ירדן אינה רוצה בפלסטינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ירדן מונעת את כניסתם של יותר מ-1,000 פלסטינים, התקועים לאורך גבול סוריה-ירדן, אף שאישרה ל-100 אלף פליטים סורים להיכנס לתחומה. מעריכים כי בסוריה גרים חצי מיליון פליטים פלסטינים ומן הסתם, הדבר האחרון ששליטי ירדן רוצים הוא לתת להם לעבור לתחומה. שליטי ירדן סבורים כי קיימת אצלם בעיה דמוגרפית, ופלסטינים נוספים אינם רצויים בירדן.

איננו מדינה פלסטינית, חוזרים ואומרים דוברים ירדנים. הטענה העולה מפעם לפעם, שירדן היא פלסטין, נחשבת בעמאן לתעמולה נגד המשטר. כמה השתנו הדברים מאז שלח המלך עבדאללה הראשון את הליגיון הירדני, בפיקודם של קצינים בריטים ומצויד בנשק בריטי, לחצות את הירדן ב-1948. עם תום המלחמה סיפח המלך את אזור ירושלים ואת יהודה ושומרון, שכבש הליגיון, העניק לתושבי המקום אזרחות ירדנית, והפך את הפלסטינים לרוב בירדן. בעיני מנהיגות הפתח, ירדן אכן היתה פלסטין, ולכן ב-1970, ב"ספטמבר השחור", ניסה הארגון להשתלט על המדינה.

אפשר להיזכר בניידות הגבולות ובשינויי הזהויות הלאומיות במזרח התיכון, כשחושבים איך נולדה לפני 90 שנה הישות הידועה כיום כממלכת ירדן. ב-1921 מיהר שר המושבות הבריטי וינסטון צ'רצ'יל ונסע מלונדון למזרח התיכון, ובפגישה בירושלים עם האמיר עבדאללה, בנו של שריף חוסיין ממכה - הציע לו את שטח ארץ ישראל שממזרח לירדן, שלושה רבעים של האזור שאמור היה לשמש בית לאומי לעם היהודי. צ'רצ'יל הבטיח לו, שבניגוד למנדט של חבר הלאומים, שטחים אלו יישארו סגורים בפני מהגרים יהודים, שלא יורשו להתיישב באזור.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

בעקבות הצעה נדיבה זו על חשבון העם היהודי התקבל ב-1922 הספר הלבן של צ'רצ'יל, שהכריז כי "נשמעו הצהרות ללא סמכות, כאילו המטרה היא ליצור פלסטינה שכולה יהודית. אמרו שפלסטינה תיהפך ליהודית כמו שאנגליה היא אנגלית. ממשלת הוד מלכותו רואה ציפיות אלה כבלתי מעשיות, ואין לה כל כוונות כאלה". הכרזה זו סימנה את ראשית נסיגתה של בריטניה מהתחייבותה, כפי שבאה לידי ביטוי בהצהרת בלפור, ומחובותיה על פי המנדט של חבר הלאומים.

מה שהחל כאמירות של עבר הירדן נהפך במרוצת הזמן, תחת החסות הבריטית, לממלכת עבר הירדן. ב-1949 שונה שמה לממלכת ירדן, וכך נולדה האומה "הירדנית".

באינתיפאדה הראשונה ניתק המלך חוסיין את הקשרים המשפטיים והמינהליים עם יהודה, שומרון ומזרח ירושלים. ב-2009 התחיל בנו, המלך עבדאללה, בתהליך ביטול אזרחותם הירדנית של פלסטינים. ועדיין הפלסטינים הם רוב האוכלוסייה בירדן, והיתר הם שבטי בדווים. אם מקבלים את הטענה, כי הבדווים בישראל הם פלסטינים, אזי אפשר להתייחס לכל אוכלוסיית ירדן כאל פלסטינים. ואז, המציעים להקים מדינה פלסטינית ביהודה, שומרון ועזה, בעצם קוראים להקמת מדינה פלסטינית שנייה - כפי שקיימות היום שתי מדינות קוריאה.

הממסד הביטחוני הישראלי מתנגד לפתרון "ירדן היא פלסטין", ובצדק. צבא ירדן ושירותי הביטחון שלה מתמודדים ביעילות עם גורמים החותרים תחת משטר המלך, שיהפכו את ירדן למדינה פלסטינית. הם משתפים פעולה עם ישראל במאבק בטרור ומסייעים לשמור על השקט בגבול ישראל-ירדן. ישראל אינה מעוניינת בהשתלטות פלסטינית על ירדן.

ואולם, ייתכן שהמלך עבדאללה מנהל מלחמה אבודה. יש כאן גל דמוגרפי שאולי כבר איננו הפיך.

Read this article in English: Palestinians are not wanted in Jordan

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ