הצעת חוק יסוד: דריסת המיעוטים

הוראת ההתגברות שמה ללעג את המחשבה החוקתית הבסיסית, בכך שהיא מפקידה בידי החתול, כלומר הרוב בכנסת, את השמירה על השמנת - כלומר, ההגנה על המיעוט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מסתמן ליקוי מאורות המחייב הבהרה חדה: הנזק של הצעת חוק יסוד: החקיקה גדול לאין שיעור מתועלתה. כוונת המציעים טובה - הסדרת היחסים בין רשויות שלטון מתקוטטות - אך ההצעה ממוקשת על ידי “הוראת התגברות” שתסכל את כוונתם. על פי ההוראה, בתנאים מסוימים תוכל הכנסת לתת תוקף לחוק, שבית המשפט קבע כי איננו תקף. יש להתנגד להצעה מסיבות מעשיות ועקרוניות גם יחד.


החברה הישראלית מתקיימת בתרבות פוליטית גועשת, מתוך מאבק זהות, במציאות של דמוקרטיה משברית. בכל רגע נתון, רוב קואליציוני עלול לפגוע במיעוט. שורת הקורבנות הפוטנציאליים ארוכה: כרגע אלה הערבים, העניים, ההומואים, השמאלנים, הנשים והטייקונים ‏(לקראת הקיץ הקרב‏). מחר אלה עלולים להיות החרדים או המתנחלים, או כל קורא של מאמר זה. על אזרחי מדינת המיעוטים לדעת, כי אם תחוקק הוראת ההתגברות, רוב קואליציוני נחוש יוכל לפגוע בזכויותיהם היסודיות בלי שתעמוד לרשותם הגנה משפטית כלשהי.


בידי מי נפקיד את השמירה על זכויות האדם בישראל: בית המשפט העליון ‏(בהרכב מורחב‏), או הכנסת ‏(ברוב זעיר של 65, כקבוע בהצעה‏)? היכן ימוקם נמל המבטחים שלי ושלך כשהרוחות הציבוריות יסערו מסביב? משטר חוקתי מאוזן נועד להבטיח, כי השדה הנורמטיבי ייחרש על ידי המחוקקים, אך גבולות השדה - ההגנה על האדם והמיעוטים מפני הרוב ומפני השלטון - יסומנו על ידי בית משפט מקצועי, שלמרות מגבלותיו הידועות הוא עצמאי, קר רוח, בעל שיקול דעת ארוך טווח ופועל מתוך מסורת שמרנית של הליכה זהירה בתלמים קיימים של תקדימים מקומיים ובינלאומיים.


הוראת ההתגברות שמה ללעג את המחשבה החוקתית הבסיסית, בכך שהיא מפקידה בידי החתול ‏(הרוב בכנסת‏) את השמירה על השמנת ‏(ההגנה על המיעוט‏). תומכיה מקווים לכונן איזון מוסדי בין הרשויות; כל אחת תתאפק מלמתוח את החבל לנוכח רעותה, וכך יושג דיאלוג חוקתי בונה. ואולם במציאות הישראלית מדובר באשליה עצמית. התרבות הפוליטית שלנו שונה מהתרבות של קנדה - שהיא המדינה היחידה בעולם שחוקקה הוראת התגברות. אצלנו ההוראה עלולה לשמש תחמושת בקרב אקדוחנים בצהרי היום בין שתי הרשויות.


כנסת שתרצה לנגח את בית המשפט תוכל לעשות זאת באמצעות הורדת ידיים ציבורית, שבה יש לה כוח הכרעה. ממה נפשך: אם בית המשפט יעמוד על משמר הערכים החוקתיים, הוא עלול להינגף על ידי כנסת לעומתית. אם משום כך יירתע מתפקידו, שוב יופקרו המיעוטים לגורלם. ניתן לחזות אפשרות, שמפלגה תבטיח במצעה כי אם יבחרו בה - היא “תראה לבית המשפט את מקומו”. עלול להתפתח מרוץ לתחתית, שבו הפוליטיקאים יתחרו ביניהם על כיפוף זרוע של בית המשפט. אכן, גם היום יכולה הכנסת לפגוע בבית המשפט, ואפילו באמצעות חוק רגיל, אלא שהוראת ההתגברות תהפוך אפשרות זו ללגיטימית מכוח חוק יסוד, ובכך תסיר את הקלון הציבורי ממצחם של הקמים על בית המשפט.


בין הנפגעים, בנוסף למיעוטים ולבית המשפט, גם המשטר החוקתי עצמו. הצעת החוק אמנם מכירה בכנסת כברשות מכוננת ומאשרת את קיומה של חוקה ישראלית, אך קבלתה עלולה להתברר כרגע הקבורה של חוקה ישראלית שלמה. כידוע, אין לנו מגילת זכויות אדם, והאפשרות הסבירה היחידה שזאת תאומץ היא ב”עסקת חבילה” חוקתית כוללת. ואולם אם יחוקק חוק יסוד חקיקה לבדו, התמריץ הפוליטי של הכנסת לכונן חוקה יתאפס, ובכך תאבד האפשרות שנהנה מחוקה מלאה.


הצעת חוק היסוד היא גם מכשול חינוכי. הכשרת חוקים בלתי חוקתיים עלולה ליצור זילות של הערכים החוקתיים. החוקה תיהפך למסמך על תנאי, כשהתנאי הוא אינטרסים פוליטיים. זהו ההיפוך המושלם של הרעיון החוקתי, המבקש להשתית את החברה על קיומם של ערכי יסוד שאינם כפופים ל”קח ותן” פוליטיים. חוקה שלמה ומאוזנת היא הנשק החברתי הטוב ביותר לקיום דמוקרטי תקין במציאות משברית. הצעת חוק היסוד תיצור לנו חוקה לכאורה, אלא שזאת עלולה להתברר כאות מתה, הבטחה ריקה.


פרופ’ שטרן הוא סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה ומרצה למשפטים באוניברסיטת בר־אילן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ