נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

מהו מחיר של מצה אחת שנאפתה בבני ברק שעות ספורות לפני ליל הסדר? חבר ששאלתי אמר: 10 שקלים, אחר הפליג והימר: 30 שקלים. הם אפילו לא היו קרובים. מדובר ב"מצות מצווה" הנאפות החל בצהרי היום שבו חל ליל הסדר ועד שעה לפני כניסת החג. ומדוע חשוב כל כך לאכול אותן דווקא בליל הסדר? כי גם אבותינו שהלכו במדבר לא הכינו את מצותיהם אלא באותו היום, ואנחנו כמותם.

את "מצות המצווה" עושים מקמח שמור ובתהליך ייצור ידני. בתחילה מערבבים את הקמח עם המים בכמויות מדויקות ויוצרים בצק. אחר כך לשים אותו, מרדדים אותו, ומעבירים אותו ל"רדלר" שעושה בהן חורים במכבש יד, ואז מגיע "השיבר" שמכניס את המצות לתנור הלוהט ל-40 שניות - ויש "מצות מצווה". איך אתה יכול לשלם מחיר מטורף כזה בעבור המצות? אני שואל את אחד האברכים העומד מזיע בתור הארוך, והוא אומר שמדובר ב"פרפיום דה לה פרפיום" של המצות, ו"במופלא ממך אל תדרוש".

לכן פניתי לראיונות ערב החג שנתן בנימין נתניהו לאמצעי התקשורת, כדי ללמוד אולי מהם מאין מגיע הכסף ל"מצות מצווה". אבל נתניהו הסביר, שבמגזר החרדי וגם הערבי שולט דווקא העוני, ואם אתה מנכה ממדד האי-שוויון את שתי האוכלוסיות הללו, רמת העוני בישראל יורדת למקום טוב באמצע ביחס לעולם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

דבריו אלה של נתניהו זכו מיד למבול של השמצות ולעג, אך מה לעשות, הם נכונים. בנק ישראל חישב ומצא, שאם מנטרלים את החרדים והערבים מהחישובים, שיעור העוני לפי נפשות יורד בחצי כמעט, משיעור של 24.4% ל-12.7% (לפני תיקון שצריך לעשות בקו העוני).

אבל השאלה החשובה היא, האם פעלו נתניהו וממשלתו להקטנת העוני בקרב החרדים והערבים? נתניהו אומר שכן, אך התשובה הנכונה היא "לא". גם החרדים וגם הערבים (ובעיקר הבדווים) סובלים מרמת חינוך נמוכה, שאינה מאפשרת להם לצאת לשוק העבודה ולהתפרנס בכבוד, ומשום שמדובר באוכלוסיות בעלות שיעור ריבוי גבוה, הרי שהפערים והעוני רק יגדלו והנטל על המעמד הבינוני היצרני יגבר.

כי נתניהו נכנע לחרדים לכל אורך הדרך. בהסכם הקואליציוני עם ש"ס הוא הסכים להעלאת קצבאות הילדים וקידש את המצב שבו אין הם לומדים לימודי ליבה בחינוך העצמאי. ומי שאינו לומד מתמטיקה ואנגלית לא יוכל לצאת לעבודה יצרנית ומכניסה, גם אם ירצה. רק באחרונה הסכים נתניהו לאפליה המרגיזה, ולפיה הדירות המסובסדות שייבנו בשיטת "מחיר למשתכן" יחולקו לפי "ותק בנישואים"; כלומר, בעיקר לחרדים. וזה עידוד ברור לאי עבודה ואי שירות בצבא.

אצל הערבים המשיך נתניהו באפליה בהקצאת מענקי איזון והעברת תקציבי חינוך. כמו כן נמשכה המדיניות של אי בניית אזורי תעשייה בצמוד לערים ולכפרים הערביים. גם הכנסת עובדים זרים ארצה פגעה בעיקר בפועלים הערבים. מה הפלא, שהעוני מרוכז אצל החרדים והערבים?

זאת עוד. חלק נכבד מהאי-שוויון שקיים אצלנו מקורו בוועדים הגדולים של המונופולים הממשלתיים. הם יצרו מעמד של עובדים מיוחסים, השולטים במקומות עבודתם, כשהם משיגים לעצמם שכר מופרז, קביעות טוטלית, נפוטיזם משתולל, חוסר יעילות ועודף אדיר בכוח אדם. מולם ניצבים העובדים במפעלים ובעסקים הפרטיים, המשתכרים פחות וגם מקום עבודתם אינו בטוח עקב העלויות הכבדות שגורמים המונופולים הממשלתיים הגדולים. על כך אמר נתניהו, ששלטון הוועדים "לפעמים חסר רחמים" ויש "למתן את כוחם כדי שישרתו את הציבור". מלים גדולות, אך מאחוריהן אין ביצוע.

אם כך, אולי בשנה שנשארה לנתניהו הוא יטפל בחרדים, בערבים ובוועדים הגדולים. אני מטיל ספק גדול בכך, לכן אסתפק לפי שעה בכך שיפתור בעבורנו את התעלומה, איך זה שאברך מבני ברק, החי בעוני, מהיד אל הפה, ומטופל בשמונה ילדים, משלם 360 שקל בעבור שלוש מצות עגולות, קטנות ודי שרופות - "מצות מצווה".

Read this article in English: Too wonderful to grasp

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ