מחכים למנהיג

יצחק לאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק לאור

עד הקיץ ימשיכו המחירים להאמיר כחידה: איך זה, שאחרי כל המחאות מקיר אל קיר, המחירים בכל זאת עולים, והשכר לא, ומדי פעם יורידו משהו מההעלאות המתוכננות, וכותרות ענק יבשרו - החשמל יתייקר ב-10.1%, וברגע האחרון - רק ב-9.9%, גם המים, ושאר נפלאות ההפרטה, שכידוע הגבירו את התחרותיות, כמו שהבטיח מילטון פרידמן: מה שפחות התארגנות עובדים, יותר טוב למשק, ומה שפחות התערבות ממשלה, גם כן יותר טוב למשק.

ורק כששואלים של מי המשק, לומדים משהו על נפלאות האמת, ועל מה שהתיזו עלינו נערי פטנקין, משך עשורים, מהגשר הבטוח בין האוניברסיטה לאוצר ולהנהלות הבנקים, אחרי ביזוי כל מיזם ציבורי בעזרת השם "בולשביזם", ובין כה וכה לא נבנתה בנייה להשכרה בבעלות המדינה, ומופרטת הרפואה הציבורית עד כדי העמדת פנים, כביכול מערכת שוויונית, ובעיקר מתקדמת עם הזמן, ובכלל, תלוי באיזה גרף מביטים, ואיזו תמותת עניים מודדים (נסו תינוקות), או תחלואת עניים (נסו זקנים), ובשם טובת המשק הפכו את שכר המורים לבדיחה, ואת מערכת החינוך למלמול מתמשך, שבתחומיו מאפסנים את הילדים, כדי שהוריהם יוכלו לפרנסם, ובתמורה מנפחים לילדים את המוח ב"יהדות", כלומר הכנה-לגיוס, ובמקום לקצר את השירות הצבאי, ממשיכים לפטם אותנו בביטחון, ומעורבות הממשלה במשק אולי מצטמצמת, אבל בקבורת הארץ היא מתערבת, בפיזוזי "יהודה ושומרון, וחבל בנימין", זה כן, מוכרחים, כי כאן כבר נצח ישראל, ואי אפשר לנהוג בנצח כאילו מדובר בחלב ופסטרמה לכל ילד.

תטבע לה פלסטין בבנייתנו המכוערת, וייחנקו הפלסטינים תחת נעלינו המסומרות מתוצרת השוק החופשי, כי בבחירות חופשיות דורשים רוב היהודים להפוך את הערבים למיעוט, ולגזול מהם, בזכות דוד המלך, כמובן, את כבשת הרש, כדי שלא יבנו בה מדינה. העם הרי דורש צדק חברתי, אבל מסתפק בהבטחות למשיח-צדקנו ובהוקעה טלוויזיונית: שיתבייש גינתר גראס! מי שהיה נאצי, מחויב להיות בעדנו, ואם הוא נגדנו, הוא נאצי.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות

בכלל, העם, שמאל וימין, אוהב מאוד הוקעות. לכן תהיה בקיץ מחאה. מופז יוביל, אם לא תהיה מלחמה. גם יחימוביץ' תוביל, אם תצליח להיות בו-בזמן בכל המקומות שבהם צריכים הנהגה סוציאל-דמוקרטית, ובלי המלה "כיבוש". זהבה גלאון תבוא עם המשטרה הצבאית לגייס חרדים, ויאיר לפיד עם שירי שכול נוגים. הנהגת חד"ש, לעומתם, תתפצל: חלקה הטבעוני יגיע, וחלקה הבשרני יפגין תמיכה בבשאר. דפני ליף תחזור ממסעות התעמולה של הסוכנות. אומרים שחלק מהפרופסורים ידחו לסתיו אפילו את הנופש הקרוי - לצורך מס פרוגרסיבי - "קשרי מדע", כדי להשפיע מבפנים, לפחות על המיסוי, וממש כמותם גם מנכ"לים מחכים למחאה, כי משעמם, וחם, ולח.

בקיצור, העם דורש קיץ מעניין. אחר כך יבואו חצבים וסתיו, והמוני מתרוששים ימשיכו - מאחורי מנהיגי הפייסבוק הקטנים שלהם - להמתין למנהיגים מחוץ לפייסבוק, הגדולים, שיציעו להמתין שוב לקיץ, ורק לביבי יש פתרון מתמטי: למחוק את העניים, כי מי לא שונא אותם, ההם שנאו תמיד חרדים משום שמסריחים, וההם שנאו תמיד ערבים, משום שמסריחים, ויש אלה ששנאו את כולם, ויש איראנים, ושואה. ככה שהצורך במנהיג גובר. ומהניסיון ידוע: אם נורא רוצים מנהיג, מקבלים מנהיג נורא.

Read this article in English: Whose economy is this, anyway