חד־גדיא גרעיני


אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

האלוף ישראל טל נהג לספר על מעשה שאירע בצה"ל של תקופת הצנע, בראשית שנות ה–50, כאשר קצינים נדרשו להחנות את רכבם הצבאי ביחידותיהם או בחניונים מרכזיים, לא באורח מנקר עיניים ליד בתיהם. סיור של המשטרה הצבאית איתר בחצי הלילה רכב שהוחנה בניגוד לפקודות. הקצין שהשתמש בו באותו ערב נמצא והועמד לדין. במשפטו הודה בעובדות והסביר: הכרתי בחורה וקבענו שאאסוף אותה מהבית לקולנוע. חניתי לרגע, עליתי אליה והבנתי שגם בלי הקולנוע אוכל לקבל מה שרציתי. הרכב פרח מזיכרוני ונשארתי שם כל הלילה.


כשאיראן חותרת לפתח י, מה היא רוצה? האם הגרעין הוא מבחינתה הסרט, או הבילוי הלילי שלאחריו? זאת, בעצם, השאלה שתקבע את . הקצין ההוא נענש קלות; ככל הידוע, יצא הפסדו בקנס סמלי בשכר הנאתו. אם יעדם הסופי והמוחלט של האיראנים הוא נשק גרעיני, תכליתן היחידה של השיחות תהיה להעביר בנעימים את הזמן, עד שיתברר אם ברק אובמה מחדש את שכירות הבית הלבן לארבע שנים נוספות. לעומת זאת, אם מטרתם האמיתית היא פוליטית ‏(הישרדות משטר האיאתוללות‏) ואסטרטגית ‏(הכרה במעמדה המעצמתי של איראן‏) ותמורת השגתה הם מוכנים לסחור בגרעין, יכולת התמרון והמיקוח שלהם מצוינת, כי הלהיטות העולמית למנוע משבר נפיץ מעניקה מחיר־שיא לנכונות להתפרק מהגרעין האיראני. יומרתו של בנימין נתניהו לתואר ממציא המאבק בגרעין האיראני דומה לטענתו של אל גור, כי הוא שהמציא את האינטרנט. לפני שני עשורים, כשנתניהו היה ח"כ מן השורה - אמנם הראשונה - בליכוד שבאופוזיציה, התחילו ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין, צה"ל וקהילת המודיעין להידרש לאיומים האיראניים לפתח נשק גרעיני שיופנה נגד ישראל.


מהפכת חומייני ב–1979 עיכבה, לא האיצה, את התוכנית הגרעינית של איראן. דו"ח מודיעין סודי של הפנטגון מקיץ 1976 הזהיר, כי שאפתנותו הגרעינית של השאה עלולה להעמיד לרשותו באמצע שנות ה–80 תשתית לייצור התקן גרעיני. השאה התקדם אז בכל הנתיבים - מערך של כורי כוח המאפשרים מעגל דלק מקומי, העשרה, חומרי נפץ, טילים, מעבדות, נפצים. עם סילוקו מהשלטון ותחילת מלחמת שמונה השנים עם עיראק הוקפאה התוכנית הגרעינית של איראן לעשור, לפחות.


באותו דו"ח אמריקאי, "מעקב תפוצה גרעינית", שוכנת ישראל אחר כבוד לצד איראן, אך ששת העמודים שהוקדשו לה צונזרו במלואם. המחבר, גנרל סמואל וילסון, בחר ב–14 המדינות שנסקרו בדו"ח, כי כולן "אותתו רצון עז להשיג נשק גרעיני, או שנמצאים בידיהן או שבקרוב יהיו בידיהן המתקנים הגרעיניים הנחוצים לייצור חומר בקיע", המשמש לנשק גרעיני.


רשימת ה–14 כללה את ארגנטינה, ברזיל, הודו, איראן, ישראל, יפאן, לוב, פקיסטאן, דרום אפריקה, דרום קוריאה, ספרד, שוודיה, טייוואן ומערב גרמניה. מאז הסכימו ארגנטינה וברזיל על התנזרות הדדית, דרום אפריקה התפרקה מנשקה הגרעיני והודו ופקיסטאן נעשו למעצמות גרעיניות גלויות. בחד־גדיא הגרעיני, הראשונים היו האמריקאים, שכנגדם התחמשו הסובייטים, שמהם חוששים הסינים, שמהם פוחדים ההודים, שאויביהם המרים הם הפקיסטאנים. האמריקאים חלקו את סודותיהם עם הבריטים; הצרפתים פיתחו גרעין עצמאי משלהם. ויתור, לא לנצח, על יכולת עצמאית לנוכח איום גרעיני ‏(יפאן, דרום־קוריאה וטייוואן מול סין וצפון־קוריאה‏) ניתן רק תמורת מטרייה גרעינית אמריקאית.


תמצית האתגר האמריקאי מול טהראן - בכפוף לווטו רוסי, סיני ואף צרפתי במועצת הביטחון - היא להפוך את איראן מאויבת ליריבה; לדלל את העוינות שלה לכלל תחרות, וזאת בלי ששותפות מסורתיות כסעודיה יחששו שמפקירים אותן. אם הגרעין הוא לאיראנים אמצעי ולא מטרה, מה שצפוי להתברר בחודשים הקרובים, זה ניתן להשגה.

Read this article in English:

תגובות