אובמה מפנה עורף לציונות

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

עונת בחירות בארה"ב, כמו מובן מאליו, היא עונה יפה במיוחד לגידול התנחלויות בגדה ולתקיעת שורשים בשכונות יהודיות במזרח ירושלים. הנשיא-המועמד קורא דיווח על הקמת מאחז חדש למפוני מגרון ודוחף לפיו עוד קניידל. שרת החוץ שומעת על הרחבתה של שכונת הר חומה ומבקשת מהדובר להפיץ את ההודעה המסורתית, זו מתוכנית גילה, הר שלמה, מלון שפרד וראס אל-עמוד. "ומה לומר לעיתונאי שביקש עדכון ביחס לעניין ההוא, איך קוראים לזה? אה, כן, תהליך השלום", נזכר הדובר בדרכו לדלת, "הוא אמר משהו על כך שהמועד האחרון שהקוורטט קבע להצגת עמדות הצדדים לגבי הגבולות והביטחון חלף בשבוע שעבר, ושהמסמך הישראלי מזכיר רשימת מכולת יותר מעמדות". השרה נאנחת: "תגיד לנודניק שאין עכשיו עם מי לדבר ושתחזור אליו אחרי חול המועד".

כך עושה ממשל אמריקאי שרוצה ביקרה של ישראל. באמת? ברק אובמה לא יודע שפתרון שתי המדינות והרחבת התנחלויות בלב השטחים הכבושים הם, כמו שאומרים אצלם, אוקסימורון? הוא לא מבין שזחילתה המתמדת של הר חומה לעבר בית לחם וחדירתו של הימין הקיצוני לשייח ג'ראח נועדו למחוק את שארית הסיכוי להסדר מתקבל על הדעת בירושלים? הוא מאמין שיש בנמצא מנהיג פלסטיני שמוכן לנהל מו"מ עם ישראל בשעה שבריונים יהודים, אם אינם עסוקים בגירוש פלסטינים מאדמותיהם, מציתים מסגדים או כורתים עצי זית? כלום נעלם מעיניו של מנהיג העולם החופשי שכשבנימין נתניהו מדבר על שתי מדינות, הוא מתכוון לפלסטין בלי בקעת הירדן, גוש עציון, גוש אריאל, גוש מעלה אדומים, וכמובן - בלי גרגר אחד מאדמת שועפאט הקדושה לנצח?

אובמה אינו עיוור, חירש ושוטה. הוא סתם עוד פוליטיקאי שהפנה עורף לערכים שעליהם גדל ולאנשים שהאמינו בו, כדי לשרוד בשלטון. בספרו "The Crisis of Zionism" (משבר הציונות) מגולל פרופסור פיטר ביינרט את הסיפור על הנשיא השחור שגדל בלב קהילה יהודית ושבגד בגיבורי המוסר שלו: אברהם השל וסטפן וייס, שני רבנים ציונים ליברליים, שהעזו לגנות את מדיניות ההתנחלויות ונדחקו לשוליים. ביינרט מתאר כיצד אובמה דחק יועצים מוכשרים כדן קרצר ורוב מאלי, שלא הסתירו את חרדתם מפני הפיכתה של ישראל למדינה דו-לאומית, או לבעלת משטר אפרטהייד. הספר משרטט את התלם הימני ש"מנהיגים" יהודים, שמעולם לא עמדו לבחירה בקהילה היהודית, חרצו בעבור הנשיא שבבחירות זכה בתמיכתם של 78% מקולות היהודים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות

אם הפרופסורים ג'ון מרשהיימר וסטפן וולט האשימו את השדולה היהודית בפגיעה באינטרסים האמריקאיים, ספרו האמיץ של ביינרט מאשים אותה בחבלה באינטרסים הציוניים. הליברל הציוני מניו יורק מספר כיצד עסקנים רודפי כבוד נאבקו נגד הקפאת ההתנחלויות, ואיך נדבנים שיכורי כוח גייסו חברי קונגרס נגד הבית הלבן שהעז למתוח ביקורת על נתניהו. ביינרט גם מתריע מפני התרחקותם המואצת של בני הדור הצעיר בקהילה היהודית מישראל הכובשת - מדינה שערכיה אינם ערכיהם. ליהודים שבלבם פועם לב ציוני אמיתי הוא מציע להחרים את תוצרת ההתנחלויות (ולהשתדל לקנות תוצרת ישראל), לפעול נגד קרנות אמריקאיות שממנות אותן ולהחליף את הביטויים "יהודה ושומרון" ו"הגדה המערבית", ב"ישראל הלא-דמוקרטית".

בראשית אוקטובר 1973 כתב קצין מודיעין בפיקוד דרום, סגן סימן טוב בנימין, דו"חות שהתריעו שהיערכות הצבא המצרי מעידה על הכנות למלחמה. רק אסון יום הכיפורים דחה את כניסתו של הקצין הצעיר לכלא בעוון "התנהגות לא הולמת תחת אש". ביינרט מעז לכבס בפרהסיה את הכביסה הישראלית המלוכלכת ולגנות את הנשיא שמספק לה את חומר הניקוי. בגלל ההתנהגות הזאת, עסקנים ימניים להלכה ופוסט-ציונים למעשה, מעלים על המוקד את סימן טוב מניו יורק - השליח שמזהיר מפני האסון הגדול שמתרגש על הארץ המובטחת.

Read this article in English: Obama turns his back on Zionism

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ