תשכחו מההרתעה

גבי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבי שפר

למרות דברי בנימין נתניהו באחרונה, על שחזור יכולת ההרתעה של ישראל בעימות האחרון בדרום - למעט שימוש בפוטנציאל הגרעיני שנמצא על פי מקורות זרים ברשותה, אין לה היום, ולא תהיה לה בעתיד, יכולת להרתיע את אויביה מלתקוף אותה בתגובה לתקיפה של הכורים הגרעיניים באיראן. לפיכך היא עלולה לספוג מכות רבות ואבידות כבדות, ואין מדובר ב"רק" 500 הרוגים, כפי שאמר שר הביטחון אהוד ברק. איש בממשלה גם לא התייחס למחירים החברתיים, הפוליטיים והכלכליים שנשלם בגין פעולה כזאת.

למעשה, בחינה היסטורית מעלה, שמאז שנת 1973 לא היתה הרתעה ישראלית, כולל ב"סבב" הנוכחי ברצועת עזה - ראו את המשך שיגורי הרקטות, הטילים והפגזים מהרצועה לישראל. חוסר התגובה של סוריה להפצצת הכור שלה ב-2007, שקובעי המדיניות הישראלים כה אוהבים לנפנף בו, לא נבע מההרתעה הישראלית, אלא מתנאים פוליטיים וצבאיים פנימיים. היכולות הישראליות לא מנעו גם את האינתיפאדות ואת התקפת ישראל בטילים על ידי החיזבאללה.

באשר לפלסטינים, גם כעת נראה בעליל, כי למרות היכולות הצבאיות של ישראל הם לא יהססו להתחיל באינתיפאדה חדשה, כאשר "יגיעו מים עד נפש". גרירת הרגליים שלה בכל הנוגע לתהליך השלום, ורצונם הנחוש של הפלסטינים למנוע את סיפוחה של הגדה, יביאו לכך שהתגובות הישראליות האפשריות לפעולות אלימות לא ירתיעו אותם. הם יהיו נכונים לספוג אותן בזמן שייראה להם ראוי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

ובאשר לחיזבאללה, למרות הצהרותיו "המרגיעות" של חסן נסראללה, קרוב לוודאי שגם הוא לא יהסס בבוא היום לפתוח במתקפה חדשה על ישראל, בייחוד אם זו תתקוף את בעלת בריתו - איראן.

לחיזבאללה, וגם לפלסטינים ברצועת עזה, יש אמצעים ויכולות משמעותיים, שמסוגלים לגרום לנו נזק ניכר, והביצועים של מערכת "כיפת ברזל" (שאינם מתקרבים למאה אחוזי הצלחה), ואף הנזק העצום שייגרם להם ממכת נגד ישראלית - לא ירתיעו אותם מלעשות באמצעים אלה שימוש. הארגונים בעזה לומדים כעת את העימות האחרון, במטרה לייעל ככל האפשר את השימוש בכלי הנשק המצויים בידיהם, ולבנות אסטרטגיה שתאפשר להם לפגוע בישראל באורח החמור ביותר.

אכן, אין ספק כי האיראנים מתכוונים להתחמש היטב כנגד היכולת הגרעינית המשוערת של ישראל, וליצור הרתעה משלהם לא רק כלפיה אלא גם נגד מדינות אחרות באזור ואף מעבר לו. אבל גם אם יהיה בידיהם נשק גרעיני הם לא יפעילו אותו, כשם שאף מדינה בעלת נשק גרעיני, להוציא את ארצות הברית במלחמת העולם השנייה, לא הפעילה מערכת נשק כזאת מעולם.

בהתחשב בכל זאת, על הפוליטיקאים הישראלים ואנשי הצבא הבכירים לשקול היטב את המחיר שישראל תשלם ולהימנע מהתקפה על איראן, וזאת למרות אמונתם היוקדת, לפחות כלפי חוץ, ביכולת ההרתעה הישראלית.

הכותב הוא פרופסור אמריטוס במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ