בית"ר - די לשתיקה

אמנון בארי סוליציאנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמנון בארי סוליציאנו

אוהד ידוע של מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר באחרונה בכנסת: "תופעת הגזענות לא תהיה לגיטימית בישראל". כך, בלא כחל ושרק. אוהד שרוף אחר, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, נוהג לומר, כי יהודים וערבים נועדו לחיות ביחד וכי שותפות גורל בין הקהילות היא המפתח לשגשוג חברתי. כך אמר בביקורו ההיסטורי באום אל-פחם, לשם הגיע עם היבחרו ליו"ר הכנסת כשבועיים בלבד אחרי צעדת הפרובוקציה של הימין הכהניסטי בעיר.

אוהד נוסף, אהוד אולמרט, היה ראש הממשלה הראשון שהודה בקיפוח השיטתי והמתמשך של האוכלוסייה הערבית. "ניסיתי בכהונתי למצוא מסלול שיפתח דיאלוג ופעולות לחיזוק הקשר בין האוכלוסיות", אמר אולמרט. עוד אוהד, החתום על השורות "אני מאמין שאין פה שוויון, הגזענות שבתוכנו תוליד את האסון", הוא המוסיקאי שאנן סטריט, שילדיו, כך פורסם, לומדים בבית הספר היהודי-הערבי בירושלים.

אייל גולן, גם הוא אייקון מוסיקלי, בחר בזמרת הערבייה נסרין קדרי כזוכה הגדולה של התוכנית "אייל גולן קורא לך" ונתן לה במה לשיר בערבית בהיכל נוקיה. גם גולן הוא אוהד בית"ר, וכך גם שר האוצר לשעבר רוני בר-און, הטראומטולוג פרופ' אבי ריבקינד ועוד פוליטיקאים, אמנים, אנשי אקדמיה וידוענים רבים אחרים.

האם אהדתם המוצהרת לבית"ר ירושלים הופכת אותם לגזענים? נראה שלא. בהתבטאויותיהם ובמעשיהם הם מראים שאינם כאלה. אבל כל עוד אותם מנהיגים וידוענים אינם מודיעים שהם מפסיקים להיות אוהדי בית"ר, הם מכשירים את השרץ.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

השרץ הוא בית"ר ירושלים עצמה, לא קבוצת החוליגנים של "לה-פמיליה", הנוהמים כלפי שחקנים שחורים, מניפים דגלי כהנא, שורקים בוז ביום השנה לרצח רבין ופוגעים בערבים, מילולית ופיסית. בית"ר היא השרץ כי היא ארגון גזעני שמשנתו הסדורה, גם אם אינה בכתובים, מתורגמת למדיניות עקבית: בקבוצה אין נכללים ערבים. קפטן הקבוצה לשעבר אבירם ברוכיאן אזר אומץ ואמר, כי ישמח אם שחקן ערבי יצטרף לבית"ר. ימים ספורים לאחר מכן אולץ לחזור בו.

לכן להיות אוהד של בית"ר ירושלים זה לא מוסרי. להגיע לאצטדיון טדי ולעודד, ליהנות מכדורגל כאילו כלום לא קורה - אלה מעשים לא מוסריים.

הלחץ על בית"ר ירושלים מוכרח לכלול אכיפה חסרת פשרות מצד המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט, לצד עונשים מחמירים בתחום הספורטיבי (למשל, הורדת נקודות משמעותית). עליו לכלול גם חרם כלכלי מצד מפרסמים וספונסרים והתנערות ציבורית מצד מי שהגדירו את עצמם אוהדי בית"ר.

המנהיגים אוהדי בית"ר, אלה האמורים לדאוג לכך שלא יהיו כאן פוגרומים, מלחמות דת או מלחמת אזרחים, אינם יכולים עוד להסתפק בגינוי האוהדים הלאומנים ולפטור מאחריות את קבוצתם. עליהם להיות שותפים פעילים בהחרמתה ובנידויה. נתניהו, סטריט, גולן - די לשתיקה.

הכותב הוא מנכ"ל משותף של ארגון יוזמות קרן אברהם, הפועל לשילוב ולשוויון בין יהודים לערבים בישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ