החשודה העיקרית: ממשלת ישראל

כשהמחאה החברתית תחודש, יהיה בארסנל שלה דו"ח בנק ישראל, ולפיו הממשלה נושאת באחריות להגדלת הפערים, לצמצום השירותים החברתיים ולעלייה הדרמטית ביוקר המחיה

איציק שמולי
איציק שמולי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איציק שמולי
איציק שמולי

אם למישהו היה עוד ספק, בא מי שהוא הסמכות הכלכלית הבכירה בישראל, נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, ואמר בקול חד וברור את מה שהמחאה טוענת מזמן: המדיניות החברתית-הכלכלית של הממשלה הנוכחית איננה צועדת בכיוון הנכון. אדרבה, היא פוגעת באזרחי ישראל. לא שמעמד הביניים היה זקוק לדו"ח בנק ישראל כדי לאשר שתחושות הבטן שלו נכונות, אלא שדברי הנגיד מהדהדים בעוצמתם דווקא משום שהוא אינו מותיר מקום לספק בקשר לאשם המרכזי - ממשלת ישראל.

הנגיד הגיש כתב אישום נגד מדיניות הממשלה וקבע, כי מדיניותה הכושלת בתחום החברתי-הכלכלי היא האשמה בהגדלת הפערים בחברה, בצמצום החד של השירותים החברתיים ובנסיקה הדרמטית של יוקר המחיה, המאיים לרסק את מה שעוד נותר ממעמד הביניים בישראל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, אצים לנופף בנתוני האבטלה היורדת, אך אזרחי המדינה כבר יודעים, כי גם בנתונים אלה לא ימצאו אף לא שמץ של תקווה שכן משתרש כאן מצב ייחודי, שבו עבודה איננה ערובה לרווחה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

הפגנות קיץ 2011. הנגיד אמר את מה שהמחאה טוענת מזמןצילום: ניר כפרי

לכן ירידה במספר המובטלים אינה אלא עלייה במספר העובדים שלא יצליחו לסגור את החודש. אפילו בנתוני הצמיחה לא נוכל להתנחם שכן ערבוב מסוכן של שיטה פוליטית מבאישה עם סדרי עדיפויות משובשים של הממשלה לא יאפשר גם הפעם למעמד היצרני, העובד והמשרת, ליהנות מפירות הצמיחה, אשר יחולקו (בכניעת ראש הממשלה) לקבוצות לחץ שונות.

לנוכח המענה הדל והקוסמטי של הממשלה לבעיות שהציפה המחאה החברתית, דו"ח בנק ישראל אינו רק ניתוח של מדיניות העבר, אלא הוא בעיקר צופה פני עתיד. קרוב לוודאי, שדברי הנגיד ישמשו בסיס לנאומי המחאה בקיץ הקרוב.

הסטודנטים, בניגוד לאחרים, העניקו אשראי רחב לנתניהו ואף ביקשו לסייע לממשלתו בגיבוש התיקונים הנדרשים. אולם למרות התחייבותו המפורשת, אפילו את דו"ח טרכטנברג (המינימליסטי ושנוי במחלוקת) נמנע נתניהו מליישם, ובפועל הביא אותו לאישור רק לאחר שעיקר את תוכנו ואת משמעותו. מה שבקרב הציבור נראה כמו מריחה ונשמע כמו מריחה הוא אכן מריחה אחת גדולה.

ראש הממשלה לא הבין, כי קריאת ההמון תבעה בראש ובראשונה חשיבה מחודשת על סדרי העדיפויות הנכונים לכלל החברה, לא רק לחלקים נבחרים מתוכה. קריאת ההמון דרשה הכנסה של שינויים מהותיים במדיניות החברתית-הכלכלית ולא קידום ציני של אג'נדות ותוכניות מגירה שנערמו במשרד האוצר. נתניהו לא הבין, כי לפחות בפעם הזאת טובת האזרחים העובדים והמשרתים חייבת לבוא לפני רצון "השותפים הטבעיים" והשיקולים הפוליטיים הצרים.

עד שנתניהו לא יבין ויפנים זאת, נמשיך להיאבק למען מדיניות אחרת: מדיניות המצמצמת את הפערים ולא מחוללת אותם, מדיניות המספקת שירותים חברתיים בסיסיים לאזרחים במקום להפריטם בלא הבחנה, מדיניות המבחינה כי מעמד הביניים מט לנפול ומבינה שנאמנותו למדינה אינה צריכה לשמש צידוק לאפלייתו.

להיות סטודנט ישראלי בשנת 2012 אין משמעו רק לרכוש השכלה ולקנות דעת, כי אם לשאול את עצמו מדי יום מה עוד יוכל לעשות בעבור המדינה. המאבק הוא קודם כל מאבק ערכי על האופי והדמות של החברה הישראלית, מאבק שבו הישראלים אומרים בקול ברור: אנו מאמינים במדינה וביכולתה להתמודד עם האתגרים הניצבים לפניה, אבל יש לנו גם מה לומר על הערכים המנחים אותה, על הפערים החברתיים הנפערים בתוכה, על השיטה הפוליטית המשחיתה אותה ועל השירותים הממשלתיים הדלים המפקירים את אזרחיה.

אינני יודע איזה משני התרחישים יתפתח קודם בחודשים הבאים, הביטחוני או החברתי. כך או אחרת, אני וחברי נהיה שם, עם הקיטבג או עם האוהל, ובשני המקרים זה יהיה מתוך אהבה רבה למדינה, מסירות אין קץ לאתגריה ודאגה כנה לעתידה.

הכותב הוא יו"ר הסתדרות הסטודנטים הארצית וממובילי המחאה בקיץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ