431 מיליארד סיבות לא לתקוף

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראובן פדהצור

אם יש מי שעדיין משתעשע ברעיון של תקיפה באיראן ללא הסכמת הממשל האמריקאי, מוטב לו שיקרא את הדו"ח שפורסם לפני שלושה שבועות על ידי ה-- CRS גוף המחקר של הקונגרס האמריקאי - ובו מפורט הסיוע האמריקאי שניתן לישראל לאורך השנים. התלות של ישראל בארצות הברית כה גדולה, מבהירים הנתונים בדו"ח, עד שכל החלטה לתקוף, שעלולה להעמיד בסכנה את המשך הסיוע, גובלת בחוסר אחריות משווע.

ריכוז הנתונים שמופיעים בדו"ח הוא לא פחות ממדהים. במשך השנים העבירה ארה"ב לישראל סיוע של יותר מ-431 מיליארד שקל (יותר מ-115 מיליארד דולר). כדי לשים את הדברים בפרופורציה, ישראל קיבלה מארה"ב סיוע גדול מזה שקיבלו ביחד 15 מדינות באירופה במסגרת תוכנית מרשל, להבראת היבשת ההרוסה לאחר מלחמת העולם השנייה.

חלק ניכר מהסיוע האמריקאי הועבר לישראל כמענקים צבאיים. לא פחות מ-253 מיליארד שקל (יותר מ-67 מיליארד דולר). השנה, למשל, המענק הצבאי הישיר הוא 3.1 מיליארד דולר (כ-12 מיליארד שקל), כחמישית מתקציב הביטחון. ב-2007 הוחלט כי סכום כזה יוענק לצה"ל כל שנה עד 2018. לא מעט קולות בקונגרס בוושינגטון קוראים לקצץ בסיוע הצבאי לישראל, בהתחשב במצבה הכלכלי הקשה של ארה"ב. תקיפה באיראן ללא הסכמה אמריקאית תחזק, קרוב לוודאי, את עמדתם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

אבל התלות בתחום הביטחוני אינה מסתכמת בגובה המענק הצבאי השנתי. מאז 2006 העבירה ארה"ב לישראל יותר מ-1.5 מיליארד דולר (כמעט 6 מיליארד שקל) לתוכניותיה השונות להגנה מפני טילים ובהן כיפת ברזל, חץ-2, חץ-3 ושרביט קסמים. האמריקאים גם מאפשרים לצה"ל לעשות שימוש במאגרי נשק החירום שלהם המאוחסנים בשטח ישראל. ערכו של הנשק הנמצא במחסני החירום האמריקאיים בישראל הוא 1.2 מיליארד דולר.

אחת ממחוות הסיוע המשמעותיות ביותר בתחום הצבאי היא הצבתו של מכ"ם תדר X בנגב, המסוגל לאתר טילים תוקפים בטווח של יותר מ-900 ק"מ (לעומת יכולת הגילוי של המכ"ם הישראלי המתקדם ביותר, שמגיעה לטווח של 160 ק"מ). מאז 2001 עורכות ישראל וארה"ב תמרונים דו-שנתיים, "יופיטר קוברה", שבהם משולבות יחד ונבחנות מערכות ישראליות ואמריקאיות להגנה מפני טילים. הממשל אישר את מכירתם לישראל של 75 מטוסי אף-35 בעלות של 11 מיליארד דולר, שתמומן כולה מהסיוע הצבאי.

ואם בכל אלה אין די, העניקה ארה"ב לישראל סיוע כלכלי בהיקף של 31 מיליארד דולר (עד שנת 2007), ומענקים לקליטת עלייה בהיקף של 1.66 מיליארד דולר. מעל הכל ישנן הערבויות שהעניק הממשל האמריקאי לישראל לקבלת הלוואות בריבית נמוכה. ב-2003 אושרו לישראל ערבויות בגובה 9 מיליארד דולר לשלוש שנים ועוד מיליארד דולר כמענק צבאי. אחרי מלחמת לבנון השנייה הוארך תוקף הערבויות עד ל-2011 ועתה מתקיימים דיונים על הארכה נוספת.

מדי פעם גם מעניקה ארה"ב לישראל "סיוע חירום". כך היה ב-1991, אז אישר הקונגרס העברת 650 מיליון דולר לכיסוי הנזקים וההוצאות שהיו לישראל במלחמת המפרץ הראשונה. לאחר התמוטטות ברית המועצות אושרה לישראל ערבות להלוואות בגובה של 10 מיליארד דולר, כסיוע לקליטת העולים. בשנות ה-90 קיבלה ישראל 1.2 מיליארד דולר להיערכות מחדש של כוחות צה"ל שיצאו מהגדה המערבית. והדו"ח מוסיף ומפרט עוד ועוד תמיכות וסיוע.

ראוי לבנימין נתניהו ולאהוד ברק, בטרם יחליטו על תקיפה באיראן, להקשיב להתנגדות האמריקאית לתקיפה ישראלית, לקרוא את המסמך המרתק הזה ולהפנים את עומק התלות של ישראל בארה"ב ואת משמעותה ההרסנית של פגיעה אפשרית בסיוע האמריקאי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ