מי נותן את ההוראה

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

דייב בקרמן התכעס. "זה התפקיד שלנו ואנחנו נעשה אותו", אמר בחיתוך הדיבור הפילדלפי שלו. בקרמן, מדריך הירי של שירות הביטחון הכללי, קיווה שהשב"כ יוגדר כאחראי לשחרור מטוסים חטופים המונחתים בישראל. צה"ל התנגד. כפשרה, סוכם שהפריצה תוטל על מאבטחי אל-על המשתייכים לשב"כ, המיומנים בשימוש באקדחים, רבים מהם יוצאי סיירת מטכ"ל או סיירת הצנחנים, שצה"ל החליט להכשיר להשתלטות על המטוסים החטופים. לעת מבצע ישתייכו המאבטחים לכוח צה"ל.

כך, בניצוחו של תת-אלוף עמנואל (מנו) שקד, ראש מחלקת המבצעים במטכ"ל, הוכנה תשתית לשחרור מטוס "סבנה" בנמל התעופה לוד במאי 1972. כשלבשו הלוחמים סרבלי טכנאים, כדי להערים על החוטפים שאיימו לפוצץ את המטוס על נוסעיו, גילה שקד שנעליים אדומות מבצבצות בתחתית הלובן ומאיימות להסגיר את זהות המסתכנאים. "ידעתי שהחוטפים לא יתאבדו, הם לא יפאנים", אמר שקד לאחר כשבוע. כעבור שבועיים, שלישיית קוזו אוקמוטו נחתה באותו מקום וטבחה 26 ישראלים ותיירים. חלק זה הובלע, כמובן, בשבוע שעבר, באירועי "חברים מספרים על סבנה", ששימשו לפאר ולרומם שניים ממשתתפי המבצע, המפקד אהוד ברק והקצין בנימין נתניהו. לעדה אחת יש מימונה, לאחרת סהרנה ובעדה שלנו, של היחידה, תהיה מעתה חגיגת הסבנה. ברור גם הלקח העכשווי. בימים ההם בזמן הזה, תנו לגיבורים להחליט, מי ששיחרר את סבנה יכריע את איראן, הצביעו ביבי ו/או אהוד.

על השמחה העיבה המחלוקת המחודשת על תיחום הסמכויות בממשלה, לקראת פינוי "בית המכפלה" בחברון. ברק התעמת עם משה (בוגי) יעלון, כמותו רמטכ"ל לשעבר, היודע לא פחות ממנו שהריבון הארעי-הנצחי בשטחים הוא צה"ל, להבדיל ממדינת ישראל; החוק הבינלאומי אינו מתעניין בשאלה הפנימית, איך בדיוק כפוף הצבא למוסדות המדינתיים. משה דיין שלט בשטחים הן באמצעות הרמטכ"ל ואלופי הפיקודים והן באמצעות מתאם הפעולות שלמה גזית, שהיה גם ראש מחלקה במטכ"ל. למשל, בדצמבר 67', במסמך של לשכת השר, שעליו חתם בדרגתו אך ללא ציון תפקיד, הודיע אל"מ גזית לראש לשכת הרמטכ"ל יצחק רבין, שדיין "קבע" איך לנהוג כלפי מערת המכפלה ("יש להורות לרב הצבאי הראשי גורן להפסיק את פעילותו. השיפוץ [ייעשה] לפי הנחיית הרבנות הצבאית, אך ללא השתתפות גורן או נוכחותו"). ההתנצחות בין ברק ליעלון, שניים מהשואפים לתיק הביטחון בממשלה הבאה, חידשה ויכוח נושן בסוגיית היחסים בתוך הדרג המדיני ובינו לצבאי - מי, בסופו של דבר, נותן את ההוראה לצה"ל.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

בסיבוב קודם, לפני כשנתיים, זו היתה בין עילות המלחמה שאסר ברק על גבי אשכנזי. ראש מחלקת הארגון באגף התכנון, אל"מ נורית גל, ריכזה לתומה עבודת מטה למימוש מצוות ועדת וינוגרד להסדיר שייכויות וכפיפויות עמומות. נוסחה הוראת פיקוד עליון לקביעת מעמד המטה הכללי בתואר "המפקדה הכללית". ברק חתם אך התחרט, לאחר שההוראה הופצה והפכה מחייבת. בהרהור נוסף, הפריע לו שבהוראה נקבע שצה"ל, בפיקודו של הרמטכ"ל, מציית להנחיות הממשלה. לא הממשלה, התעקש ברק - שר הביטחון. אשכנזי הלך, בני גנץ בא, הפרקליט הצבאי הראשי והיועץ המשפטי של משרד הביטחון הגו פשרת גם-וגם כמיטב מסורת מפא"י ("הממשלה ושר הביטחון"), אך הפקודה טרם שונתה. מבקר המדינה יתמוך בנקודה זו בגרסת אשכנזי.

ומדוע, בכלל, כאשר יש כנסת, ממשלה ויועץ משפטי, צה"ל הוא זה שצריך לפרש את חוק יסוד הצבא ולהגדיר לעצמו מי ייתן לו את ההוראה? כי הרבה יותר קל לפוליטיקאים להורות ללוחמים להסתער על מוצב, מטוס או מתקן גרעיני, מאשר לצאת משדות המוקשים של האגו והשררה.

Read this article in English: So who gives the orders?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ