ההגדה של אהוד ברק

ישראל הראל
ישראל הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקורא אינו מאמין למראה עיניו: "חשש בצה"ל - 'בית המכפלה' יהפוך למוקד עלייה לרגל". חשש ממה? לשם מה הקימו היהודים מדינה, אם לא כדי לאפשר, בין שאר מרכיבי ריבונות ועצמאות, עלייה לרגל, כשהצבא היהודי מאבטח את שלום העולים - ובחג הפסח - לעיר האבות? עוד חשש, סימפטומטי לא פחות: "בצה"ל חוששים שאם הפינוי לא יתבצע, הבית יהפוך לסמל". הנה, גם זו "רוח צה"ל" בחג החירות תשע"ב.

ראש מדור מקרקעין בפרקליטות, רס"ן קובי אבצן, כתב לרוכשי בית המכפלה, שההחלטה על הפינוי "מבוססת על שיקולים של 'סדר ציבורי'". ולא די לו ב"סדר הציבורי" והוא מוסיף: "הדין באזור אוסר על עשיית דין עצמית בכל הקשור לתפיסת מקרקעין". הווה אומר: בלא היתר של המינהל האזרחי אין לממש בעלות על מקרקעין (האם התקנה הזאת חלה גם על ערבים?)

במקום שמדיניות ממשלת הליכוד תהיה הפוכה לחלוטין, היינו, שקציני המינהל האזרחי יסייעו במימוש גאולת קרקעות ונכסים ביהודה ובשומרון - כפי שהיה לאורך כל ההיסטוריה הציונית - ממשלת "הימין" מנצלת את התקנה המפלה (מה על חוק חופש העיסוק? זכות הקניין?) ומונעת מיהודים מימוש בעלות על נכסיהם. שר הביטחון ואחדים מבכירי המפקדים שכחו שצה"ל הוא גם זרוע של העם היהודי במימוש זכויותיו ההיסטוריות בלב מולדתו, בוודאי - תוך כדי שמירה על החוק ועל צלמו ודמותו המוסרית - בלב עיר האבות.

אחיזתנו בארץ ישראל כרוכה, זה מאה שנים ויותר, במאבקים שהחשש "להפרת הסדר הציבורי" הוא כאין וכאפס לעומתם. ואם כתוצאה של מימוש הרכישה ינסו הפלסטינים להפר את הסדר הציבורי, על כוחות הביטחון - גם לשם כך הם נמצאים שם - למנוע זאת מהם. כה פשוט, כה אלמנטרי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

משהו יסודי ביותר השתבש במנגנון הזהותי-התפישתי של הדרג המדיני הבכיר, והשיבוש מוקרן עד לרס"ן וגורם לאיבוד הביטחון בצדקת הדרך ולמוטיווציה נמוכה. ואת תוצאות הכשל המתמשך הזה חווינו, בין היתר, בבריחה מלבנון ב-2000, במרחץ הדמים הקרוי "האינתיפאדה השנייה" (עד שברק הוחלף, והטובים ממנו שברו את מפרקת הטרור) ובפיאסקו של מלחמת לבנון השנייה. כן, זוהי "רוח המפקד". ובידי איש זה, שאפילו את הר הבית היה מוכן למסור ליאסר ערפאת, הפקיד נתניהו את המערכה נגד איראן.

ברק, שניצל את צה"ל והמשטרה למטרת תרגיל פוליטי, הפתיע וזיעזע את הימין. אך גם תרגיל קיצוני זה לא ישיב אליו את השמאל, שאת אמונו איבד. הליכוד, שבפרצופו ירק, מבין עכשיו, שאיש זה חסר ערכים ומעצורים, ועליו למנוע מנתניהו לשריין לו מקום ברשימת הליכוד.

"בכל דור ודור", נקרא מחר בהגדה, "חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים". בשל ראייה זו נשאו יהודים בכל הדורות את הכמיהה לחירות אישית ולאומית. לא לחינם נהפך בית המכפלה לאירוע לאומי המסעיר את הרוחות. הוא מסמל את הדיכוטומיה בין ברק ושכמותו, שבשבילם המסרים של טקסט ההגדה הם בליל מלים לא מחייב, הממולמלות - אם בכלל - מהשפה ולחוץ, לבין אלה שלדידם הוא מורה דרך לאורח חיים לאומי ואישי מחייב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ