בעד ניסויים בבעלי חיים

אלכס צפרירי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכס צפרירי

במאמרה "דרכם האחרונה של הקופים" ("הארץ", 26.3) תיארה אורנה רינת ברגש רב - תוך אנתרופומורפיזם חסר בסיס של קופים - את המאבק של הארגונים המתנגדים לכל שימוש בבעלי חיים לניסויים, כשהקופים, מסיבות טקטיות, הם חוד החנית בתעמולת הזוועה שלהם נגד המחקר הביו-רפואי. הקצף הפעם יצא נגד חווה פרטית לרבייה וגידול קופים בארץ (המתנהלת למופת וזוכה לשבחים מגורמי הפיקוח עליה), ונגד יעד יצוא הקופים - מעבדת מחקר בארה"ב.

כל מי שמבין את ההכרח בניסויים בעלי חיים לשם קידום הידע והרפואה, צריך גם להבין שיש הכרח בחוות רבייה כדי לספק את צורכי המחקר. ארגון אחראי כמו החברה המלכותית למניעת התאכזרות לחיות (RSPCA), מעדיף, כמקובל בארצות התרבות, חוות מקומיות המצמצמות את הצורך בהובלה ממושכת מדי. עם זאת, יש הכרח באספקת חיות מתמדת בגלל צרכים מיוחדים, וכל המדינות הנאורות וגופי השמירה על חיות הבר מאפשרים הובלה של חיות לצורכי ניסויים. הארגונים המתנגדים לניסויים מנסים לסכל פעילות זו בכל דרך, כולל איומים בהחרמת חברות תעופה.

פיתוח כל תרופה או טיפול רפואי אחר מבוסס על שנים של מחקר. תחילתו, בדרך כלל, מחקר בסיסי להבנת התהליכים המתרחשים ביצורים החיים, המשכו איתור מחלה שניתן יהיה למנוע או להקל על הסבל שהיא גורמת, ולבסוף - מציאת תרופה או טיפול, לאחר ניסויים רבים, חלקם במחשב, במבחנה, באורגניזמים ירודים ("חלופות"), או אפילו בעלי חיים שלמים (כשליש מהפרסומים בביו-רפואה).

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

בשלב מתקדם, הגופים הרגולטוריים דורשים בדיקות, תחילה בבעלי חיים ולאחר מכן ניסויים בבני אדם (קליניים). הניסויים הקליניים נערכים בבתי חולים, ובהסכמה מודעת של המשתתפים בניסוי. הניסויים הפרה-קליניים, בבעלי חיים, נעשים בחברות המחזיקות מעבדות המתמחות בכך, כמו המעבדה שהקופים מהמשלוח המדובר ממזור מיועדים אליה (SNBL). מעבדות אלה מהוות מטרה מרכזית למתנגדי הניסויים. אחד ה"תרגילים" של מתנגדי הניסויים הוא החדרת חבריהם כעובדים במעבדות, וצילום תמונות או סרטים, בדרך כלל מבוימים ומוגזמים. גם מוסדות מחקר בישראל "זכו לטיפול" מסוג זה.

יש להדגיש שרשות הטבע והגנים אישרה את המשלוח ל-SNLB לאחר שנתקבלו האישורים שהקופים ישמשו למחקר ביו-רפואי ושהמעבדה נמצאת בפיקוח הרשויות המתאימות. קיימת הנחיה כללית להעדיף לניסויים חיות ילידות חוות. עם זאת, במקרים מסוימים מותר גם השימוש בחיות שנתפסו בטבע, במקרה זה במאוריציוס, שם הם נחשבים למין פולש ודינם, לפי האמנות לשמירת הטבע, השמדה או תפיסה למחקר. חיות אלה חיו בחוות מזור בקבוצות, לא בוצעו בהם כל ניסויים, הם זכו לטיפול מיטבי, העמידו דורות של צאצאים והגיעו לגיל זיקנה, שבטבע רק בודדות היו זוכות לו. האם, כדי להימנע מניסויים בקופים אלה, נימנע מלפתח תרופות לטיפול בכאבי מפרקים של נשים זקנות?

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

קופי המקוק בחוות מזור נמנים עם קבוצה הנקראת "קופים ירודים", להבדיל מקופי אדם, כמו השימפנזים, הבונובו והגורילות. בישראל ובאירופה אין ניסויים בקופי אדם אלא רק בקופים ירודים, וגם בהם השימוש מאוד מצומצם לעומת חיות אחרות - כעשירית האחוז מכלל בעלי החיים המשמשים לניסויים בקהילה האירופית, כשלוש עשיריות האחוז בארה"ב וכמאית האחוז בישראל (ממוצע לשנים 2004-2008, לפי דו"ח המועצה לניסויים בבעלי חיים, 2011). יותר מ-90% מהמחקרים בקופים קשורים במישרין לרפואה.

אחד מגדולי החוקרים של קופי האדם, פראנס דה-ואל, כתב בספרו "הטובים מטבעם": "עד כמה שכוונותיהם של אלה הנאבקים על שמירת הזכויות של בעלי חיים הן טובות, האופן שבו הן מוצגות לעתים קרובות מעורר את זעמו של כל מי שחרד גם לבני אדם וגם לבעלי חיים. המוסריות האנושית, כפי שהוא מוכרת לנו, תתפרק מהר, אם לא תשכיל להעמיד את חיי האדם במרכזה... מי יכול לשלול מהמין שלנו את הזכות לבנות את עולמו המוסרי מנקודת מבט אנושית?... לרוע מזלם של בעלי החיים, הם אינם היחידים שחייהם מונחים על כף המאזניים. גם חיי אדם מונחים על הכף. כל אדם המתאשפז בבית חולים או מקבל מרשם לתרופה, עושה שימוש במחקר על בעלי חיים" (תרגום: תמר רון).

פרופ' צפרירי הוא יו"ר הפורום הבין-אוניברסיטאי למדעי הרפואה בישראל

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ