מחאות לא קורות בחורף

יעל לביא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל לביא

כבר שבוע שהפייסבוק שלי מופצץ בהודעות לקראת הקיץ הקרב, ואוהלי המחאה שמאיימים לקום שוב בשדרות העיר. ברור לי שגם הקיץ לא יהיו לי חברים. כמו בקיץ שעבר, בכל פעם שאעז לתהות על קנקנה של המחאה, יכנו אותי משביתת שמחה ויאשימו שאינני מבינה את מהותה.

מה לעשות, לא התחברתי למחאה של קיץ אשתקד. ניסיתי, באמת. אבל בהפגנת רבע המיליון מצאתי את עצמי כלואה - מאחורי 40 חבר'ה שצרחו בהרמוניה "בשר זה רצח", לימיני הקהילה הגאה התעקשה ש"העם דורשת צדק חברתית", ומשמאלי הפגינה קבוצה איזוטרית למען תיאטרון הפרינג' הלאומי. הדבר היחיד שאיחד ביניהם הוא שכולם היו בדרכם לשמוע את שלמה ארצי שר, בחינם.

מכיוון שאני קרניבורית הטרוסקסואלית גאה, הרגשתי שיהיה זה לא אמין מצדי לצעוק ביחד אתם או, להבדיל, לסנן מאחוריהם שהעם דורש קבב על האש. כל אותו צרור מטרות משולהב ומבולגן לא התחבר בעיני לאג'נדה פוליטית מסודרת כלשהי ומכוונת מטרה. אז נשארתי בבית והמשכתי לא להתחבר לסיקורי המחאה בטלוויזיה עד שסדרות הסתיו שבו למתכונת שידורים רגילה.

רבים מהרעיונות המקוריים שהעלתה המחאה בקיץ שעבר דווקא נוגעים לדברים שמפריעים גם לי במציאות היום-יום. אפילו עם שתי משכורות, בן הזוג שלי ואני בקושי מגרדים את סוף החודש. אחת לשנה בעל הבית שלנו מעלה את שכר הדירה ב-5%-10%, תלוי במצב רוחו, והחשמל התייקר עד כדי כך, שאנחנו שוקלים ברצינות לעבור לעששיות נפט כדי לממן את הקוטג'. נכון, המציאות הזאת אינה קלה ואינה נוחה, אבל היא מעצבנת אותי הרבה פחות מאלמנטים פשיסטיים, כמו חוק החרם, חוק המסתננים, תופי המלחמה והפיכת מורשת גוש קטיף לחלק אינטגרלי מחוק חינוך חובה. אישית, כל המהלכים הפוליטיים הנ"ל, שעברו בכנסת השנה, חיסלו לי את התיאבון הרבה יותר ממחירה המטפס של הגבינה.

אני מעדיפה לחיות בצמצום כל עוד לא גוזלים ממני זכויות דמוקרטיות בסיסיות, אבל זו כבר מחשבה פוליטית וכאן גם הבעיה המרכזית של מחאת הקיץ שעבר: מארגניה חגגו את היותה לא פוליטית כקו מנחה, ובכך למעשה גרמו לכישלונה. מחאה לא-פוליטית כזאת, שאינה דורשת שינוי שלטון מיידי, איננה מחאה. מחאה לא-פוליטית היא מחנה קיץ לצעירים וסטודנטים שבאים לחלוק שאכטה ולשיר ביחד קומבאיה. מחאה שמעלה על נס את היותה לא פוליטית ויוצאת לרחוב אך ורק במזג אוויר נוח - היא כבר בדיחה.

כשהעזתי לומר את זה בקיץ שעבר קראו לי סרקסטית וחסרת אמונה; אבל עובדה שבשנה האחרונה התייקרו מחירי הדירות, שכר הדירה וסל הקניות בעשרות אחוזים, למרות צעדות יולי-אוגוסט בשדרה. המחאה של הקיץ שעבר הצליחה לעשות דבר אחד בלבד, והוא להוכיח שאף פוליטיקאי בשלטון לא לוקח אותנו ברצינות, כי אנחנו מסרבים לקחת את עצמנו ברצינות, ולהתחייב לדבר אחד שיביא לשינוי כולל בעבור כולנו: הדרישה לשינוי פוליטי מיידי - או שנפיל את הממשלה.

דרישה כזאת נחוצה, כי הממשלה הנוכחית איבדה את המנדט שלה וצריך להחליף אותה, ועד שזה לא יקרה לא נלך הביתה. גם עורכת וידיאו תמימה בת 20 פלוס כמו דפני ליף אמורה כבר להבין שאם לא מסכנים לפוליטיקאים את השלטון ומאיימים עליהם בהפלת הממשלה, אף לא אחד מאותם מחממי-כיסאות בכנסת לא יתייחס ברצינות למיליון או חצי מיליון אנשים שיוצאים להפגין ברחוב רק שלושה חודשים בשנה, ועם הגשם הראשון מקפלים את האוהל ומחזירים אותו לארון.

והערה אחרונה למוחי הקיץ הבא: בבקשה אל תניפו שלטים המשווים ביניכם לבין מפגיני האביב הערבי. זה מעליב. שדרות רוטשילד הן לא שדרות חומס וגם לא "פינת תחריר". הייתי בכיכר תחריר - שם צעקה אחת היתה משותפת לכולם: "מובארק הביתה ומיד". אתם רוצים דוגמה למחאה שמביאה שינוי, כזאת שלא מוותרת גם מול קנה של רובה, הביטו בחומס והתפעלו, אבל בחייאת אללה אל תשוו. בזמן שבחומס הפגינו ברוח תחת גשם של כדורים, אתם שתיתם שוקו חם ליד הרדיאטור. בחומס דורשים שינוי מיידי והפלת שלטון בקול מאוחד. אתם עוד לא החלטתם מה יותר חשוב: חיים נוחים, שימור זכויות דמוקרטיות או נקניקיית סויה. אז תחליטו קודם על קו פוליטי שמסכן את המשך קיומה של הממשלה, ואם אתם לא מצליחים, מוטב כבר שתלכו לים - זה גם בחינם.

תגובות