אמנות ההרתעה

אורי וייס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי וייס

הרתעה מושגת לא באמצעות שימוש בכוח, אלא דווקא בזכות אי-שימוש בכוח. היא נועדה להוביל את המורתע להתנהג לפי רצון המרתיע, אם גורמים למורתע להאמין, שבגלל התגובה הצפויה כדאי לו לוותר. האיום מרתיע אם המורתע מאמין שהמרתיע יעניש אותו אך ורק במקרה שלא יבצע את רצונו.

אם אדם מאמין שבין כה וכה הוא ייענש, האיום לא יהיה אפקטיבי ולא ייצור הרתעה. ייתכן שסדאם חוסיין האמין שארצות הברית תילחם בו בין אם ייסוג מכוויית ובין אם לאו, אולי מפני שארה"ב מעוניינת בנפט, ולכן האולטימטום שהוצב לו היה לא אפקטיבי והתפתחה מלחמה.

אם נהג מאמין, שנסיעה במהירות לא חוקית תביא לכך שהוא ישלם קנס של 100 שקל, בממוצע, אבל גם נסיעה במהירות חוקית תגרום לו לשלם קנס דומה, למשל בשל בעיות מדידה, האיום של מערכת הענישה לא ירתיע. אם, לעומת זאת, הוא יאמין, שהוא צפוי לקנס ממוצע של 50 שקל על נסיעה חוקית, אזי ההפרש בין הקנס בנסיעה חוקית לנסיעה בלתי חוקית יורד ל-50 שקל. הנהג יפר את החוק, אם ורק אם התועלת שלו מההפרה גדולה מ-50 שקלים. ככל שההפרש בין העונש על הפרה לעונש על ציות גדול יותר, כך ההרתעה תהיה אפקטיבית יותר.

מכאן אפשר גם ללמוד, שיש דרך מאוד לא יעילה להרתיע את איראן: לגרום לה להאמין, שהיא תהיה חשופה לסנקציות או לתקיפה בין אם תפתח נשק גרעיני ובין אם לאו. כדי שהרתעת איראן תהא אפקטיבית צריך שהיא תאמין, שאם תנקוט קו מסוים היא לא תהיה חשופה לסנקציות או לתקיפה. איראן צריכה לראות מוצא מהסבך. לשם כך יש לנסות למצוא דרך להתחייב באופן אמין בפניה, שאם היא לא תפתח נשק גרעיני, היא לא תותקף.

כיצד הלחץ שמוסיפה ישראל על איראן משפיע על הרתעתה? אינטואיטיבית, אפשר לחשוב שהלחץ הישראלי הופך את הרתעת איראן לאפקטיבית יותר, שכן ישראל מאיימת שאם ארה"ב תרפה או אפילו לא תתקוף, היא תתקוף לבדה. אפשרות שנייה היא לומר: רגע, ייתכן שהלחץ הישראלי על איראן גורם לה להאמין שאי פיתוח נשק גרעיני לא יקנה לה מוצא מן הסבך. אי-התקדמות בפרויקט הגרעין אמנם תחסן אותה מהלחץ הבינלאומי, אבל לא תחסוך ממנה את הלחץ הישראלי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

ייתכן שאיראן מאמינה, שביכולתה לשכנע את הקהילה הבינלאומית שהיא אינה מפתחת נשק גרעיני, אבל את ישראל לא תוכל לשכנע בכך. במקרה כזה, הלחץ הישראלי דווקא מעודד את איראן לפתח פצצה. יתר על כן, אפשר שאיראן מאמינה שאם תשכנע את הקהילה הבינלאומית שהיא אינה מפתחת נשק גרעיני, הלחץ המדיני-הכלכלי עליה יתפוגג; אבל במקרה כזה יש הסתברות משמעותית שישראל הנואשת והמתקפדת דווקא תתקוף אותה ותחסל את שלטונה.

האם, לפיכך, ייתכן שהלחץ הישראלי דווקא אינו מועיל, מפני שהוא מתמרץ את המשטר באיראן להתקדם בתוכנית הגרעין במידה שתגרום לקהילה הבינלאומית לא להרפות מהלחץ הכלכלי ולמנוע תקיפה ישראלית?

הכותב הוא מרצה לניתוח משחקי של המשפט

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ