שלח את פולארד

ישראל הראל
ישראל הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל הראל
ישראל הראל

תחושה של תכליתיות מורגשת באחרונה במאבק לשחרורו של יונתן פולארד. אך גם זו אינה מצליחה - תוכיח הודעת הבית הלבן מתחילת השבוע - להמס את לב ברק אובמה. והאכפתיות הישראלית המאוחרת, שגם היא נחלת מיעוט, מציבה בפנינו מראה לגבי המחדלים שבהתנהגותנו כלפי אלה שפעלו, כיחידים וכקבוצות (צד"ל, למשל), למען ביטחוננו.

תחילתה של הפרשה בליקוי מאורות: הפעלת מרגל ישראלי בארה"ב. המשכה בפאניקה, בבלבול, בחוסר תבונה ובבריחה מאחריות שאחזה באחראים לפרשה - כמו אריאל שרון שאנשיו הפעילו את פולארד. אך גם אדישות הציבור הישראלי - והקונפליקט הבלתי אפשרי שבו מצאו עצמם יהודי ארה"ב עד לאחרונה - היו בעוכרי המאבק. ובאין לחץ מתאים, התנקזו הנקמנות, רוע הלב, השנאה וחיסול החשבונות בקורבן מסכן אחד.

בניגוד לספינים שבהם אנו מולעטים - גם מצד כתבים ישראלים - עד עצם היום הזה, פולארד היה בסך הכל איש מודיעין זוטר בצי האמריקאי. הוא לא ריגל למען אויבי ארצו ועיקר המודיעין שהעביר לישראל נגע באויביה - בהם גם אויבי ארה"ב. בתקופת הפעלתו, וגם אחריה, נתפסו מרגלים למען סין, ברית המועצות וארצות קומוניסטיות ממזרח אירופה. חלקם אף הסגירו סוכנים אמריקאים והסוכנים הוצאו להורג. נגד איש מהבוגדים הללו לא הגיש שר הגנה אמריקאי, כפי שהגיש קספר ויינברגר ביחס לפולארד, תזכיר לשופט ובו דרישה להשית עליו עונש חמור במיוחד. ובניגוד לפולארד, איש מהם לא ישב שבע שנים בצינוק. לימים, כשנשאל מדוע פרשת פולארד אינה מופיעה בזיכרונותיו, השיב ויינברגר שהיא שולית ונופחה מעבר לכל פרופורציה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בארה"ב נחשפו עשרות מרגלים שריגלו למען "ארצות ידידותיות", בהן בריטניה ודרום קוריאה, בעלות ברית מהמעלה הראשונה. מרגלים אלה נשפטו לתקופות מאסר קצרות, בין חמש לעשר שנים.

בשנים האחרונות השתחרר הממסד היהודי-אמריקאי מעכבותיו המובנות והחל בפעולה נמרצת למען פולארד. ראשי ועידת הנשיאים ביקרוהו בכלאו ופירסמו גילויי דעת שתבעו את שחרורו. אפילו ראשי התנועה הרפורמית הצטרפו לעצומות הרבות למען פולארד. מאות אמריקאים נשואי פנים שלחו איגרת לנשיא אובמה ובה דרישה לחון את פולארד. בהם: ג'יימס וולסי, לשעבר ראש הסי-איי-אי - ואחרים מהממסד המודיעיני והביטחוני האמריקאי; שרי החוץ לשעבר גורג' שולץ והנרי קיסינג'ר, ודן קוויל, סגן הנשיא תחת ג'ורג' בוש האב. וכמובן, עשרות סנטורים וחברי קונגרס.

פעילות זו גרמה להתעוררות מסוימת - לא דיה בעוצמתה - בתקשורת הישראלית, שברוב השנים גילתה אדישות - חלקה אף עוינות (והסיבות לכך ראויות לבדיקה מדוקדקת) - כלפי פולארד. איש מראשי הממסד המודיעיני בישראל לא נצפה בוועד הישראלי למען פולארד לעומת פעילות אחדים מהם - כמו יעקב פרי, לשעבר ראש השב"כ - למען שחרורו של הבוגד ורב המרגלים מרקוס קלינגברג. אפילו על עצומה לא חתמו.

שנים רבות פעלה ישראל הרשמית - אפילו יהודי אמריקה גילו פחות עכבות - בחשאי, בשתדלנות ובנמיכות קומה. הגיע הזמן, ובמיוחד בשנת בחירות, לקרוא לאובמה בתקיפות: שלח את פולארד. יודעי דבר אומרים, שחטאה של ישראל בהפעלת פולארד מחוויר לעומת חטאיה הרבים של ארה"ב בתחום הריגול נגד ישראל.

Read this article in English: Let Pollard go!

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ