחים מאשר לבנות אמון עם הפלסטינים.

למרות שפני המזרח התיכון אינם כפי שהיו לפני עשר שנים, יש סימנים שיוזמת השלום הערבית מסרבת להיעלם. לפני שלושה חודשים אמר מזכיר הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי, פרופ' אקמלדין איהסאנואולו בהרצאה בדוחא, כי היוזמה היתה ונותרה המסגרת היחידה לשלום עם ישראל. היא לא תמתין עד סוף הדורות. החמצתה תהיה בכייה לדורות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ