בקשה קטנה לפני מלחמה

ענר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענר שלו

רולטת המזל מסתובבת במהירות מסחררת ונעצרת בכל פעם על מספר אחר. אחרי תחזית 500 ההרוגים של שר הביטחון אהוד ברק פורסמה זה עתה הערכה מדעית יותר. מומחי חקר ביצועים של חיל האוויר, שהסתייעו במחשבים ובמודלים מתמטיים שונים, דיברו על 300 הרוגים במתקפת טילים על ישראל, שעלולה לפרוץ בתגובה למתקפה ישראלית על איראן.

לכאורה הנחה של 40% ערב חג הפסח. אבל כשקוראים את האותיות הקטנות אי אפשר שלא להצטמרר. ברק הבטיח פחות מ-500 (אם כולם ייכנסו לבתים), ואילו מומחי חקר הביצועים חוזים, בכל מקרה, 300 לכל הפחות. אם קיווינו רק ל-100 הרוגים, מה שייתכן על פי ברק, הרי שתקווה זו סותרת את הערכת המומחים המעודכנת. לעומת זאת ההערכה החדשה מאפשרת גם אלף הרוגים, או עשרת אלפים, או כל מספר שגדול מ-300, ויש הרבה כאלה.

טובעים במספרים? חוששים פן אחרי להבות המחאה החברתית של הקיץ הקודם יפרצו כאן שלהבות מטאפוריות פחות? מפקפקים בהיגיון של מתקפה, שעל פי דו"ח הקונגרס האמריקאי תדחה את פרויקט הגרעין האיראני רק בחצי שנה? תוהים על הפקרת העורף ערב מלחמה, עם מצב מקלטים שערורייתי, עם שמיכת כיפת ברזל קצרה מדי, שאינה מגינה מטילים ארוכי טווח? חולמים בעיניים כלות על המקלט האטומי המתוקשר בהרי ירושלים, שאולי יגן על בנימין נתניהו וברק וצמרת המדינה, ותוהים מה יגן עלינו?

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

מחדל מסיכות האב"כ זועק אפילו יותר. ההמולה סביב פצצת אטום איראנית היפותטית משתיקה את האיום הממשי של נשק כימי, ממנו מתעלמות ממשלות ישראל במשך שנים. בידי איראן וסוריה מספר עצום של טילים עם ראשי נפץ כימיים קטלניים ביותר, המוכנים לשיגור בעת מלחמה. חוסר היציבות בסוריה מגביר את החשש בישראל מזליגת נשק זה לחיזבאללה, ומשימוש בו בידי משטר אסד, כדי להסיח את הדעת מרצח העם שהוא מבצע. אבל הממשלה עוסקת בסיכון עתידי אפשרי ומזניחה לחלוטין סיכון קיים ודאי, שממנו ניתן להתגונן באמצעים פשוטים. אפילו בעיצומו של המשבר האיראני והסורי אין ייצור וחלוקה של מסיכות אב"כ לכל האזרחים, ובני המזל שזכו במסיכה קיבלו ציוד שיעילותו מפוקפקת.

חשוב לציין שהעלות התקציבית של מסיכות אב"כ תקינות בעבור כל האוכלוסייה אינה גדולה במיוחד. היא קטנה בהרבה מעלות הפיתוח וההצטיידות בסוללת כיפת ברזל למשל. היא גם קטנה מעלות החיסונים נגד שפעת החזירים שישראל קנתה בבהילות ומעולם לא השתמשה בהם.

אפשר לצפות שראש הממשלה - שחוזר ומזכיר את השואה ונשבע שלעולם לא עוד - ייזכר איך מיליוני יהודים חוסלו בגזים באירופה, ויגלה רגישות רבה יותר לסכנת הלוחמה הכימית כיום. במקום זה הוא מגלה אטימות יתר ומשחק ברולטה על חיינו.

אז ביבי, לפני הקיץ הלוהט, יש לנו בקשה קטנה. תן לנו מסיכות אב"כ. גם לך זה יועיל. מה אתה צריך את ועדות החקירה אחר כך. אתה הרי לא רוצה לראות פה יהודים מומתים בגז. בטח לא בקדנציה שלך. אומרים שאתה לחיץ, אז הנה סיבה טובה להילחץ. אין הרבה זמן, אז תפעל מהר בבקשה. אל תלך על ייצור מקומי. תקנה לנו מיד מסיכות טובות בחו"ל. למשל מעודפי הצבא האמריקאי, או מגרמניה. זה לא קשה כל כך. עם קצת מזל הגרמנים ייתנו לך מסיכות גז בחינם. אנחנו מחכים למסיכות.

Read this article in English: A tiny request on the eve of war

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ