בגלל הערבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתברר שמחאת הקיץ היתה בכלל נגד הערבים והחרדים. רק נדמה שהיא היתה נגד הטייקונים. כך לפחות עולה מדברי ראש הממשלה בראיון לסמי פרץ ומוטי בסוק ב-TheMarker (6.4). אחרי שקבע שבלי הערבים והחרדים המצב מצוין, ביכה בנימין נתניהו את מצב מעמד הביניים, המרגיש "שהוא מממן את שני הסקטורים", והוסיף, באובייקטיביות של משקיף או"ם, "ולא תמיד הם טועים". בעוד כמה שנים, משכתבי ההיסטוריה עוד יכתבו, שבקיץ 2011 פרצה התקוממות של בוני הארץ נגד הערבים הטפילים (את החרדים יידעו איך להסתיר), וכך יירשם עוד פרק מפואר בהיסטוריה של עם ששב למולדתו.

גישה זו של נתניהו צריכה להדיד שינה מעיני כל אדם הגון. גם בשל הבריחה שלו מאחריות, שהרי הממשלה היא האחראית להתוויית המדיניות הכלכלית, וגם ובעיקר עקב הכתמת קבוצות שלמות באוכלוסייה. דומה, שאם חוקי העונשין נגד הורים מתעללים היו חלים על מנהיגים, מזמן היה מוגש כתב אישום נגדו בעוון התעללות בחלק מאזרחיו. הרבדים הסהרוריים בחברה עלולים גם לראות בדבריו היתר לתקוף את שני המגזרים הללו. החרדים לא חסר להם, ברוך השם, מושיעים בפרוזדורי השלטון. רק הערבים יחטפו.

במקום להטיל רפש, מן הראוי היה שראש הממשלה יכיר במדיניות האפליה שמנהיגה ממשלתו, כאשר שר החוץ שלו מנסה לייצא את הערבים מהמדינה, והוא עצמו מכריז "יש לנו בעיה דמוגרפית, אבל היא ממוקדת לא בערביי פלסטין, אלא בערביי ישראל".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

ובכלל, איך בדיוק מממן המעמד הבינוני את המגזר הערבי? אולי מדובר בכסף הרב שהפך את הכפרים הערביים לדמויי מחנות פליטים? או אולי בתקציב הנדיב, שבזכותו לדור הצעיר בקרב ערביי ישראל אין דירות לגור בהן, או שמא בתשלום על אי-הקמת אזורי תעשייה ליישובים הערביים? פתאום מתחוור מדוע, לפני כחודש, פטר ראש הממשלה ברוחב לב כזה את הערבים משירת ההימנון. זה נראה כצעד בדרך לפטור את המדינה מהם.

בנאום לפני להקת המעודדים בקונגרס האמריקאי לפני כעשרה חודשים אמר נתניהו, ש"מתוך 300 מיליון ערבים, פחות ממחצית האחוז הם חופשיים באמת, וכולם אזרחי ישראל". באותו פאתוס הוא היה יכול להוסיף, שכפי שהיהודים הם אור לגויים, הערבים שלהם הם אור לשאר הערבים; מין "אור לגויים" לעניים, כזה. עכשיו הדיכאון חוגג: אם ישראל במצב מצוין רק כשמנכים את חצי האחוז הזה, שהוא הטופ שבטופ, מה נגיד על ה-99.5 האחוזים הנותרים. המצב אבוד.

ובכל זאת, אווירת החג וניחוח פרחי האביב מסביב השפיעו עלי, וחשבתי שאערוך לי, כמו אחרים, רשימת ניכיון משלי: בניכוי שרי הגבעות, תהיה ממשלה נורמלית; בניכוי שרי האפליה והשנאה, יתחבקו הבריות ברחובות; בניכוי הכיבוש וההתנחלויות, יצמחו פרחים במדבר; בניכוי הטייקונים והמונופולים, יחגגו הצדק והשוויון; בניכוי שלי יחימוביץ', תהיה לנו אופוזיציה לוחמת. ורק בגלל החשש שעם השלמת הניכיון יהיה משעמם כאן נמנעתי מלנכות את דני אילון, שבזכות כיסא נמוך אחד, סחתיין, זכינו לקצת בידור בחיינו.

Read this article in English: We are the 0.5 percent

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ