מדרון ההצבעה החלקלק

שלמה אבינרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אבינרי

איש אינו מעז היום להציע לתת באופן גורף זכות הצבעה לכנסת למאות אלפי הישראלים המתגוררים בחו"ל. הכל מבינים, כי צעד כזה הוא לא דמוקרטי ולא ציוני. לא דמוקרטי, כי תינתן בכך זכות השתתפות בהכרעות פוליטיות למי שלא יישא בתוצאות. לא ציוני, כי הדבר יטשטש את ההבדל המשמעותי בין ישראל לתפוצות וייתן לגיטימציה לירידה מן הארץ.

עתה מוצע משהו צנוע יותר: לתת זכות הצבעה רק לישראלים השוהים בחו"ל פחות מארבע שנים, וגם לחייב אותם להצהיר שבכוונתם לשוב ארצה.

יוזמי החוק מנסים להרגיע באומרם, כי אין מדובר במאות אלפים, אלא אולי במספר מצומצם של מצביעים, שיכריעו "רק" בעניין מקום אחד או שניים בכנסת. לכאורה מדובר בצעד קטן, שייתן זכות הצבעה לישראלים הנמצאים בחו"ל לצורך לימודים, השתלמות, או עיסוק זמני, ולא למי שעזבו את הארץ לצמיתות. אבל במציאות המצב מורכב יותר.

מי שטוען כי מדובר בסך הכל אולי בחבר כנסת אחד או שניים, שיושפעו מהצבעה כזאת, שכח כנראה, שהסכמי אוסלו התקבלו בכנסת ברוב של 61:59. אפשר לתאר מה יקרה, אם הכרעה מדינית דומה תעבור ברוב כזה, לכאן או לכאן, המבוסס על הצבעה של תושבי חוץ.

זאת ועוד, מה פירוש פרק הזמן "ארבע שנים"? האם מאז עזב הישראלי את הארץ לראשונה, או מאז ביקר בה באחרונה? הרבה מהישראלים שעזבו את הארץ לצמיתות מבקרים בה מדי פעם בפעם. האם ביקור כזה יובא בחשבון, או לא, ומי יבדוק זאת?

נשאלה גם השאלה, מה משמעות ההצהרה שבכוונתם לשוב ארצה. האם יש מנגנון שיבדוק זאת? ואם יתברר כי אדם לא חזר ארצה, הרי ברור שלא יהיה אפשר לבטל את הצבעתו.

זו פשוט זריית חול בעיניים. ומעבר לכך, הרי בתוך עמנו אנו יושבים, וברור כי אחרי שהסכר נפרץ נמצא את עצמנו במדרון חלקלק. יש לשער, שעוד כמה שנים תועלה הצעה להאריך את התקופה לחמש או שש שנים. מישהו יטען כי כדי לסיים לימודי תואר שני, ואולי גם התמחות, יש צורך ביותר מארבע שנים. אולי יוצע פטור מיוחד למי שנמצא בחו"ל בעבודה חשובה במפעל היי-טק, או בחברת השקעות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

תקום בוודאי ועדת חריגים, שאת תוצאותיה - ואת הסחר-מכר הקשור בה - אפשר רק לשער. לימים יהיה אולי מי שיציע, כי די בהוכחת "זיקה לארץ" - ביקורים, או אולי החזקה בנכס נדל"ן (למשל, דירה מושכרת). הרי אין קץ ליצירתיות המוח היהודי הממציא לו פטנטים.

בדיון הזה מושמע לפעמים הטיעון, כי כך נהוג גם באמריקה. נכון, אך כדאי לזכור: אזרח אמריקאי היושב בחו"ל מחויב להגיש דו"ח שנתי על כל הכנסותיו, בארצות הברית ובחו"ל, ולשלם עליהן את מלוא המס. יש ישראלים החיים בחו"ל במשך שנים וזועקים מרה על כך שאין מאפשרים להם להצביע; לא שמעתי על מישהו מהם המציע להחיל עליהם את חוקי המס הישראליים.

קיצורו של דבר - ומתוך התעלמות מכוונת ממניעים פוליטיים העומדים (אולי) מאחורי ההצעות - המצב הנוכחי הוא צודק, דמוקרטי וציוני. כל שינוי בו, אפילו מזערי, פוגע בצדק, בדמוקרטיה ובציונות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ