כשביבי מ-פ-ח-ד

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זוכרים את סיסמת נתניהו בבחירות 1999? אם לא, חפשו ב”גוגל” וב”יו־טיוב” ותוכלו לראות וגם לשמוע אותו מלהיב את אוהדיו בסיסמה “הם מ־פ־ח־דים”. האמת היא, שהוא פחד אז, בצדק. הוא הובס על ידי אהוד ברק שוק על ירך. לביבי יש כיום רוב מוחץ בכנסת. בידו להחליט אם להקדים את הבחירות ואם לקדם הסדר עם הפלסטינים, אך גם עתה הוא עובד על אלמנט הפחד.

גם פוחד וגם מפחיד את העם.כללי המשחק בינינו לבין העולם השתנו. המלחמה היא על התודעה, ושם אנו מפסידים. נניח שגינטר גראס, בעל פרס נובל לספרות, היה רוצה לבקר עתה בארץ, האם באמת לא היו נותנים לו להיכנס? לפי אלי ישי, לא. שר הפ־נים הכריז עליו כבלתי רצוי.

מה, אסור לאדם להביע את דעתו נגדנו? מה זה כאן, דיקטטורה?למה שלא נתחיל גם לשרוף את הספרים שלו. מה יש לו לנתניהו, המתנהג כגבר־גבר כאילו כלפי איראן, שהוא מפחד מכמה מאות מפגיני שלום שרוצים לעבור דרך ישראל לרשות הפלסטינית? האם היה הכרח לגייס אלף שוטרים בנמל התעופה ולגרום למהומות בשדות התעופה באירופה? מה היה אכפת לנו שיבואו? מי שמתהדר בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון צריך לשמור על ערכי היסוד, שזה כולל את חופש הביטוי. ידברו נגד הכיבוש? אז ידברו.

בדומה למרמרה ולניסיונות אחרים שנתקלו בהתנגדות מטורפת - הפחד שלנו לא רק
פוגע במעמדנו, אלא אולי אפילו בביטחוננו. בנימין נתניהו (עדיין בנג’מין באנגלית) מודה בפייסבוק שלו לשוטרי משטרת ישראל ומפקדיה על הטיפול הנחוש והמוצלח בסיכול
הפעילות שתוכננה להתבצע בנמל בן-גוריון. “ההיערכות של כלל הגורמים המבצעים
והדיפלומטיים הוכיחה את עצמה”, כותב ביבי ומוסיף: “העולם מבין היום יותר איפה מצויה
הבעיה האמיתית במזרח התיכון”.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

מזמן לאקראתי שטויות כאלה. העולם לא מבין, מזמן חדל להבין אותנו. מעניין מה היה כותב ביבי בפייסבוק שלו, אילו היה הנשיא אובמה יוזם למשל הופעה של “סטנדינג אוביישן” בכנסת כפי שעשה לו ביבי בקונגרס. זה כמובן לא יקרה, כי הכנסת משועבדת לרוב של מתנגדי השלום. זוכרים את הפניקה של ה”קלטת” שהביאה את ביבי להתוודות בטלוויזיה במשהו שלא
ייעשה כלפי שרה אשתו? זה אותו פחד שדוחף אותו להתנהלות שגויה גם כלפי הנשיא אובמה.

בפועל הוא ממש גער בו על שנתן צ’ופר של “הפסקת אש” לחמישה שבועות לאיראן. כאילו שעמדנו להפציץ ורק אובמה הציל את איראן. איך היה אומר אשכול המנוח? “הפנקס פתוח והיד רושמת”. אם אובמה ייבחר מחדש,יהיה לנו נשיא פחות סובלני. יש אמריקאים יודעי דבר הטוענים, שהנשיא אף מתעב את ביבי. גם ההכחשה של הנשיא סרקוזי שכינה את ביבי שקרן, לא ממש אושרה. נראה שלא נשקוט ולא ננוח עד שלא ניהפך למדינה הכי מגונה בעולם למרות האנגלית המשובחת של בנג’מין. ישראל של נתניהו בונה את הדה־לגיטימציה של המדינה.

אנו מכניסים לקדירה אחת לא רק את השונאים שלנו, אלא גם ידידים ובני דת משה
באשר הם. המשטרה אומרת שנחלה הצלחה, אך בעולם נשארנו עם התצלומים. הוא הדין בסמח”ט שהכה ברובהו את המפגין הדני. ביבי יכול לחזור ולומר שוב ושוב “שתי מדינות לשני עמים”, אך תצלום אחד בשטח מוכיח, כדברי תייר מזדמן, שישראל זקוקה ל”שרינק”. אוהדי ביבי מאשימים את המצלמה. “מה פתאם איפשרו לצלמים לצלם באופן חופשי?” אפשר להשיב על כך, שאולי משום שאנו בכל זאת מדינה דמוקרטית. או מה שיותר חשוב, לבחון מה שכב בנשמה של הלוחם הזה שגרם לו להתנהג כפי שהתנהג.

נתניהו עורר זיק של תקווה כשטבע אתעקרון שתי המדינות לשני עמים בנאום בר־אילן. כאומה קיבלנו את ההיגיון המדיני של שתי מדינות לשני עמים, אך כשבראש המדינה ניצב מנהיג שפוחד למרות הרוב המוצק שיש לו, האומה כולה פוחדת. עד שחלילה יהיה מאוחר מדי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ