ניצחון הטכנוקרטים

לי און הדר
לי-און הדר
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי און הדר
לי-און הדר
וושינגטון

מיט רומני הוא כל כך משעמם, שכדור השינה נוטל אותו כשהוא מתקשה להירדם. זוהי אחת הבדיחות שרצות כאן על המועמד הרפובליקאי לנשיאות, שהפרסונה הכמו-רובוטית שלו היתה גורמת אפילו לספוק מ"מסע בין כוכבים" להרגיש אנושי. למבקריו רומני מזכיר בובה מכנית שתוכנתה להיראות ולהתנהג כמו נשיא אמריקאי מהסרטים - פוטוגני, נעים הליכות, איש משפחה ומצליחן - שפולט את כל הקלישאות הפטריוטיות ותמיד מבטיח פתרון לבעיה זו או אחרת.

ייתכן שאחת הבעיות של רומני נעוצה במה שמומחים לרובוטיקה מכנים "תיאוריית עמק המוזרות": אנשים מרגישים לא נוח כשהם מסתכלים ברפליקה כמעט מושלמת של בן אדם. הרובוט הכמעט-אנושי מזמין אמפתיה, אך התחושה שמשהו עדיין חסר, מטרידה.

רומני, המושל לשעבר של מסצ'וסטס, מצטייר כפוליטיקאי לכל עת, אחד שיודע לשחק את התפקיד אך חסרה לו אותנטיות. בעבר הוא תמך בזכות לביצוע הפלות (כאשר רצה לזכות בתמיכתם של הבוחרים הליברלים בניו-אינגלנד), אך כעת, כשהוא מנסה לקנות את לבם של השמרנים הרפובליקאים, הוא סבור שיש להוציאן אל מחוץ לחוק. כמושל, רומני יזם תוכנית לביטוח בריאות ממלכתי במסצ'וסטס אך כעת, כשהנשיא הדמוקרטי ברק אובמה מנסה ליישם את המודל של ביטוח הבריאות ברמה ארצית, רומני מכנה אותו סוציאליסט.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

תומכיו של רומני מנסים להדוף את הביקורת על מועמדם, בטענה שמה שנראה כחוסר עמוד שדרה פוליטי מוכיח שרומני הוא מדינאי פרגמטי שסולד מדוקטרינות פוליטיות, וכן שכמושל ואיש עסקים הוא הוכיח את יכולתו לפתור בעיות קונקרטיות. מזכיר מישהו? למרות מאמציהם של הרפובליקאים לתאר את אובמה כאיש שמאל רדיקלי, המדיניות שלו שיקפה עמדות פוליטיות מרכזיות בנושאי פנים וחוץ, כולל הרפורמה בבריאות, שנשענת על המודל של רומני ושקודמה בצורה פרגמטית ביותר על ידי יועצים המקושרים לוול-סטריט ולפנטגון. זה מסביר מדוע, כפי שהרפובליקאים החלו לחשוד ברומני שהוא לא אחד משלהם, הפרוגרסיבים במפלגה הדמוקרטית התאכזבו מאובמה.

יש בבחינת אנטי-קליימקס בכך ששני המועמדים לנשיאות הם טכנוקרטים, לאחר שכמה שנים של משבר כלכלי קשה הצמיחו תנועות פוליטיות בעלות ממד אידיאולוגי ברור, כמו "מסיבת התה" של הימין ו"לכבוש את וול-סטריט" בשמאל. בבחירות בנובמבר יתמודדו על נשיאות ארצות הברית שני אנשים שהם בוגרי בית הספר למשפטים בהרווארד, פוליטיקאים שמעדיפים לעיין בניירות עמדה ובנתונים סטטיסטיים מאשר לקיים דיונים אידיאולוגיים חובקי עולם.

גם המשברים הכלכליים והחברתיים שעברו על אירופה באחרונה, לא רק שלא גרמו לחיזוק ממשי בכוחן האלקטורלי של תנועות אידיאולוגיות, אלא הביאו למינויים של בנקאים חסרי צבע כראשי ממשלה ביוון ובאיטליה. הם גם עשוייים להביא לבחירתו של טכנוקרט משעמם לנשיא הבא של צרפת. בסין הצליחו האפרטצ'יקים של המפלגה הקומוניסטית לסלק מהשלטון פוליטיקאי עם מסר פופוליסטי, ברוסיה חוזר לשלטון ביורוקרט לשעבר בק-ג-ב, ובישראל קציני צבא ואנשי ביטחון לשעבר ממשיכים לשמש כעתודה המרכזית למנהיגות.

האם ניצחון הטכנוקרטים בארצות הברית ובמדינות אחרות מבשר את מה שהפילוסוף הפוליטי האמריקאי, דניאל בל, כינה בשנות ה-60 "קץ האידיאולוגיה", או שמדובר במעין אינטרמצו בין עידן אידיאולוגי אחד למשנהו? אין לדעת. מה שברור הוא, שמי שסובל מנדודי שינה יכול לפתור זאת כעת ביעילות רבה: הוא יכול לצפות בוויכוחים הטלויזיוניים בין אובמה ורומני. אפילו מיסטר ספוק היה נרדם.

הכותב הוא מנתח בכיר ב-Wikistart, חברה לייעוץ גיאו-אסטרטגי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ