אין גיוסים קלים

שחר אילן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר אילן

מי שחושב שיש דרך קלה לגייס חרדים לשירות צבאי או לאומי, משלה את עצמו. מה שלא נעשה, באילו צעדים שלא ננקוט, זה יהיה כרוך בהחלטות כואבות, בקרע חברתי קשה, במשבר גדול לא פחות מההתנתקות. כן, תהיה הפגנה של חצי מיליון חרדים (שבפועל ישתתפו בה רבע מיליון), והמונים יקרעו קריעה וילבשו שקים ויטענו שזו גזירה נוראה וגלות בין יהודים ושומו שמים (ורובם גם יאמינו בזה). וכמובן יהיו שיטענו, איך אפשר בלי, שאפילו הנאצים לא התנהגו כך.

והמסקנה היא שאפשר לכפות על חלק גדול מהחרדים להתגייס או לשרת, אבל אין גיוסים קלים. כי השאלה החשובה אינה מה יאמר החוק החדש, אלא מה יהיו הסנקציות שיתלוו אליו ואיך תאכוף אותו הממשלה וכמה נחרצת היא תהיה. כלומר האם ואיך ייושם חוק פוסט-טל.

יש הסכמה מאוד רחבה במערכת הפוליטית, ולפיה צריך שרוב תלמידי הישיבות החרדים ישרתו בצבא או בשירות אזרחי, שאורכו דומה לאורך שירות צבאי, וגם צריך לאפשר מכסה נדיבה של תלמידי ישיבות מצטיינים שימשיכו בלימודיהם.

אבל יש גם הסכמה רחבה שאין שום טעם לנסות לכפות שירות באמצעות מאסר. אם יש משהו שלמדנו מהמאבק בעמנואל זה עד כמה מאסר לא יעיל כלפי קבוצה של אנשים, שרואים עצמם כאסירי מצפון ונהנים מגיבוי קהילתי. למדנו גם עד כמה פופולרי בציבור החרדי תפקיד הקדוש המעונה. ולכן אם ננסה לעצור בחורים חרדים הם יקימו ישיבות בכלא, יקיימו אינספור הפגנות ופעולות מחאה, יתישו את המערכת וילעגו לה ושום חייל לא ייצא מזה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מצד שני, מי שטוען שאי אפשר לכפות על החרדים לשרת שוכח שזה בדיוק מה שעשתה ממשלת שרון-נתניהו-שינוי ב-2003. היא קיצצה את קצבאות הילדים. כתוצאה מכך אלפי גברים חרדים יצאו לשירות צבאי או אזרחי, ואחר כך לעבודה. עשרות אלפי נשים חרדיות יצאו לעבוד. כלומר, כפייה אפשרית אבל באופן עקיף. הרעיון הוא לא לגרור את הצעירים החרדים לבקו"ם, אלא ליצור מצב שבו הם ינהרו אליו בעצמם, ולישיבות יהיה עניין בכך שרבים מהתלמידים שלהן ישרתו.

דרך אחת, פשוטה יחסית, היא להודיע לנציגי הציבור החרדי, שתקציב הישיבות ותקציבים נלווים אליו יקוצצו דרמטית אם לא תושג הסכמה על חוק טל. דרך אחרת היא להטיל שורה של סנקציות כלכליות על המשתמטים (מי שלא יתייצבו לשירות אף שאינם במכסת המצטיינים). למשל, משתמט לא יקבל מימון מהמדינה ללימודיו וגם לא יזכה להטבות הכלכליות של תלמיד ישיבה. ישיבות שיבקשו מימון מהמדינה יתחייבו שלא לקבל משתמטים. לעומת זאת, מי ששירת בצבא יוכל לחזור לישיבה ויקבל מימון מוגדל. מי שהשתמט לא יוכל לקבל מימון גם לאחר גיל 21. התוצאה ברורה: אם הצעירים החרדים לא ישרתו עולם הישיבות יקרוס. אם הם ישרתו, הוא יפרח וישגשג.

חשוב לזכור: הדיון איננו רק על חוק טל ועקרון השוויון. שילוב הגברים החרדים בשירות הוא תנאי הכרחי לשילובם במשק ובחברה ולהצלת החברה והכלכלה של ישראל. שני דברים נחוצים כדי שזה יקרה: דרוש מנהיג שיעז להתמודד עם האתגר וללכת לקרע החברתי בעיניים פקוחות. בהחלט יכול להיות שזה אומר שבנימין נתניהו צריך להפתיע אותנו ואת עצמו. ודרושה אחדות לצורך מאבק; יש להבטיח קואליציה רחבה ויציבה של המפלגות הציוניות.

הסיכויים נראים לא גבוהים? אם זה לא יקרה, הסיכויים להישרדות הדמוקרטיה והמדינה נראים לא גבוהים.

הכותב הוא סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ