במה נפחיד את הישראלים בפסח?

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

ובמה נפחיד את הציבור בישראל לקראת שביעי של פסח? איך נספק לו את מנת האימה שלה התמכר זה כבר? אחרי שבוע של נופש עממי שקט ובטוח, צריך הרי למצוא משהו. האיום האיראני נכנס להקפאת-מו"מ, הטרור שקט, גם הגראדים התמעטו, לא מסתמנת באופק מגיפה המונית, וגם נסיבות תקיפתו של היהודי בקייב לא התחוורו די הצורך.

אבל לא אלמן ישראל, והמוח הישראלי מצא לבסוף משהו: "מטס ההתרסה לישראל", כמו שכבר קוראים לו. השר לביטחון פנים מכנס התייעצויות קדחתניות, חברות התעופה קיבלו מבעוד יום את "הרשימה השחורה" שהכינו מנגנוני הביטחון יודעי הכל; הכתב לענייני פלילים, ודאי לענייני פלילים, אלא מה - כבר נשלח לנמל התעופה בן גוריון לקדם את פני הסכנה המרחפת.

ישראל ערוכה ומוכנה לקראת יום ה-D, יום ראשון הקרוב. אומרים ש-250 פעילים ינחתו בישראל ויזרעו בה אימה גדולה. הכתב הפלילי אמנם הסביר לאומה שהפעילים אינם מתכוונים לשאת נשק או לנקוט אלימות, אבל בכל זאת, בסכנה כמו בסכנה, ב"טרור" כמו בטרור, בהפחדה כמו בהפחדה - הכוחות כבר נערכו ליום פקודה. בפעם האחרונה, לפני כשנה, זה נגמר ב-127 עצורים, שגורשו מכאן מיד, כיאה להם, והסכנה מוגרה באבה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

כוונות המארגנים - ביקור סולידריות עם העם הפלסטיני, נסיעה היישר מנתב"ג לבית לחם, ולא שום כוונה אלימה - טושטשו מיד והוחלפו בטפילת האשמה הישראלית הקבועה: טרור ודה-לגיטימציה. כמו כלפי כל שוחר שלום ופעיל זכויות האדם.

אלמלא ניפחה ישראל את הסיפור לממדיו האימתניים, היו מעטים שמים לב למיצג המחאה התמים הזה. אילו גם קיבלה אותם בסבר פנים יפות ושולחת אותם לדרכם לבית לחם, היא היתה מביכה אותם ואף פוגעת במטרתם. אבל נצח ישראל לא ישקר, ומדינת ישראל לא תעמוד מנגד. היא בוודאי לא תחמיץ הזדמנות להגחיך את עצמה בעולם ולהבאיש את ריחה עוד יותר. היא תהפוך אותם מיד לפרסונות נון-גראטה, כמו את גינטר גראס, ולאיום מעופף.

הכניסה לישראל מותרת לידידיה המצהירים והמוצהרים בלבד. לא ליצן ספרדי ולא סופר גרמני, ודאי לא פעילי זכויות האדם. ימין אמריקאי נבער, קיצוני ונוצרי - ברוך הבא; שמאל אירופי, אינטלקטואלי ומצפוני - לתא המגורשים. ישראל 2012.

כמו במשטים כך במטסים, מדובר בפעילים שחלקם הגדול שוחרי טוב. הסופר השוודי הנינג מנקל פנה אלינו לפני המשט האחרון לעזה: "פעם אחת תדווחו אמת: אינכם רואים שאין פה הכרזת מלחמה אלא הכרזת שלום?", ודבריו כמובן נפלו על אוזניים ערלות. מנקל השתתף בשני משטים לעזה, גורש מישראל פעמיים בבושת פנים, ואת רשמיו הקשים פירסם במיטב עיתוני תבל.

אלמלא החרימה ישראל את מחשבו ורכושו ונהגה בו כבטרוריסט, היו רשמיו שונים. אילו הזמינה אותו ישראל להציג את עמדתה, אולי היתה ביקורתו עליה חריפה פחות. מנקל וחבריו לא ירפו ולא יוותרו, עכשיו כבר מתארגן בשוודיה משט נוסף, הפעם על ספינת מפרש נושאת פרחים, שגם בה ננהג בוודאי כאילו היא נושאת מטוסים העומדת לתקוף את ישראל.

שורשי הפרנויה הזאת עמוקים ומעוררי מחשבה. אילו היתה ישראל בטוחה בצדקת דרכה, היא לא היתה נוהגת כך. אילו באמת חשבה שהכיבוש צודק וחוקי, היא לא היתה נבהלת מכל אקטיוויסט מצפוני שמתנגד לו. אילו לא היה לה מה להסתיר, היא היתה מזמינה אותם אחר כבוד לבקר אותה.

אבל כשהאדמה בוערת תחת הרגליים ואש הספקות וחוסר הביטחון מלחכת כל חלקה, המענה היחיד הוא התקפה אלימה ופרועה. ביום ראשון, כשתתרגש עלינו שוב פארסת המעצרים וגרוטסקת הגירוש, ירשמו הפעילים עוד ניצחון לא מבוטל: שוב יוכיחו כי לישראל יש מה להסתיר, שלמרות כל תעמולתה ישראל יודעת היטב שיש שלדים מוסתרים בארונה וכל מי שיעז להתקרב אליהם - אחת דינו, גירוש.

Read this article in English: Fear of heights

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ