פנייה סעודית לישראל

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

שר ההגנה הסעודי, הנסיך סלמן, התארח בשבוע שעבר אצל עמיתו האמריקאי ליאון פאנטה, ושלא כמקובל גם אצל הנשיא ברק אובמה. על סדר היום: איראן והתסיסה בבחריין, שכנתה של סעודיה ומושב מפקדת הצי החמישי, הכוח הימי האמריקאי במפרץ הפרסי.

האיש מספר שלוש במשפחת המלוכה עשוי בקרוב להתקדם לראש הדירוג. הוא צעיר ובריא - הכל יחסי - מאחיו-למחצה, המלך עבדאללה, בן 89, ומיורש העצר נאיף, בן 79. קרום דק של יציבות הנרכשת בכספי נפט עוטה באר המאיימת לבלוע את אלפי הנסיכים העשירים. באוכלוסייה של כ-27 מיליון, לחמישה מיליון וחצי אין אזרחות סעודית. 30% מצעירי הממלכה מובטלים. 20% מהסעודים אינם יודעים קרוא וכתוב.

זה הרקע למסר מעניין לכיוונה של ישראל, העולה ממאמר של גנרל סעודי בכתב עת צבאי אמריקאי. מאחר שקצין בכיר, תת אלוף ממשפחת המלוכה, אינו מתיימר ללא סמכות לשקף את עמדת השלטון השמרני ואינו מפרסם סתם כך להנאתו קביעות ותובנות בעלות משמעות מדינית, דומה שזהו חיזור מהוסס ומותנה של סעודיה אחר ישראל. התנאי: מהלך להסדר, ברוח יוזמת עבדאללה. אם תתקדם ישראל בכיוון זה, כתב עוד לפני עשור, על סעודיה להביע נכונות לשלום אתה ולהשפיע בכך על שאר העולם הערבי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

הפעם הלך צעד נוסף, שיבח את הנשיא שמעון פרס וקרא "לעודד ישראלים, פלסטינים וערבים אחרים להתוודע אלה לאלה, תחילה באמצעות האינטרנט, בשיחות על ספורט, צילום ונושאים אחרים", כי "אולי זהו עתיד השלום במזרח התיכון, ערבים וישראלים שישתמשו יותר ויותר בתקשורת חברתית, לקראת דו-קיום בשלום. מאמצים אלה ראויים לתמיכה, כחלק מתפתח במדיניות הביטחון הסעודית".

הגנרל-נסיך-דוקטור הוא נאיף בן אחמד אל-סעוד, בעל תארים מתקדמים מאוניברסיטת ג'ורג'טאון ומאוניברסיטת קיימברידג'. התמחותו: תכנון אסטרטגי, מבצעים מיוחדים, דיפלומטיה בינלאומית, לוחמת סייבר. כשלמד באן-די-יו, אוניברסיטת הביטחון הלאומי בוושינגטון, היה בין חבריו למחזור קצין חיל האוויר זאב שניר, כיום תת אלוף במילואים, שהתמנה בתום לימודיו לראש להק ציוד בחיל האוויר ועומד עתה בראש אגף האמצעים המיוחדים במערכת הביטחון.

נאיף רגיש להשפעת תהליכים חברתיים על המשטר הסעודי. ב-2002 חזה במאמר ברבעון האן-די-יו ש"הזהירות כפתה על סעודיה לעדכן את צבאה ולרכוש נשק מתקדם, אבל הגידול הצפוי באוכלוסייה יחייב הקצאת משאבים ניכרים לצורכי פנים כדיור, חינוך ובריאות" וכי שליטי סעודיה יאבדו מאמינותם אם לא יתחשבו בדעת הקהל.

החודש, באותו רבעון, בוחן נאיף את המחאה החברתית בישראל מזווית המעסיקה את שלטונות הממלכה - התקשורת החברתית כמארגנת הפגנות אך גם מסייעת למשטרה ולשירותי הביטחון לפקח עליהן. סעודיה נדרכה להדוף את גל "האביב הערבי", אם יגיע לחופיה, ולהוטה להפיק לקחים ממחאת קיץ אשתקד בישראל, כמו גם ממהומות אוגוסט בבריטניה. "ההנהגה בממלכה צופה בהתפתחויות בישראל כמבחן ליעילות התקשורת החברתית בארגון מחאות לא אלימות שיחוללו תפנית משמעותית במדיניות ביטחונית או כלכלית".

נאיף מנסה לשכנע את קוראיו שלהשגחה הממשלתית בסעודיה על האינטרנט, פייסבוק, טוויטר ומסרונים תשתית משפטית דומה לזו שבמערב "ובגדולה שבדמוקרטיות, הודו". הוא גם מצדיק את ההתנגדות הישראלית להגעת זרים מתסיסים, במשטים ובמטסים. "הרי בסופו של דבר, מנהיגי המערב אינם רוצים לחזות בגורמי תקשורת חברתית מארגנים מחאות המוניות שיתפרצו בריאד או בבייג'ין" ויגרמו בתגובת שרשרת לקריסת כלכלות במערב.

יש כאן קצה חוט המשווע למשיכה. לישראל ולסעודיה אויבת משותפת, איראן, וגם משענת אמריקאית משותפת. הידברות ביניהן, אולי בשלב ראשון עם אנשי צבא כנאיף, תועיל לשתיהן ולקידום ההסדר המדיני באזור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ