להפסיק להתאבל ולהתחיל לחגוג את יום השואה

מאות אלפים ניצלו, חזרו לחיים והעמידו בנים. אבל בישראל תמיד מעדיפים להאדיר את המוות ולקחת את הילדים ל"קברי אבות" מאשר לפגוש ניצולים

יורם קניוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם קניוק

כשאומרים שואה נוראה, אומרים שהיא כמו תפוח שטעמו נורא. המלים הורגות את מה שהן מייצגות. יום השואה היה צריך להיות יום של שמחה. מאות אלפי אנשים ניצלו, חזרו לחיים, העמידו בנים ונכדים. הם נעלמים עכשיו. דוד בן-גוריון המציא את השואה הרעה, שהיא אושוויץ, מול השואה הטובה, שהיא מרד גטו ורשה.

מרד גטו ורשה, לא נעים לומר, הוכרז על ידי קבוצת צעירים שרצו לנקום. הם לא רצו להיות מצדה, אבל נהיו מצדה. מי שלא נהרג מן המנהיגים הצעירים שהיו לגיבורי האומה, נמלט דרך תעלת ביוב שבפתחה חיכתה משאית שמילטה אותם. הם עלו ארצה והביאו את הבשורה. באושוויץ אנשים נהיו גדולי הגיבורים בהיסטוריה. מי ששרד היה צריך להיות גיבור, להיות חכם, למצוא מזל. גדולי השרדנים היו גדולי הגיבורים של העם הזה. אבל עליהם אמרו ששרדו כי בגדו. כי יכלו להילחם. כי יכלו למות מות גיבורים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

עקורים יהודים מגיעים מאירופה לנמל חיפה תחת עינם הפקוחה של חיילים בריטים, אוקטובר 1947. מדוע לא נחוג את התקומה?צילום: גטי אימג'ס

לכן יום השואה היה צריך להיות חג לאומי של שמחה על ההצלה, על גבורת השורדים. צום תשעה באב מנציח מקדש פגום, שבו שירתו כוהנים תאבי בצע, שחרב. משה, גדול היהודים, ביקש למנוע זאת מפני שרצה אל נקי מיכולת אנושית. ביבנה נולדה היהדות שנמלטה מירושלים, וכך נולד עם ישראל חדש.

מדוע לא לקחת את הצעירים הישראלים במקום למערת המכפלה - שהיא שיעור בהאדרת המוות - לבתיהם של ניצולי השואה הזקנים, שהמדינה זנחה באכזריות. בכסף שמושקע בהבאת צעירים לנצח את אושוויץ בפולין, היו יכולים לתת לניצולים עוד מעט חיים. הכל אצלנו מתקטן ונהרס. מה לציונות ולמערת המכפלה, מה לנו ולמות קדושי העבר. יש לנו מסורת מצדה ומסורת חניתה ועלייה ב' והקמת מדינת יהודים, למה לחפש כל העת קברים מדומים. הרי אבותינו בימי התנ"ך לא עבדו את המוות כמו שכנינו המצרים והבבלים. לא היה העולם הבא. המוות היה לבוא אל העפר שממנו באת. אין יודעים היכן מצויים קבריהם של גיבורי התנ"ך, מלבד אלה שממציאים היום אנשים שאינם מבינים מה היה כוחו של עם ישראל כשהיה בונה וחי ולוחם בארצו. לפני שהכוהנים הפכו את קודש הקודשים לעבודת אלילים מבוזה.

מדוע לא נחוג היום את התקומה, את 120 אלף המעפילים שבדרך לא דרך הובאו לארץ מול חיל הים המלכותי של בריטניה הגדולה. שישים ויותר אוניות קטנות בלב ים, התנכלויות של הבריטים, ניצולי שואה שרצו מה שהם קראו "הביתה". הקמנו להם מדינה באזור עוין, כי בעולם כמעט לא היו דלתות פתוחות ליהודים והערבים לחמו נגד העלייה שעה שהגרמנים עוד רצו "רק" לסלק את הפיגול היהודי מאירופה ו-150 אלף בני אדם שברחו מגרמניה, פולין ואוסטריה הצליחו לבוא חרף המרד הערבי שהיו בו גם כ-600 יהודים מתים.

באה שנת 1939. האנגלים באו אל המלחמה הגדולה. הם נזקקו לנפט הערבי שזרם מעיראק לחיפה ובא הספר הלבן. לא עוד הצלה. הרי כל מה שהיה כאן, על גדרות האסון והכוח והחמלה שעזבה לאנחות והשנאה והאיבה, היה אירוני וטרגי. צעירים ניצולי שואה בלי שפה בפיהם נלחמו במלחמת העצמאות. האם יודעים מחפשי המזור בקברי אבות שלא היו, ואם היו היו מיסטיקה, שלקראת סוף מלחמת העצמאות מחצית מהחיילים היו ניצולי שואה? בית הפלמ"ח עשה מעשה גדול כשהקדיש ללוחמים האלה מתחם בתוכו, אבל כאשר ביקשתי מעיתונאים לכתוב על המקדש המופלא הזה איש לא התעניין.

יש אבל. לכל משפחה בארץ, אם מוצאה מאירופה או מארצות הבלקן, היו הרבה מתים. אלפי מתים. ממשפחתי בלבד היו 60 ביום אחד בבור אחד. אבל ראש השנה חוגג את השנה הבאה, לא את השנה שעברה. העתיד זקוק לסיוע ולאהבה, לא רק העבר שלא היה לו עתיד. תנו את יום השואה ליום גבורה. ליום נפלא לאלה ששרדו. קחו את הממשלות שזנחו את הניצולים הזקנים הנמקים בבדידותם, שנקראו פעם "סבונים", יען כי לא עשו מהם סבון. קחו את הממשלות לדורותיהן ושלחו אותן לבתי הניצולים שיאמרו תודה.

יד ושם, חשוב ככל שיהיה, נהיה גם לדיסנילנד הישראלי. פרנק סינטרה מתפלל עם כיפה במקום שבו מנציחים את מות העם היהודי. אל תתנו לשואה להיות נשק פוליטי. היא היתה. מערת המכפלה היא עבר שלא היה. השואה היא עבר שהיה. ומגיע לה להיחגג, כמו שאמרו במורשה כשגרתי שם, שיום השואה הוא המימונה של האשכנזים. שיהיה. תנו כבוד לחיים, כמו שלימדה אותנו היהדות, ולא למוות כמו במחילות דרכם של הפרעונים אל הנצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ