בגין - האיש הישר בעולם

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

יש דבר אחד שכולם מסכימים עליו; שבני בגין הוא אדם ישר מאוד. על יושרו המופלג ניתן ללמוד מההסכם שאליו הגיע באחרונה עם מתנחלי מגרון. מדובר בהסכם ששם את בית המשפט העליון ללעג, שנחתם תוך כדי קריצת עין עם המתנחלים, וקיבל את ברכת האיש הכי קיצוני בכנסת: השר דניאל הרשקוביץ מ"הבית היהודי". מה פלא, שבג"ץ זרק אותו מכל המדרגות?

ההסכם עושה צחוק מבית המשפט העליון כי הוא אומר למעשה, שמבני ההתנחלות לא ייהרסו היום ולא לעולם, למרות צווי הריסה סופיים שהוצאו נגד מגרון כבר ב-2006, ולמרות פסק דין חלוט של בית המשפט העליון, שקבע באוגוסט 2011 שיש להרוס את מבני ההתנחלות הלא חוקית עד סוף מארס 2012.

מול פסק הדין הברור גיבש בגין הסכם, האומר שהמתנחלים יעברו ליישוב חדש ב-2015, בלי להרוס את המבנים במגרון; המשמעות היא, בלי להחזיר את הקרקע לבעליה. בבוא הזמן, בעוד שלוש שנים וחצי, ייבדק המצב החוקי, ואז יוחלט מה לעשות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

המתנחלים, שלא נולדו אתמול, יודעים איך קמה ההתיישבות הראשונה בשומרון; בקריצת עין של השלטון. לכן התכנון שלהם היה לקבל את היישוב החדש וגם להישאר במגרון, גם כן בקריצת עין.

ראוי לדעת, שההסכם שהשיגו עם בגין אומר, שאף על פי שהם פולשים לא חוקיים לאדמות הפלסטינים, לא רק שלא יקבלו עונש על כך, אלא יקבלו מתנה יקרת ערך מהשלטון בדמות יישוב חדש שייבנה בעבורם, בעלות גבוהה (עקב תנאי השטח), במרחק 2 ק"מ ממגרון. כלומר, המדינה תיתן פרס לעבריינים שגזלו קרקע פרטית והקימו יישוב שלא כדין. מין שכר ועונש הפוכים נוסח בגין.

הואיל ואי אפשר להצהיר על בניית יישוב חדש, עקב הבטחות שניתנו לממשל האמריקאי, יבוצע עוד ישראבלוף אחד: היישוב החדש יוגדר כחלק מיישוב קיים ששמו "כוכב יעקב", אף שהוא מרוחק ממנו ואין שום דרך לחבר בין השניים. ועל כל התרגיל הנכלולי הזה חתם הישר באדם - בגין.

המתנחלים העריכו, שבשנים שיחלפו ייקבעו עובדות חדשות בשטח, היישוב יורחב ויגדל, עד שהמדינה תקרוץ שוב ותאפשר להשאיר שם פעילות ציבורית בתחום החקלאות, התיירות והחינוך, כך שהמבנים לא ייהרסו לעולם.

כדי להסיר ספק נבהיר כאן, שבניגוד לזריית החול בעיניים, מדובר בהתנחלות שהוקמה ביודעין על קרקע פרטית שבבעלות תושבים בכפרים דיר דבוואן ובורקא. הקרקעות הללו רשומות בטאבו עוד מלפני 1967, כשבאגף רישום המקרקעין של המינהל האזרחי נמצאים כל מסמכי הבעלות הרלוונטיים, שאף הוצגו בבית המשפט.

בגין אמר שהוא לא רוצה לראות פינוי אלים; אבל למה הדבר דומה? למצב שבו שודד אומר, לא אחזיר את הממון ששדדתי, ואם תנסו לקחת אותו בכוח - אשתולל. האם מישהו מעלה על דעתו, שהמשטרה והמדינה ייכנעו לעבריין הזה? לדעת בגין, יש להיכנע.

כשבית המשפט שאל את בגין מדוע לא פנה לעותרים הפלסטינים ולא שילב אותם במשא ומתן לקראת "הסכם הפשרה", הוא השיב שהניח שהם לא יסכימו לפשרה. בכך יצק משמעות חדשה למושג יושר. הנה הוא יושב עם פורעי חוק, מגיע אתם להסכם על חשבון מי שזכויותיהם נפגעו וימשיכו להיפגע, בלא שיטרח אפילו לעדכן את הנפגעים על העוול הנוסף העומד להיגרם להם.

מעבר לעניין המוסרי והמשפטי, מדובר כאן בסוגיה מדינית בעלת חשיבות עליונה. כי לא במקרה הקימו המתנחלים את מגרון בעומק הגדה המערבית, על גבעה ממזרח לרמאללה. הם יודעים, שמדובר בשטח שבכל הסדר עתידי יהיה חלק מהמדינה הפלסטינית, ולכן כל יישוב נוסף שייבנה שם יקשה על השגת הסדר. בנוסף, השארת מגרון בשטח תיתן עידוד לקבוצות נוספות של מתנחלים להקים עוד ועוד מאחזים לא חוקיים, וכך לנמר את כל שטח הגדה ביישובים כה רבים, עד שלא יהיה אפשר להגיע לפתרון מוסכם עם הפלסטינים. וזו הרי המטרה המשותפת של תושבי מגרון והישר באדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ