משולחנו של המנהיג העליון חמינאי

גדלתי עם יהודים. בקום, מרכזנו הרוחני, יש אייתוללה שמלמד תלמוד. למדתי שהיהודים הקפידו תמיד ללבן כל בעיה על כל צדדיה. בנתניהו וברק אני מתקשה לזהות שמץ של מחשבה יהודית

שאול משעל
שאול משעל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
שאול משעל
שאול משעל

אני עוקב אחרי הנאומים, ההצהרות והפרשנויות של המנהיגים הישראלים, ומופתע בכל פעם מחדש. כבר הבנתי שהם פרנואידים. עם כל הטרדות והדאגות שיש לבנימין נתניהו, נפלא מבינתי, איך הוא מוצא פנאי ואנרגיות לקשור כל דבר לאיראן. זה לא פשוט. החמאס, שכבר מזמן התרחק מאתנו, הוא בעיניו חלק מאיום קיומי של איראן על ישראל. וכך גם החיזבאללה, שהודיע כי ביום פקודה יפעל על פי אינטרסים עצמאיים.

בכל מקום שבו ישראלים מסתובבים, והם מסתובבים בכל מקום, הם מייצרים שדים איראניים. הם אוהבים להיבהל יותר מכפי שאנחנו אוהבים להבהיל. יותר מהיצירתיות, שאינה יודעת גבול, מפתיע אותי יחסם למציאות. הם הרי יהודים. גדלתי עם יהודים. ובקום, מרכזנו הרוחני, יש לפחות אייתוללה אחד שמלמד את התלמוד הבבלי. הוא גם תירגם מכתבי פילוסופים יהודים רבים, מהרמב"ם ועד מרטין בובר. כשגרתי בקום השתתפתי בשיעוריו. יהודים, כפי שלמדתי, הקפידו תמיד ללבן כל בעיה על כל צדדיה ולפרש את המציאות על כל גוניה. מנהיגיהם הסתכלו על המציאות כעל רצף של אפשרויות ודרכי מוצא. כדי להשיג פתרון השכילו יהודים לברור את הקרבות שלהם. לפעמים ויתרו על יציאה לקרב כדי לנצח במלחמה. כשאני מסתכל על נתניהו ואהוד ברק אני מתקשה לזהות שמץ של מחשבה יהודית. וכל זאת, בלי לומר דבר על מנהיגות.

אני משוכנע שלצד נתניהו וברק יש אנשים מצוינים, שמבינים אותנו לפני ולפנים. הם יודעים שבאיראן מתנהל עימות פנימי, אפילו בין מקורבי. אמנם יש לי סמכויות שאין לשום מנהיג אחר. אבל אצלנו נהוג להתווכח על כל דבר. אני מקפיד להטות אוזן למכלול הדעות ולשלל העמדות, למרחב האפשרויות העולות ולחצאי טונים בניגוני החזון. אם לא אהיה קשוב למתרחש בפנים ובחוץ, יש סכנה שהסמכות שלי תקרוס.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

אני נזהר כמפני אש מלהגיע למצב של עיוורון אידיאולוגי. כאיש דת, אני חדור אמונה שאמת מוחלטת וידיעה ודאית נתונות רק לאלוהים. העם היהודי הוא שהנחיל אמונה זו לעולם. חכמיו השכילו לדעת שמנהיג מונע מתוך ספק. מנהיג הוא מי שמקבל החלטות בידיעה ברורה שהמציאות יכולה לשנות את פניה ולהופכן לבלתי רלוונטיות.

נתניהו וברק החליטו לתקוף אותנו. זה נהפך בעבורם לאקסיומה מחייבת בכל תנאי, בכל זמן ובכל מצב. בכך הם כופים החלטה קבועה על מציאות משתנה. אני זוכר מלימודי בקום את הנאמר בתלמוד על מנהיגים הפועלים לפי התכתיב של ייקוב הדין את ההר. נתניהו וברק מתנהגים ברוח "תיקוב ההחלטה את המציאות". לא חשוב מהי המציאות, בעינה עומדת תפישתם שיש לתקוף את מתקני הגרעין שלנו ושישראל תצא בנזק מועט. איני יכול להתייחס ברצינות להתנהגות כזאת. עם זאת, מי שלא לוקח ברצינות מנהיגים לא רציניים כדוגמתם, סופו שייתן את הדין.

נתניהו וברק מתנסחים כאילו אין להם ברירה אלא לתקוף את איראן. אבל כל מנהיג יודע, שהנחתת המכה הראשונה נעשית תמיד מרצון ומבחירה. לנו, האיראנים, האפשרות להגיב חשובה בהרבה מהאפשרות ליזום. בלאו הכי אין לנו כרגע נשק גרעיני. אם נתניהו וברק יתקפו, מה כבר יכול לקרות? הם ישמידו מתקן או שניים? יהרגו כמה מאות אנשים? יחזירו את תוכנית הגרעין שלנו אפילו עשר שנים לאחור? אבל אז האפשרויות שלנו ייהפכו לאינסופיות. מי אמר שנגיב בכל הכוח? אולי נפנה למועצת הביטחון ונחייב אותה להטיל סנקציות על ישראל? אולי נשגר טיל אחד בכל יום או כל שלושה ימים, או אולי שלושה טילים כל יומיים? פעם על תל אביב, פעם על חיפה ופעם על דימונה. מהן אפשרויות התגובה של הצבא הישראלי? איך תיראה שגרת החיים בישראל? איך נתניהו וברק יחזיקו מעמד תחת איום כזה, שאיש לא יוכל להפסיקו?

מחשבות כאלו יש רק למי שמטיל ספק בוודאות מוחלטת ומכיר בחשיבות של פקפוק. יהודים תמיד הטילו ספק באלוהים, בעצמם, במנהיגיהם ובסביבתם. נתניהו וברק, המשוכנעים כל כך בכל דבר שהם אומרים, מפתיעים אותי בכל פעם מחדש. הם, המתיימרים להבטיח את עתיד העם היהודי, שכחו כנראה מה זה להיות יהודים.

פרופ' משעל מהחוג למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב חוקר את הפוליטיקה הערבית והפלסטינית

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ