הישראלים בחו"ל ימנים?

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ארנס
משה ארנס

"זה לא יעבור!" הכריזה הכותרת של מודעת ענק שהתפרסמה ב"הארץ" בערב פסח, חתומה בידי ישראלים ידועי-שם - אקדמאים, גנרלים, פוליטיקאים לשעבר, אמנים וסופרים.

קריאת התיגר שלהם מזכירה, כנראה לא במקרה, את הסיסמה המפורסמת ! No Passaran "הם לא יעברו!" של הקומוניסטית דולורס איבארורי ("לה פסיונאריה") בשעת הקרב על מדריד במלחמת האזרחים בספרד, כשהעיר הותקפה ב-1936 בידי הכוחות של פרנקו.

מה עורר קבוצה זו למחאה כה נסערת? התשובה: הניסיון המחודש להעביר בכנסת חוק שיאפשר לישראלים הנמצאים בחו"ל ביום הבחירות להשתתף בהצבעה. זכות המוקנית כיום ברוב המדינות הדמוקרטיות לאזרחים הנמצאים מחוץ לארצם ביום הבחירות.

"אם החוק הזה יעבור", טוענים חותמי המודעה, "הוא יחריב את הדמוקרטיה הישראלית וימנע לעד את האפשרות להחליף את הממשלה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

ככל הנראה, הם סובלים מסיוטי לילה. יש להם חלום משותף, ולפיו אחרי העברת החוק יבואו 500 אלף ישראלים לשעבר, שעזבו את ישראל וחיים בחו"ל שנים רבות, יחדשו את דרכוניהם הישראליים, וביום הבחירות יעמדו בתור בקונסוליות או בשגרירויות הישראליות בעולם וישתתפו בהצבעה לכנסת.

על פי חלום הבלהות הזה, הישראלים לשעבר יצביעו בעד מפלגות הימין, כי כפי שידוע לכאורה, מי שירדו מן הארץ וחיים כעת חיי מותרות בחו"ל ואינם שותפים לסכנות ולקשיים של החיים כאן הם רובם מהימין הקיצוני. כלומר, אם הללו ישתתפו בבחירות, יובטח למפלגות הימין רוב נצחי.

האם משוכנעים הם באמת, שחלום הבלהות הזה ייהפך למציאות? או אולי הם משתמשים בכוונה בשיטות הפחדה כדי לוודא שהחוק לא יעבור? שהרי מטרת החוק היא לאפשר רק לישראלים הממשיכים להחזיק באזרחותם בתום-לב להשתתף בבחירות ובכך לנצל את זכותם הבסיסית כאזרחי ישראל. מדובר בחיילים שהשתחררו ויוצאים לטייל בעולם, במי שיוצאים לחופשה שנתית או דו-שנתית בחו"ל, בצוותי אל על הנמצאים בחו"ל באותו יום, בסטודנטים הלומדים בחו"ל, בפרופסורים בשנת שבתון באוניברסיטה זרה ובעובדים במשרדי חברות ישראליות. במלים אחרות, ישראלים המשרתים בצה"ל ומשלמים את מסיהם בישראל, שהקשר שלהם למדינה, תושביה וגורלה חזק כמו הקשר של אלה שנמצאים בה ביום הבחירות - ואינו נופל מהקשר למדינה של החתומים על המודעה.

בכל רגע נתון נמצאים מחוץ למדינה יותר מ-100 אלף ישראלים, שביום הבחירות נמנעת מהם זכות האזרח הבסיסית בגלל חוק הבחירות הנוכחי האנכרוניסטי. הסבורים חותמי המודעה, כי אי אפשר לחוקק חוק שיבדיל ביניהם לבין אלה שנטשו את המדינה לצמיתות? זו משימה פשוטה מאוד, שמקדמי החוק כבר הציבו לעצמם: להכין תקנות, שיגבילו את זכות ההצבעה בחו"ל לישראלים הממשיכים למלא את מלוא חובותיהם כאזרחי המדינה.

ההסבר היחיד לתרחיש הבלהות שמציגים החתומים על המודעה הוא, שהם מעריכים כי רוב החיילים, התיירים, אנשי העסקים והפרופסורים המבקרים בחו"ל ביום הבחירות הם בעלי נטיות ימניות. הערכה זו, אין לה על מה להתבסס, ומן הסתם היא אולי גם שגויה. הטענה שיש לכן לשלול מישראלים אלה את זכותם הבסיסית כאזרחים - היא שערורייתית. סביר להניח, כי השימוש בשיטות כאלה להפחדת הציבור הישראלי לא יוכתר בהצלחה. זה לא יעבור.

Read this article in English: Scare campaign over absentee ballots

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ