החוק בשירות המתנחלים

עמירם גולדבלום-צרובה
עמירם גולדבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם גולדבלום-צרובה
עמירם גולדבלום

העידוד ששאבו במחנה המתנגד להתנחלויות מהחלטת בג"ץ בעניין מגרון, אין לו בסיס - סוף מפעל ההתנחלות אינו נראה לעין. לפי הקצב הנוכחי - רק כדי לפנות את כל ההתנחלויות "הבלתי חוקיות" כמו מגרון יידרשו יותר מאלף שנים, ונזדקק לדורות רבים של עורכי דין מוכשרים כמו מיכאל ספרד, אביגדור פלדמן וחבריהם.

כל זאת רק כשמדובר בהתנחלויות המוגדרות "בלתי חוקיות". ואולם, האם יש בכלל התנחלות "חוקית"? אפילו נניח שעיקר הבעיה בעניין ההתנחלויות הוא סוגיית החוקיות ולא עצם קיומה, ביטחון מדינת ישראל ואיכות החיים בה - לפי איזה חוק קובעים איזו התנחלות חוקית ואיזו לא? גם אם לצורך הדיון ניאחז רק בשאלת החוקיות, ולפיכך נראה בהתנחלות על "קרקעות מדינה", בשטחי C, התנחלות "חוקית" - האם חל החוק הזה באופן שוויוני על כולם? האם צעירים פלסטינים יכולים להתנחל בשטח C, או שמא יושלכו לכלא מאחר שעברו על החוק? והאם קבוצה של פלסטינים אזרחי ישראל יכולה להתנחל על קרקעות מדינה בשטחים? ואם לא - איך יוגדר מצב שבו הפרקטיקה החוקית מפרידה בין ערבים ליהודים?

בעקבות המפלה בבג"ץ של המתנגדים לפינוי מגרון מתכננים חברי כנסת בימין לשנות את ה"חוק", כך שמגרון תישאר במקומה. רבים מהח"כים של הימין היום יתמכו בכל מפלצת חוקתית, רק שלא ייגעו במי שהתנחלותם אומנותם. הפתרונות פשוטים וזמינים בעיניהם: חוק המעניק זכות קניין למתנחלים בכל מקום שבו הם מחליטים להתיישב, או בכל מקום שבו כבר הקימו בית ובית כנסת וכך הוכיחו את נחישותם. ואפשר פשוט יותר - לספח לישראל את השטח הנתון במחלוקת ואז לקבוע זמן מסוים להכרזת נפקדות (שעות אחדות או יום-יומיים), שבעקבותיו תועבר הקרקע הפרטית במגרון לידי המדינה. זו תחכיר אותה למתנחלים, ואחר כך גם תאפשר להם לרכוש אותה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

נשמע מוכר? והלא זה בדיוק מה שנעשה במאות אלפי דונמים, אם לא הרבה יותר, שהיו שייכים לפלסטינים שברחו או אולצו לברוח במלחמת השחרור. ועכשיו, כאשר לראש מינהל מקרקעי ישראל מונה מתנחל - אין לו אלא לשלוף את הנוהג היעיל מהארכיון. בהבדל קטן - אז נלחמנו על כל מטר בעבור מדינה ליהודים ועמדה לנו טענת מלחמת האין-ברירה, כי הותקפנו. לעומת זאת, היום מדינה ריבונית היא שמממנת -ועוד מכיסנו - את השתלטות המתנחלים לא רק על השטחים, אלא גם על האופי, המוסריות ויכולת העמידה של ישראל.

כדי להיווכח עד כמה ה"חוק" מופעל באופן לא שוויוני די לבחון כיצד המדינה מתייחסת להתיישבות על קרקעותיה שלה - בשטחים ובתוך ישראל: אחת הטענות שהעלו המתנחלים שפשטו על חברון, סילוואן, שייח ג'ראח וכדומה היא, שהם שבים ורוכשים מחדש רכוש יהודי. כל זאת על קני הרובים של החיילים שאולצו להגן עליהם וכשהמדינה אצה רצה לספק את כל מחסורם, בלא הבדל בין שלטון הליכוד או העבודה. ואם דרישה מקבילה היתה מוצגת על ידי פליטי יפו, לוד רמלה, זכרייה ועוד מאות כפרים שננטשו בתוך ישראל - הלא איננו רוצים בהחזרת הפליטים. מדוע אפוא מותר רק לפליטים היהודים לחזור אל הרכוש היהודי בשטחים ולא להיפך? מה ההבדל בין חציית הקו הירוק לכיוון האחד או האחר? כמובן, כוח הנשק - אבל גם הטיית המשפט והחוק. היום רבים מאתנו מריעים לבג"ץ בגלל ההחלטה בעניין מגרון. אך האם היה בג"ץ מאשר סילוק דיירים יהודים מדירה שהיתה רכוש פרטי של ערבים ביפו, לו אלה שבו והשתלטו עליה? כמה פעמים מנע בג"ץ סילוק של ערבים מבתיהם בסילוואן או בשייח ג'ראח לטובת מתנחלים שטענו לבעלות עליהם?

מדינת ישראל, שאיננה מאפשרת לאזרחיה הבדווים, שחלקם משרתים בצה"ל, לשבת על אדמות מדינה בתוכה ומסלקת אותם בכוח - מעודדת זה 45 שנה התיישבות של מתנחלים על קרקעות מדינה בשטחים. לעומת זאת, בדווים היא מסלקת גם מאדמות מדינה בשטחים. זה "חוק" שגם בג"ץ, מצער לומר, תומך בו. ומה אשר לפגיעה החמורה בחוק הבינלאומי? בג"ץ נהפך עם השנים לשבוי של מדיניות הממשלה. אפשר ללמוד על כך הרבה בסרט "שלטון החוק".

ישראל מובלת בידי מתנחלים, הכנסת, הממשלה וגם מערכת המשפט לדרך שאין ממנה מוצא אלא סיפוח השטחים והפיכתה למדינת אפרטהייד. ניצחון המתנחלים הוא הסוף של מדינת היהודים, קץ הציונות.

הכותב הקים ב-1990 את צוות המעקב של שלום עכשיו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ