משה בן עטר
משה בן עטר

לפני כשלוש שנים, בהיותי מנכ"ל המועצה הציונית בישראל, יזמתי יחד עם ד"ר עוזי ארד את הקמתו של צוות אסטרטגי שבחן את סוגיית הקשר של המדינה עם הקהילות הישראליות בעולם. מסקנותיו נוסחו לנייר מדיניות, שהמליץ על מתן זכות הצבעה לאזרחים ישראלים השוהים מחוץ למדינה עד עשר שנים.

ממחקר שהזמנו התברר כי 84 מדינות בעולם המערבי מעניקות זכות הצבעה לאזרחיהן השוהים מחוץ לגבולות ארצם. זכות כזאת קיימת, בין השאר, בארצות הברית ובמדינות רבות באירופה, באסיה ובאפריקה. אזרח אמריקאי או הולנדי יכול לחיות שנים רבות בישראל ומכאן להשתתף בבחירות בארצו.

זכות ההצבעה צריכה להיות מוקנית ללא הבדל דת ומתוך שוויון מלא, כאמור במגילת העצמאות. מדיניות זו מצביעה על רצונה של המדינה לקרב את אזרחיה למולדתם, להשקיע מאמצים בהידוק הקשר של הישראלים עם החברה והמדינה ולפעול כך שבעתיד הם ישובו הביתה.

מספרם של הישראלים החיים בחו"ל גדל והולך ומדינת ישראל אינה יכולה עוד להתעלם מן הצורך לבחון מחדש את יחסיה עם אוכלוסייה חשובה זו. שימור זיקתה למדינה צריך לעמוד במרכז כל מדיניות שתעוצב בעתיד. זכות ההצבעה היא חלק משימור הזיקה. סברנו אז כי יש ליצור את התנאים להעניק זכות הצבעה לאזרחי ישראל שנמצאים בחו"ל עד עשר שנים ואשר הצהירו על רצונם לחזור לישראל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

דמות מרכזית שהיתה בצוות החשיבה והניסוח והשתתפה בכל הדיונים שקדמו להמלצות היתה השרה לשעבר שולמית אלוני. השתתפותה ותמיכתה בניסוח ההמלצות היו בעלות משמעות מוסרית וציבורית.

בצוות החותמים היו גם האלוף (מיל') שלמה גזית, תא"ל (מיל') אפרים לפיד, השגריר לשעבר יצחק מאיר, תא"ל (מיל') עזריאל נבו, פרופ' סרג'יו דה לה פרגולה ואישים נוספים. צר לי כי המלצות ענייניות, שנוסחו מתוך ראייה ממלכתית וישראלית, משמשות היום לוויכוח פוליטי בין מפלגות ופוגעות בכוונתם הכנה של מחברי המסמך. אני מעריך שהצטרפותה של שולמית אלוני לקריאה של אנשי הרוח, שפורסם השבוע, שבו היא מביעה את התנגדותה למתן זכות הצבעה לישראלים בחו"ל, נובעת מהפיכת ההצעה למנוף פוליטי על ידי המפלגות הימניות ויש להצטער על כך.

המדינה יכולה לצמצם את ההצעה ולקבוע שזכות ההצבעה תהיה מוקנית לישראלים שנמצאים בחו"ל עד חמש שנים. זוהי קריאה אל הישראלים שהם חלק מאתנו ואנו רוצים בזיקתם אלינו ובחיזוק הקשר של ילדיהם לישראל. מדובר, להערכתי, בכמה עשרות אלפים, שרבים מהם שירתו בצה"ל ויצאו לעשות קריירה בחו"ל משום שהתקשו למצוא עבודה בישראל במציאות שמכתיב השוק הגלובלי. חשוב לזכור כי ישראל היא חברה קטנה ומוגבלת ותמיד יהיו ישראלים שיחפשו קריירה מקצועית בחו"ל.

הטענה של מתנגדי החוק, שישראלים שבחרו לחיות בחוץ לארץ לא יקבעו לנו סוגיות של שלום ומלחמה, נכונה כשמדובר בזכות גורפת לכל הישראלים שנמצאים עשרות שנים בחו"ל. אולם כאשר מדובר בזכות של ישראלים שיצאו בעיקר לעבוד עד חמש שנים, זוהי זכות מקובלת וסבירה.

חלק מאותם ישראלים הם בעלי זכות הצבעה לפי נתוני משרד הפנים והרעיון הוא לאפשר להם לממש את זכותם הדמוקרטית כפי שמאפשרים לשליחי המדינה והסוכנות המצביעים ממקום מושבם.

הכותב היה מנכ"ל המועצה הציונית בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ