שעון הקיץ הקצר בעולם

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אתמול בלילה הזזנו את מחוגי השעון שעה אחת קדימה, ונכנסנו, בשעה טובה, לשעון הקיץ. אבל, כמו תמיד, שעון הקיץ שלנו יהיה הקצר ביותר בעולם. התחלנו אותו הכי מאוחר בעולם, ונסיים אותו הכי מוקדם בעולם, ב-23 בספטמבר, שלושה ימים לפני יום הכיפורים.

במדינה אחרת, הרחק מכאן, החליטו לפני כמה שנים שמחיר הדלק גבוה מדי, ולכן מצווה עליהם לחסוך באנרגיה. באותה מדינה שעון הקיץ נכנס לתוקף כבר לפני שלושה (!) שבועות, והוא יימשך עד 4 בנובמבר. הוא יהיה שעון הקיץ הארוך ביותר בעולם. כך תחסוך ארצות הברית כמה מיליארדי דולרים על תאורה ומיזוג אוויר, כי במדינה ענייה מוכרחים לחסוך.

אבל אנחנו, המקבלים מהמדינה הענייה שלושה מיליארד דולר מדי שנה, לא עושים חשבון למחיר הדלק. אנחנו יכולים להמשיך לחיות ולבזבז בלי חשבון, גם אם מחיר הדלק ממריא אל על.

בארצות הברית הציבור מבין היטב, ששעות הפעילות צריכות להיות מותאמות כמה שיותר לשעות האור. זה הגיוני וגם בריא. זה גורם לחיסכון בתאורה ובמיזוג אוויר, מקטין את מספר תאונות הדרכים, משפר את איכות השינה וגם את חיי המשפחה כי אפשר לבלות עם המשפחה ועם הילדים אחרי העבודה כאשר בחוץ יש עדיין אור.

לפני כשנה וחצי, כאשר שוועת הציבור עלתה השמימה, ו-300 אלף איש חתמו על עצומה להארכת שעון הקיץ לממדים האירופיים, החליט אלי ישי למנות את ועדת קהת, שתמליץ לו על שעון קיץ חדש. אבל הואיל וישי איננו תינוק פוליטי, הוא דאג לכך שבוועדה יישבו אנשים המתאימים להשקפת עולמו הדתית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

בוועדה הבינו שאי אפשר עוד למכור לציבור את הנימוק המוזר של הקלת הצום ביום הכיפורים, כי הצום נמשך בכל מקרה 25 שעות, לכן המציאו נימוק תיאולוגי אחר במטרה לקצר את שעון הקיץ. הוועדה אמרה, שאי אפשר ששעון הקיץ שלנו יהיה כמו זה של אירופה, כי זה לא יאפשר לדתיים להתפלל תפילת שחרית כמו שצריך וגם להגיע לעבודה בזמן. לכן שעון הקיץ שעליו המליצה ועדת קהת מתחיל קרוב לתאריך שבו הוא מתחיל באירופה, אך מסתיים הרבה לפניו - בתחילת אוקטובר, במקום בסופו.

כך הצליחה ועדת קהת להחליף נימוק מוזר אחד בנימוק מוזר עוד יותר, כשאינה מסבירה לציבור איך זה שיהודי פאריס, רומא ואנטוורפן כן מספיקים להתפלל שחרית וגם להגיע לעבודה בזמן. אולי הם לא יהודים מספיק טובים?

מובן שכל הסיפור של תפילת שחרית איננו אלא עוד תרגיל של התעללות בציבור החילוני. הוועדה היתה מוכרחה להמציא תעלול חדש כדי שכולנו נדע שמי ששולטים כאן הם ישי והמיעוט הדתי, והרוב החילוני אינו קובע כלום. הוא אמנם יכול להתמרמר ולחתום על עצומות, אך המיעוט הדתי הוא שיקבע.

החלק המצחיק בסיפור הוא, שגם את ההמלצה הרעה הזאת של ועדת קהת ישי לא העביר בכנסת. ישי לא פעל לתרגום ההמלצות לחוק מחייב. הוא היה עסוק כנראה בעניינים אחרים, ולכן הצעת החוק שהגיש לכנסת ב-4 ביולי 2011 לא קודמה בתהליך החקיקה.

הצעת החוק עלתה לדיון ראשון רק לפני חודש, ב-28 בפברואר. באותה הזדמנות עלו לדיון עוד כמה הצעות חוק פרטיות בנושא, שהגישו כמה חברי כנסת, ולכל אחד מהם הצעה אחרת ותאריכים שונים לשעון הקיץ.

לא ברור מדוע רוצים חברי הכנסת להמציא את הגלגל מחדש. מדוע הם רוצים שעון קיץ בתאריכים מוזרים, שאינם קיימים בשום מדינה אחרת? הרי הפתרון הפשוט מונח מתחת לאף: לאמץ את שעון הקיץ של האיחוד האירופי, כלומר שעון קיץ שיתחיל ביום ראשון האחרון של מארס ויסתיים ביום ראשון האחרון של אוקטובר. כל כך קל ופשוט במדינה נורמלית; אך מי אמר שאנחנו מדינה נורמלית?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ