השיטה של נתניהו: הפחד ומשול

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

בנימין נתניהו פיתח בשלוש השנים האחרונות שיטת ממשל חדישה, שאינה מצויה בספרי הלימוד של מדע המדינה, ואפילו "הנסיך" של מקיאוולי לא מכיר אותה. שם השיטה "הפחד ומשול", והיא בנויה משלושה שלבים.

בשלב א' מפחידים את הציבור באסונות נוראיים, עד שנשמתו כמעט ופורחת. בשלב ב' מגיע המנהיג הגדול, ירום הודו, ומציע דרכי מילוט מהאסון. בשלב ג', העם האסיר תודה הולך לקלפי ומצביע בעבור המנהיג הגדול. וכדי שיהיה ברור מי הוא המנהיג הגדול מקפיד נתניהו להפחיד את הציבור כל הזמן ובלי הפסקה בכל הנושאים שעל הפרק: הפלסטיני, האיראני והכלכלי, וגם להציע דרכים להימלטות מהתופת.

השבוע טיפל נתניהו בנושא הכלכלי. לאחר שהפחיד אותנו במשך שבוע במחיר הבנזין שיעלה ב-20 אגורות, הוא הפשיל שרוולים, עבד כמו משוגע, וברגע האחרון במוצאי שבת, כמה רגעים לפני מהדורת החדשות, הצליח למצוא פתרון גאוני: קיזוז המחיר ב-15 אגורות. איזו הקלה, איזה ניצחון, כמה אנחנו אסירי תודה למנהיג הגדול.

למחרת הסביר לציבור, שמדובר במעשה אחראי ונכון, כי "מי שאומר שאפשר להוריד מסים ולהרחיב הוצאות בלי חשבון הוא נעדר ידע כלכלי וגם נעדר אחריות. אנחנו צריכים את המסים כדי לקנות עוד כיפות ברזל, להשלים את סלילת הגדר ולעזור לקשישים ונזקקים... גם הפעם לא נפרוץ את מסגרת התקציב".

והשומע עומד נפעם ונדהם. הנה המנהיג מסביר מדוע אסור להוריד מסים ולהרחיב הוצאות, אך בהמשך דבריו הוא מציין שכבר הוריד ארבע פעמים את המס על הדלק, בסכום מצטבר של 80 אגורות. איך הוא מצליח לומר דבר והיפוכו בלי להסמיק?

את זה עושים כאשר משוכנעים שהציבור טיפש, שאפשר למכור לו הכל והוא אפילו לא ירגיש. כך אפשר מצד אחד לדבר על אחריות, ומהצד השני להראות רגישות וחמלה לקהל הנתינים המסור.

נתניהו גם סיפר, שכספי המסים אינם מבוזבזים כך סתם. הם מופנים למטרות נאצלות כמו "כיפת ברזל", קשישים ונזקקים. שום אגורה אינה מועברת לדיור מסובסד לחרדים, לקצבאות לבני הישיבות שאינם עובדים ולא משרתים, לבניית יישוב חדש "מגרון עילית" ל-50 משפחות פורעות חוק, שיעלה עשרות מיליונים, שיילכו להכשרת הר טרשים קירח ושמירה צבאית צמודה. שום אגורה גם אינה מבוזבזת על הממשלה המנופחת ביותר בהיסטוריה שלנו: 29 שרים ו-7 סגנים.

אבל כל זה הוא לא כלום לעומת אחיזת העיניים הקרויה "אי פריצת מסגרת התקציב". כי עד היום הממשלה טרם החליטה איך לממן את 10 האגורות שנגרעו ממחיר הבנזין לפני כחודש. עכשיו יש לה עוד 15 אגורות לממן. לשם כך המציאו באגף התקציבים "תוכנית התייעלות" במשרדי הממשלה, הכוללת קיצוץ של 2% בתקני כוח האדם, שינוי חישוב שכר עידוד והקטנת השעות הנוספות ב-20%. איזו בדיחה גרועה. איזו פיקציה נהדרת. הרי ברור שאין סיכוי שתוכנית כזאת תבוצע. הרי מדובר בראש ממשלה שאינו מסוגל לעמוד בלחץ אפילו בנושא הדלק, אז איך יעמוד במאבק מול עופר עיני והוועדים הגדולים?

סדרת ההחלטות הפופוליסטיות בעניין הדלק מאותתת לכל הפוליטיקאים, לכל הוועדים ולכל קבוצות הלחץ, שיש כאן ראש ממשלה חלש ולחיץ ושר אוצר שאינו עומד בפרץ. לכן הלחצים רק יתגברו והוויתורים יתעצמו, ככל שנתקדם לקראת הבחירות, וזה מסוכן ממש.

נתניהו אכן אינו "נעדר ידע כלכלי", אך הוא פועל כמי שאינו מבין דבר במאקרו-כלכלה ובניהול. הוא ויובל שטייניץ מדרדרים את המשק, לאט אבל בטוח, לתקציב פרוץ, לגירעון מופרז, להורדת דירוג האשראי, להעלאת הריבית, להקטנת ההשקעות, להגדלת האבטלה ולמשבר מאקרו-כלכלי קשה.

התקווה שלהם היא אחת: שהמשבר יגיע יום לאחר הבחירות. ועד אז ימשיך נתניהו להפחיד אותנו, "להציל" אותנו ולדאוג לדבר אחד בלבד: שנשים את הפתק הנכון בקלפי.

תגובות