הכבוד של משפחת לוזון

רון קופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון קופמן

היום יקבע בית הדין העליון בהתאחדות לכדורגל את עתידו של מועדון מכבי פתח תקוה. בית הדין המשמעתי, הערכאה הנמוכה יותר, הפחית שלוש נקודות ממאזנה של הקבוצה, שהורשעה באחריות להתפרעות באיצטדיון המושבה לפני שבועיים. בהתפרעות נגח מאמן השוערים של הקבוצה בפניו של שחקן הפועל חיפה עלי חטיב, ואז, כשהוא על הדשא, בעט בו אחד מאנשי מכבי פתח תקוה. ההחלטה תשליך במישרין על מעמדה של משפחת לוזון בספורט הישראלי. קולו של אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, נדם מאז האירוע. אחיו הצעיר עמוס, בעלי המועדון, נאבק במרץ לבטל את גזר הדין או לפחות להקל אותו משמעותית.

המסר המרכזי של עמוס לכלי התקשורת בעניין היה קיפוח - התקשורת רודפת את המשפחה בגלל הצלחתה. כשאבי התמודד על ראשות ההתאחדות לפני שבע שנים, נגד אריה זייף, זה היה מאבק של נציג האליטות נגד הישראלי החדש. לוזון ניצח כי השיג את תמיכת המועדונים הקטנים והנהלת מרכז מכבי נאלצה לתמוך בו, אם כי מעולם לא קיבלה אותו למועדון הסגור שכולל את העסקונה הישנה.

בכדורגל הישראלי מדברים כבר שנים על כך שאי אפשר להעביר החלטה משמעותית בלי התמיכה של עמוס, שאינו נבחר ציבור. בית הדין המשמעתי, לכאורה ישות נפרדת בהתאחדות, קבע שהממסד הספורטיבי, קרי העסקונה הישנה, החליט להפסיק את הזרם לאחים לוזון. ואם לא להפסיק לגמרי, לפחות לגרום לקצרים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

אבי לוזון צמח והתפתח ויצר קשרים הדוקים באופ"א (התאחדות הכדורגל האירופית) - נשיאה, מישל פלטיני, הוא חבר אישי שלו. אבל כאן זה לא מעניין אף אחד. קשה למצוא אוהד ספורט שלא תמך בענישה חמורה נגד המועדון, אף על פי שמדובר בעונש בלתי מנומק בעליל.

משפחת לוזון משלמת מחיר לא רק בגלל העבירה האחרונה, אלא בגלל חטא היוהרה של בניה בשנים האחרונות, בכל הקשור לכדורגל הישראלי. הכוח סינוור, נפוטיזם - שבא לביטוי במינוי האחיין גיא למאמן הנבחרת הצעירה - לא היווה מכשול, התבטאויות חצופות היו דרך פעולה. לפני כמה שנים זוכה היו"ר אבי מהעלבת שופט במשחק נוער. עד אז היה נהוג שדו"ח של שופט כמעט שאינו ניתן לערעור, אבל כאן נוצר תקדים דווקא עם היו"ר. אחיו איציק הורשע באותה עבירה והורחק לשלושה חודשים, בהסתמך על אותו דו"ח.

מכבי פתח תקוה עלולה לרדת לליגה השנייה. זו תהיה מכה קשה לבני המשפחה. המועדון מאגד כ-1,200 בני נוער במחלקות השונות ונחשב אחד ממועדוני הנוער המובילים בישראל. ציבור אוהדי הספורט יבוא על סיפוקו וכולם יאמרו שאף אחד אינו גדול מהמשחק עצמו. המוניטין והכוח של אבי ועמוס לוזון יינזקו, ואסור לשכוח שברקע מרחפת חקירת משטרה. אחת הזויה, על השפעה של אבי על שופטי כדורגל, השנייה בחשד לאי סדרים כספיים בעסקת ההעברה של עומר דמארי ממכבי פתח תקוה להפועל תל אביב.

זה סופה של תקופה. אם עד היום נבחנה דרכה של משפחת לוזון בכדורגל בזכוכית מגדלת, מעכשיו היא תיבחן במיקרוסקופ. כל טעות קטנה תציף את הרגשות נגדה. עכשיו הם צריכים להחליט - פורשים בשיא העשייה מבחינתם - או נלחמים על השם והכבוד. כולם מצפים להחלטתם. בית הדין העליון יחליט היום אם הממסד החליט לתת להם אשראי נוסף לתיקון הדרך, או שמספיק והסתיים השיר שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ