לבני באמת לא ראויה

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

לפני שלוש שנים פורסמה בעמוד זה הערת אזהרה: ציפי לבני אינה ראויה. ציפי לבני באמת אינה ראויה. פרט להיותה קמפיינרית מעולה - עקשנית, פשטנית ותוקפנית - היא לא ניחנה בכישורים הנדרשים כדי לעמוד בראש מדינה. אין לה הבנה מדינית עמוקה, אין לה הבנה כלכלית מקיפה, אין לה הבנה אנושית כלל. החשיבה שלה נוטה להיות חד ממדית, וההתנהגות הפוליטית שלה צדקנית. סוכנת המוסד לשעבר מעולם לא השאירה חותם כלשהו בתחום כלשהו מתחומי חיינו.

עורכת הדין התל אביבית מעולם לא השיגה הישג ממלכתי ראוי לשמו. צירוף מקרים מדהים גרם לכך, שחברת הכנסת הסבירה מהשורות האחוריות של הליכוד פשוט היתה שם. היא היתה שרת קליטה, היתה שרת המשפטים, היתה שרת החוץ. ואולם בשום מקום מהמקומות שהיתה בהם לא עשתה לבני מעשה של ממש ולא אמרה אמירה שיש בה חדש. המועמדות שלה לראשות הממשלה היתה מופרכת מיסודה.

הציבור הרחב בישראל לא שגה באשליות ביחס ללבני. הוא הבין, שהיא לא קורצה מהחומר שממנו עשויות מנהיגות לאומיות או מנהיגים לאומיים. אבל האליטות הישראליות מיאנו להבין. ברגע שלבני הצליחה למצב את עצמה כאנטי-ביבי התורן, הכל התלכדו סביבה וסוככו עליה. הקהילה העסקית אימצה, התקשורת איתרגה, אנשי שלום סגדו לשרת המלחמות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אף על פי שרבים וטובים ידעו את האמת - מעטים אמרו את האמת. אף שהיה ברור שהמותג הוא רק מותג - רק יחידים קראו לו מותג. כוחות נאצלים יותר וכוחות נאצלים פחות תיחזקו את אשליית-לבני וניפחו את אשליית-לבני עד אבסורד. הם הפכו את יו"ר קדימה לאחד הבלונים הפוליטיים המוזרים ביותר שעפו אי פעם בשמים הללו.

על פי רוב, בלונים פורחים הם עניין צבעוני, אופטימי ובלתי מזיק. אבל הבלון הפורח של לבני גרם לנזק כבד. מצד אחד, היורשת של אריאל שרון ואהוד אולמרט מנעה הקמה של ממשלה ציונית, שבמרכזה הליכוד, קדימה והעבודה. ואולם מצד אחר, יו"ר האופוזיציה לא הצליחה לגבש את האופוזיציה ולהובילה למאבק נחרץ בשלטון. מחד גיסא, לא איפשרה לבנימין נתניהו לצאת מהבונקר הימני-הדתי, ומאידך גיסא לא הצליחה למוטט עליו את הבונקר הימני-הדתי. לבני היא אכן אדם ישר וערכי ואמיץ. ואולם בהיותה נוקשה, קשיחה ומנוכרת, היא שיתקה את המערכת הפוליטית. הבלון הלבן שלה גרם לכך, שישראל איבדה שלוש וחצי שנים יקרות.

השבוע הבלון התפוצץ. שאול מופז תקע סיכה במעטפת הזוהרת והוציא מתוכה את האוויר החם. הניצחון המוחץ שהשיג בבחירות המוקדמות בקדימה גרם לכך, שהתקווה הלבנה הגדולה נמוגה. המיצב של פוליטיקה אחרת קרס. אשליית השבט האליטיסטי היתה כלא היתה. תם העידן של קדימה-בראשות-לבני.

העידן של קדימה-בראשות-מופז יהיה עידן לא פשוט. שאול הוא ההיפך הגמור של ציפי. לא איש מלים, אלא איש מעשים. לא דמות וירטואלית שהתקשורת המציאה, אלא אדם אמיתי של בני אדם, של התמדה ושל עבודה קשה. אבל למרבה הצער ולמרבה הבושה, השבט הלבן יתקשה לתמוך ביליד טהראן שפילס את דרכו בזיעת אפיו. למרבה הצביעות, השמאל יסתייג מרמטכ"ל האינתיפאדה המאמין בחלוקת הארץ. שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד יתקפו בשצף קצף את החברתי החדש המאיים על שניהם.

כך שכמו תמיד כך גם הפעם: הילד החרוץ והשקדן מאילת ונהלל ייאלץ להעפיל במעלה ההר בכוחות עצמו. בתוך שבועות ספורים יהיה עליו להציע סדר יום ממלכתי-חברתי נועז. בתוך חודשים ספורים יהיה עליו לעדכן את תוכניתו המדינית ולדבר במפורש על פינוי התנחלויות. על מופז יהיה להוכיח במהירות, שהוא מנהיג ביטחוני-חברתי בעל חזון מדיני ומחויבות ערכית, המסוגל להיות משקל נגד לנתניהו. אם יהסס או יגמגם - גם קדימה תפקע כמו בלון. אך אם יעשה את שהוא מתכוון לעשות - השמים הם הגבול.

Read this article in English: The great white balloon bursts

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ