דרכם האחרונה של הקופים

בקרוב יחליט בג"ץ אם לאשר משלוח קופים מחוות מזור למעבדה בארה"ב, שנתפסה במקרי התעללות חמורים; בכך יגיע לשיאו מאבק ארוך שנים בחווה הסוחרת בקופים לניסויים

אורנה רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורנה רינת

בצו זמני שהוציא בג"ץ בשבוע שעבר הגיע לשיאו מאבק ארוך של ארגוני בעלי החיים בחוות מזור - עסק פרטי, הסוחר בקופים לניסויים. בתגובה לעתירה שהגישו עמותת "מאחורי דלתות המעבדה" בראשות ענת רפואה ו"תנו לחיות לחיות", על ידי עורכי הדין יונתן שפיגל ואמיר רוזנברג, הורה השופט חנן מלצר לרשות הטבע והגנים ולחוות מזור להשיב מדוע לא יבטלו שליחת 90 קופות למעבדת SNBL בארה"ב; במעבדה זו נחשפו מאות מקרי התעללות. כמו כן, על פי השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, לא הוכח שהקופים מיועדים למחקר רפואי. בנוסף, סחר בקופים שניצודו בטבע, כרוב המשלוח הנוכחי, אסור על פי נורמות בינלאומיות.

הקופה המחבקת את הגור בתמונה צולמה במתקן דומה לחוות מזור; גם בתמונות שצולמו בחוות מזור נראים הקופים כמעט תמיד מחובקים. אין מדובר בסתם הנחת ידיים אלא בחיבוק מגונן, כשהקטנים מתרפקים על הגדולים ואלה כורכים זרועותיהם סביבם. החיבוק מסתיר את המספרים המקועקעים על חזותיהם. באחת התמונות משם נראה קוף קטן מחבק את מותניו של קוף גדול יותר, נצמד אליו ומשעין את סנטרו על היד הכרוכה סביבו כשהוא מביט אל המצלמה, כילד המשוכנע שיש מי שמגן עליו, שדי שיסתיר את פניו כדי שהכל יהיה בסדר. שום דבר רע לא קורה להם באותו רגע; הדריכות והעצב במבטו של הקוף הגדול מבוססים על זיכרון של העבר ועל פחד מהעתיד - כלומר על הבנה מופשטת. הקופים בחוות מזור מחכים.

בשלב מסוים תיפתח דלת, קופים יילקחו ולא יחזרו. בכלוב שאליו יגיע הקטן לא יהיה שום קוף שיחבקו וירגיע אותו מעט. מעבדת SNBL, שאליה מיועד המשלוח הנוכחי, היא קבלנית חיצונית המשרתת יצרני תרופות, קוסמטיקה, חומרי ניקוי והדברה, ובין היתר מלעיטה את הקופים בכימיקלים. הקופים סובלים מהקאות, דימומים ושלשולים עד יציאת המעיים מפי הטבעת. רוב הפרוצדורות, לרבות ההמתה, נעשות לעיני הקופים האחרים. קופי המקוק ידועים כבעלי אינטליגנציה חברתית גבוהה. בטבע הם חיים במשפחות ומפגינים דאגה הדדית גדולה. המראות הללו גורמים להם לחרדה עצומה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

מכאן תתחיל הדרך שכולה ייסורים וסופה מוות. בסרטון שצילמה בסתר עובדת במעבדת SNBL נראה קוף מחזיק בידיו את שני צדי כלובו הקטן ונע מצד לצד ללא הרף. פתאום הוא נעצר, נרתע בבעתה ומגן על פניו בידיו ללא שום גירוי נראה לעין. נדמה שיצא מדעתו. ואז הוא מרים את ידיו ומשפשף את עיניו כילד (לפי דו"ח משרד החקלאות האמריקאי מאחת השנים האחרונות, רוב הקופים שהוחזקו ב-SNBL נכלאו בבידוד, שגורם "להתנהגויות המעידות על עקה, כגון התנדנדות חוזרת ונשנית או תלישת שערות"). בכלובים אחרים רואים קופים נצמדים לפינה, רועדים ושיניהם נוקשות. עובדת ממעבדה אחרת סיפרה, כי תחילה ניסו הקופים לצרוח ולהגן על עצמם. לאחר שהופעלה כלפיהם אלימות קשה, הפסיקו. העובדים נהגו להפעיל מוסיקה חזקה כדי לא לשמוע את הבכי והצעקות של הקופים.

אלה הקופים שהמדען, פרופ' אלכס צפרירי, קרא להם "ירודים", בהגינו במאמר ב-Ynet על יצוא הקופים למעבדת SNBL.

מה הופך את הקופים הללו ל"ירודים"? האם האופן שבו מחבקת הקופה שבתמונה את הגור? הוויתור העצמי, הניכר בדרך שבה היא מניחה את לחיה על הראש הקטן, אולי להגן עליו מפני ידיעת הסוף שכבר חקוק במספר שעל גופה?

לפעמים נדמה שהמדע מתפתח בשני קווים מקבילים. מצד אחד מגלים חוקרים שחיות יכולות למות משברון לב, להבין קטגוריות מופשטות, לתפוש מוות באופן מושגי: "חשבתי על הרגעים האחרונים של הפיל. לפילים יש שפה - הם מדברים ביניהם... תהיתי איזה קול הוא השמיע רגע לפני שמת. יש הרבה דמיון בין המוח של הפיל למוח האנושי, יכול להיות שהם זוכרים יותר מאתנו. אבל בגלל כדור אחד כל הזיכרונות האלה נעלמו... זה עורר בי כל כך הרבה צער", סיפר חוקר הפילים יחזקאל שושני.

ואילו מצד שני נראה שמעבדות הניסויים הן תחום המדע האחרון שבו עדיין מאמינים בהפרדה בין גוף לנפש, ש"יש הרבה דמיון בין המוח שלהם לשלנו", אבל יש הבדל מהותי ברגשות. או כפי שאמרה חוקרת השיפנזים ג'יין גודול: "מחקרים על יכולתם של בעלי חיים לחשוב ולהרגיש רווחים יותר ויותר. רוב ההתנגדות היא מצד מדענים שעושים דברים לא נעימים לחיות... משום שהם אינם רוצים להאמין שלחיות יש רגשות. זה יקשה עליהם לבצע את עבודתם".

גם המדענים העורכים ניסויים יודעים שלחץ הדם והדופק של החיות עולים כשהם "מצויים בעקה", אבל אם היו מייחסים זאת לקיומה של נפש - כלומר, אותו הדבר שגורם לקוף לגלות "עקה" גם כשאין לה מקור פיסיולוגי, לו היו מקשיבים לקול האחרון שמשמיע הקוף לפני שהוא מת, לו היה מעורר בהם כל כך הרבה צער, לו חשבו על כל הזיכרונות שנעלמו עם מותו - האם היו יכולים להמשיך ולהאשים בפופוליזם את מי שתוהה על מידת המוסריות של מדע המושתת על עינויים שיטתיים של בעלי חיים בעלי נפש? ולו היה להם שמץ כבוד לבעלי החיים שלטענתם יש להקריבם למען המדע, האם היו יכולים לתמוך, גם אם הם בעד ניסויים, בסחר בקופים עם מעבדות כמו SNBL?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ