קוז'יקרו וגראס על אותו ספסל

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוית הכט
רוית הכט

מה כבר יכול להיות משותף לגינטר גראס ולעידו קוז'יקרו? איזה חוט מקשר אפשר למתוח בין הסופר הגרמני הקשיש, חתן פרס נובל, לבין הסנטר מקבוצת הפועל גלבוע-גליל? ספק אם השניים מכירים זה את תנובתו של האחר, אבל השבוע מצאו את עצמם יושבים ביחד על ספסל הנאשמים בבית הדין הישראלי לגזענות.

גראס כתב פואמה (די צולעת, האמת) המאשימה את ישראל במשבר הגרעין במזרח התיכון, וקוז'יקרו העלה בערב חג הפסח סטטוס לדף הפייסבוק שלו שבו כתב: "אין כמו להתחיל את החג עם מצות טבולות בדם של ילדים נוצרים ומוסלמים". שניהם ניסו למשוך תשומת לב באמצעות מעשה פרובוקטיבי. הסופר הגרמני בן ה-85 רצה להעמיד את עצמו במרכז באמצעות תוקפנות לירית-אקטואלית, לפני שהוא נשכח אי שם בתהומות הזיקנה הארורה. הכדורסלן הצעיר רצה להצחיק את חבריו.

הרחוב הישראלי השתולל: הספרה התקשורתית מיהרה לכרוך את השיר של גראס בעברו כחייל צעיר בשורות הוואפן אס-אס, מאמרי פרשנות הפליגו למסקנות על טבעו האנטישמי של גראס בפרט ושל העם הגרמני בכלל, והדובדבן שבקצפת: השר אלי ישי אסר על כניסת הסופר לישראל. קוז'יקרו, שהמרגלית שהפיק נועדה לשעשע קהל מצומצם בהרבה, מצא את עצמו נחקר במשטרה תחת אזהרה. חבר הכנסת מוחמד בראכה אמר בעקבות המקרה, כי "מדובר בשבירת כל המחסומים של הגזענות בישראל. על מפכ"ל המשטרה לשים את ידו במהירות על ניאו-נאצים הפועלים בישראל, כי מי שמדבר בצורה שכזו - יעבור מהר מאוד לפעולה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הפתגם התלמודי "כל הפוסל במומו פוסל" נהפך ברבות השנים למטבע לשון שחוק, אבל במקרים אלה הוא מסכם את המצב בצורה הטובה ביותר. ההתנפלות משולחת הרסן על גראס, שחושב, רחמנא ליצלן, קצת אחרת מאתנו, והשימוש הנמהר בביטוי "ניאו-נאצים" ביחס לבדיחה סרת הטעם של קוז'יקרו (שעליה מיהר להתנצל), מעידים שציבור הנעלבים יכול להיות מסוכן לא פחות, ואפילו יותר, מהמעליבים.

הקלות שבה השואה נשלפת בכל פעם שמשהו מפריע לנבחרי הציבור או ל"המון הישראלי" מטרידה הרבה יותר מאשר השיר המשתלח של גראס או הבדיחה המטומטמת של קוז'יקרו. לא גראס ולא קוז'יקרו הם החלילנים שמובילים את מחול הגזענות והאלימות שהתפתח בשבוע האחרון. מי שעושים זאת - תוך כדי חילול והוזלת זכר קורבנות השואה - הם אלה שלא מצליחים להעביר ביקורת מבלי להשתמש באחד האירועים הרצחניים בתולדות האנושות; אלה שאינם מהססים להשתמש בדימויים ההיסטוריים הטעונים ביותר כדי להתסיס רגש לאומני, ועל הדרך לגרוף גם הון פוליטי ותקשורתי.

לפני שממפים את הד-נ-א הגרמני (כי הרי כל הגרמנים חושבים בדיוק כמו גראס) וקוראים לקוז'יקרו ניאו-נאצי - כדאי לעצור לרגע. מי שרוצים באמת ובתמים למגר גזענות ואלימות אינם יכולים להשתמש בהן בביקורת ובמחאה שלהם נגדן. מי שיוצאים נגד "הניסיון ללבות את אש השנאה נגד מדינת ישראל ועם ישראל" במקרה של גראס, או נגד "שבירת כל המחסומים של הגזענות בישראל", במקרה של קוז'יקרו, צריכים לשים לב למה שאומרת לשונם שלהם. לא תמיד היא מנפיקה דברים חכמים יותר.

Read this article in English: Fighting verbal abuse with more of the same

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ